Εύκολη νίκη της Εθνικής βόλεϊ, 3-1 το Πουέρτο Ρίκο

Αθήνα
Με την… ταχύτητα που «ανέβασε» στην Κοζάνη, έβαλε αρχή στην παρουσία της στο 2ο τουρνουά για τον 3ο όμιλο του World League 2016, που φιλοξενείται από σήμερα, Παρασκευή, μέχρι και την Κυριακή στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο στη Θεσσαλονίκη, η Ελλάδα.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε επί του Πουέρτο Ρίκο, με 3-1 σετ, παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου (σ.σ. με συγκάτοικο τη Σλοβενία, η οποία κέρδισε νωρίτερα, στο πρώτο ματς της ημέρας, το Κατάρ) και έχει σταθερά στραμμένο το… βλέμμα στη Φρανκφούρτη (1-2/6) για το Final Four της διοργάνωσης (σ.σ. με μια «καθαρή» νίκη αύριο επί του Κατάρ, εξασφαλίζεται η πρόκριση). Δεν αγωνίστηκε, λόγω της ίωσης που τον ταλαιπωρεί από την Πέμπτη (23/6), ο Δημήτρης Τζούριτς.

Τα σετ: 25-17, 25-17, 27-29, 26-24

Βασικός άξονας της Εθνικής, από το πρώτο σετ, αποτέλεσε η εξαιρετική της άμυνα, το αποτελεσματικό επιθετικό σέρβις της και η εκτελεστική δεινότητα, κατά κύριο λόγω, των Φράγκου, Κουμεντάκη, Ασπιώτη, Πετρέα. Χαρακτηριστική η διαφορά των 5 πόντων (13-8), που απέκτησαν οι διεθνείς από την αρχή της αναμέτρησης, απόσταση που πήγε στο +8 με την ολοκλήρωση του πρώτου σετ (25-17).

Ομοιο το σκηνικό και στο δεύτερο σετ, με την Εθνική να φτάνει εύκολα στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ (8-5, 16-11) και να ανεβάζει τη διαφορά, λίγο αργότερα, στο +7 (18-11). Επίπεδο στο οποίο διατηρήθηκε και στην πορεία (22-15), με το σετ να ολοκληρώνεται, όπως και το πρώτο, στο 25-17.

Το Πουέρτο Ρίκο μπήκε πιο δυναμικά στο τρίτο σετ (5-8). Η Ελλάδα «απάντησε» με επιμέρους σκορ 5-1, καταλυτική για το οποίο ήταν η… δράση του Σμαραγδή (σ.σ. δεν είχε χρησιμοποιηθεί καθόλου ως τότε στο ματς), που της έδωσε το προβάδισμα με 10-9. Ελάχιστα αργότερα, η διαφορά πήγε στο +3 (13-10), με το Πουέρτο Ρίκο να επανακάμπτει (15-15, 17-17, 17-19), αναγκάζοντας τον Σωτήρη Δρίκο να καλέσει τάιμ άουτ.

Τα λόγια του ομοσπονδιακού τεχνικού αφύπνισαν τους διεθνείς (21-20), οι αντίπαλοι, ωστόσο, είχαν αποτελεσματικό τρόπο αντίδρασης (21-22), που τους έδωσε τελικά το σετ, μετά από εντυπωσιακές φάσεις, με σκορ 27-29.

Με τη δυναμική του στο τρίτο σετ, πάτησε στον αγωνιστικό χώρο και στο τέταρτο το Πουέρτο Ρίκο (5-8, 8-11). Η Εθνική αντέδρασε και με τους Κουμεντάκη, Πετρέα πήρε τα ηνία στο σκορ με 15-12, διαφορά που «ανέβηκε» στο +4 (18-14), με τη συνδρομή και του Ανδρεάδη. Το σύνολο του Χαβιέρ Γκασπάρ δεν έριξε… λευκή πετσέτα, ισοφάρισε (21-21, 23-23, 24-24), δεν κατάφερε, όμως, να φτάσει στο ζητούμενο, την κατάκτηση του σετ. Ενας πόντος από τον Ανδρεάδη και ένα λάθος από τους Πορτορικανούς, διαμόρφωσε το τελικό 26-24, με το οποίο η Ελλάδα κέρδισε το παιχνίδι με 3-1 σετ.

Οι συνθέσεις:

EΛΛΑΔΑ (Σωτήρης Δρίκος): Γκαράς –λ (55% υπ.-32% άριστες), Τερζής, Στιβαχτής 3 (1/1 επ.), Πετρέας 12 (8/14 επ.), Ανδρεάδης 8 (8/12 επ.), Σμαραγδής 3 (4/2 επ.) , Κουμεντάκης 17 (16/34 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 20 (18/28 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 2 (2/4 επ), Ασπιώτης 14 (12/26 επ., 1 μπλοκ).

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ (Χαβιέρ Γκασπάρ): Μοράλες 10 (8/20 επ.), Γκόας 2 (2/3 επ.), Λόπεζ 3 (3/6 επ.), Ντελ Βάλε-λ (50% υπ.-37% άριστες), Νιέβες 4 (3/10 επ.), Ιγκλέσιας 1 (1/1 επ.), Ριβέρα Ε. 5 (5/12 επ., 2 μπλοκ), Αρτσίλα, Σιέρρα 3 (2/4 επ.), Σάντζεζ 17 (14/31 επ., 4 μπλοκ), Ριβέρα Χ. 9 (8/15 επ., 2 μπλοκ).