Κέρδισαν και ελπίζουν σε πρόκριση κόντρα στην Κίνα

Το ελληνικό δίδυμο του μπιτς βόλεϊ έπαιζε με την πλάτη στον… τοίχο κόντρα στις ρωσίδες, αλλά κάνοντας μεγάλη αντεπίθεση ανέτρεψε το εις βάρος του 1-0 σετ και πήρε την πρώτη νίκη του στο Ολυμπιακό τουρνουά.

Η νίκη ήταν μονόδρομος για την Βίκυ Αρβανίτη και την Μαρία Τσιαρτσιάνη μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τις Κουν/Ζούμκερ.

Στο πρώτο σετ κόντρα στις ρωσίδες Βάσινα και Βοσάκοβα, αν και οι ελληνίδες είχαν τον έλεγχο, εκνευρίστηκαν στο 14-12 υπέρ τους από λάθος απόφαση του διαιτητή και έχασαν το σετ με 21-18.

Στη συνέχεια δεν έκαναν το ίδιο λάθος και με εκπληκτική εμφάνιση έφτασαν στη νίκη. Πήραν εύκολα με 21-13 το δεύτερο σετ και ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ. Και εκεί οι Ελληνίδες ήταν καλύτερες και επικράτησαν με 15-12.

Τα σετ: 18-21, 21-13, 15-12

Τα πάντα θα κριθούν την Τετάρτη στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου. Οι 4 ομάδες έχουν ως τώρα από μία νίκη και όποιες κερδίσουν εξασφαλίζουν σίγουρα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Κίνα που νίκησε νωρίτερα με 2-1 σετ την Ελβετία.