Βόλει: Νέα επιτυχία της εθνικής Ελλάδος, 3-1 σετ την Σλοβακία

voley-494x330
Αθήνα
Η Εθνική γνώριζε -πριν καν αγωνιστεί- για την πρόκρισή της στο Final-4 του 3ου ομίλου του World League, όμως αυτό όχι μόνο δεν την… χαλάρωσε, αλλά της έδωσε την ώθηση για μια εντυπωσιακή νίκη με 3-1 κόντρα στην ισχυρή Σλοβενία.

Στο Αλεξάνδρειο της Θεσσαλονίκης, η «γαλανόλευκη» έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον Ραφαήλ Κουμεντάκη, κατάφερε να ξεπεράσει την ισοφάριση (1-1) των αντιπάλων και πήρε τα δύο επόμενα δύσκολα σετ για να γράψει την ιστορική αυτή πρόκριση (για πρώτη φορά) στο Final-4 της Φρακφούρτης.

Εκεί το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα βρει και πάλι μπροστά της την Σλοβενία (21:10 ώρα Ελλάδας ο αγώνας) σε μια επανάληψη του διπλού ημιτελικού του Ευρωπαϊκού Λιγκ το 2014 (όταν είχαμε προκριθεί κάνοντας την ανατροπή στο Μάριμπορ).

Δεδομένων των προβλημάτων που αντιμετώπισε η ομάδα μας από την αρχή της προετοιμασίας (νοκ άουτ Φιλίποφ, Τζιουμάκας), αλλά και αυτών που προέκυψαν (ίωση Τζούριτς) η επιτυχία αποκτά ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις.

Το αρχικό σχήμα της Εθνικής βρήκε τον Ανδρέα Φράγκο διαγώνιο και ακραίους τους Κουμεντάκη, Πρωτοψάλτη με την Σλοβενία να μην έχει κάποια αλλαγή και μέχρι το 13-18 να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι.

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως ξεκίνησε ένα εντυπωσιακό σερί 8-0 για την Ελλάδα με τον Ανδρεάδη στο σερβίς και τους Σλοβένους να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο σε υποδοχή και επίθεση για να γίνει το σκορ 21-18. Η Σλοβενία πλησίασε στον πόντο, αλλά στο 24-23 ο Κουμεντάκης τελείωσε τη φάση για το 1-0.

Στο 2ο σετ οι Σλοβένοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα (0-3, 5-8) και παρόλο που πλησιάσαμε κάποιες φορές στο σκορ (12-14, 14-15, 18-20) δεν μπορέσαμε να καλύψουμε τη διαφορά.

Στο 3ο σετ παρά τη μέτρια υποδοχή μας, ο Στιβαχτής μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι κι οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τους Σλοβένους να μην μπορούν να καλύψουν τη διαφορά (11-7, 14-9, 19-15), ενώ το πιο ενδιαφέρον ήταν το 4ο σετ.

Εκεί ο Τζιάνι άλλαξε όλη την ομάδα, με την Εθνική να προηγείται με 8-4, αλλά όταν οι Σλοβένοι βρήκαν ρυθμό το ματς έγινε ντέρμπι.

Η Ελλάδα έφτασε στο 24-23 με τον Κουμεντάκη να χάνει το πρώτο ματς μπολ, αλλά στο 28-27 πήρε το αίμα του πίσω και με κόντρα επίθεση χάρισε τη νίκη στην ομάδα μας.

Τα σετ: 25-23, 22-25, 25-21, 29-27

Ελλάδα (Δρίκος): Στιβαχτής 5 (5/5 επ.), Πετρέας 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (4/6 επ., 2 άσοι), Κουμεντάκης 19 (16/28 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Φράγκος 15 (13/29 επ., 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 11 (11/28 επ., 38% υπ. – 08% άριστες), Γκαράς –λ (54% υπ. – 29% άριστες) / Σμαραγδής.

Σλοβενία (Τζιάνι): Πάγενικ 5 (4/9 επ, 1 μπλοκ), Γκασπαρίνι 15 (11/23 επ, 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βίντσιτς 1 (1/2 επ.), Κοντσίλα 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Ούρναουτ 3 (3/12 επ, 56% υπ. – 33% άριστες), Τσεμπούλ 11 (7/16 επ, 3 άσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ – 33% άριστες), Κόβασιτς –λ (57% υπ – 14% άριστες) / Χρίμπαρ –λ (86% υπ. – 71% άριστες), Στέρν 4 (3/6 επ., 1 άσο), Σκετ 8 (7/15 επ., 1 άσο), Στάλεκαρ 5 (5/5 επ.), Ρόπρετ 1 (1 μπλοκ), Κλόμπουτσαρ 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες).