Ολυμπιακός-Λουκέρνη 4-0

Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση διέλυσε με 4-0 τη Λουκέρνη και βρίσκεται με το ένα πόδι στην επόμενη φάση.

Με σκόρερ τους νεοαποκτηθέντες, Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο και Γκερέρο.

Στο 10′ και στο 33′ ο Έλληνας άσος έκανε το 1-0 και το 2-0 αντίστοιχα για να πάρει το όπλο του στη συνέχεια ο Ισπανός με δύο γκολ στο 36′ και στο 84′.

Αναλυτικότερα:

Τρομερό ντεμπούτο με δύο γκολ για τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος βρήκε εξαιρετικούς συμπαραστάτες και στα πρόσωπα των Φορτούνη (2 δοκάρια, μία ασίστ), Τσιμίκα (μία ασίστ) και Ποντένσε, ενώ δύο γκολ πέτυχε και ο Γκερέρο, ανοίγοντας από νωρίς «λογαριασμό» για τους Πειραιώτες.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός έδειξε εξ αρχής τις «ορέξεις» του, αφού μόλις στο πρώτο λεπτό, ο Ποντένσε έκανε τελική προσπάθεια, σουτάροντας λίγο άουτ. Στο 8′ ο Βραζιλιάνος απείλησε και πάλι, όπως και ο Καμαρά, για να έρθει τελικά στο 10′ ο Χριστοδουλόπουλος να ανοίξει το σκορ. Από κόρνερ του Τσιμίκα, ο Λάζαρος έκανε τρομερή κεφαλιά – ψαράκι για το 1-0.

Το γκολ έδωσε «φτερά» στους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς, που συνέχισαν να επιτίθενται κατά «κύματα» και αφού έχασαν δύο ακόμη ευκαιρίες με Μιράντα και Ποντένσε, ο Λάζαρος «χτύπησε» ξανά. Από προσπάθεια του Φορτούνη, η μπάλα έφθασε μπροστά του μέσα στην περιοχή και με τρομερό πλασέ «υπέγραψε» με μοναδικό τρόπο το ντεμπούτο του με την «ερυθρόλευκη» φανέλα, για το 2-0.

Το γήπεδο πήρε «φωτιά» φωνάζοντας το όνομα του διεθνή Έλληνα μεσοεπιθετικού και η… καταιγίδα συνεχίστηκε, με δύο ακόμη κλασσικές ευκαιρίες και ένα γκολ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο 36′ οι «ερυθρόλευκοι» έκρυψαν τη μπάλα και την… εμφάνισαν στα πόδια του Φορτούνη σε θέση τετ-α-τετ, όμως ο Τρικαλινός μέσος, «χάρισε» το γκολ στον Γκερέρο για το 3-0 σε κενή εστία.

Ολυμπιακός – Λουκέρνη: «Καταιγίδα» στο Καραϊσκάκης «έπνιξε» τους Ελβετούς- videos | Newsit.gr
ΦΩΤΟ eurokinissi

«Καταιγιστικός» Ολυμπιακός! Η πρώτη εμφάνιση των «ερυθρολεύκων» στη σεζόν ήταν το λιγότερο εντυπωσιακή, αφού οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς «πάτησαν» τη Λουκέρνη και με φουλ επιθετικό ποδόσφαιρο, εξασφάλισαν ουσιαστικά από τώρα, την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Το παιχνίδι

Κι αφού οι Μιράντα και Τσιμίκας δεν κατάφεραν να σκοράρουν στις δικές τους ευκαιρίες στα εναπομείναντα λεπτά, το πρώτο 45λεπτο ολοκληρώθηκε εν μέσω αποθέωσης, με το σκορ στο 3-0.

Πλέον ο Ολυμπιακός «κοιτάζει» στις 16/8 και τη ρεβάνς στην Ελβετία.

Διαιτητής: Φρανσουά Λετεξιέ (Γαλλία)

Κίτρινες Κάρτες: 16′ Καμαρά, 61′ Μπουχαλάκης – 20′ Σμιντ, 39′ Βόκα, 56′ Σνιούλι

Κόκκινες Κάρτες:

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς):Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μιράντα, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά (90′ Τοροσίδης), Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Φορτούνης (86′ Φετφατζίδης), Χριστοδουλόπουλος (78′ Βρουσάι), Γκερέρο

Λουκέρνη (Ρενέ Βάιλερ): Σάλβι, Γκρέτερ, Άλβες, Σμιντ, Σβέγκλερ (58′ Βάργκας), Σίντλερ, Γκβίλια, Βότσα, Σνιούλι (58′ Σούλτζ), Ελέκε (74′ Ντεμασάι), Σερπφ