Εθνική Ελλάδος γειά σου! 2-0 και τη Λιθουανία

Με 2-0 η Εθνική Ελλάδος έγραψε την τρίτη το βράδυ τη δεύτερη νίκη της στους  αγώνες των προκριματικών για το παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας.

Τα τέρματα της εθνικής σημείωσαν οι Νίνης στο 55′  και ο  Μήτρογλου στο 72′

Ευχάριστη έκπληξη ο κόσμος που πήγε στο Στάδιο Καραϊσκάκη για να παρακολουθήσει τον αγώνα της Εθνικής. Πάνω από 20.000, ανάμεσά τους και πολλοί νέοι δημιούργησαν μία “ζεστή” εξέδρα που εμψύχωνε τους διεθνείς μας σε κάθε τους προσπάθεια.

Επόμενος αγώνας της εθνικής μας τον Οκτώβρη με την Βοσνία, με την οποία θα “παιχτεί” η πρόκριση.

Λεπτό προς λεπτό το αντίστροφο φίλμ του αγώνα από το NewsIt.gr.

80′ Αλλαγή για την Εθνική. Ο Μαυρίας στη θέση του Γκέκα. Πρώτη συμμετοχή για το νεαρό παίκτη στην Εθνική
72′ ΓΚΟΛ για την Εθνική, 2-0. Ο Μήτρογλου συνδυάστηκε με τον Νίνη, βρέθηκε σε θέση βολής από πλάγια δεξιά και δεν αστόχησε!
69′ Αλλαγή για την Εθνική. Ο Χολέμπας στη θέση του Φορτούνη που έφυγε τραυματίας
59′ Κίτρινη κάρτα στον Ριμκεβίτσιους
62′ Κίτρινη κάρτα ο Κυριάκος Παπαδόπουλος
55′ ΓΚΟΛ για την Εθνική, 1-0. Κεφαλιά του Μήτρογλου, η μπάλα στο δοκάρι. Στην συνέχεια της φάσης ο Νίνης πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, με όμορφη ντρίπλα “άδειασε” τον αντίπαλο του κα με όμορφο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
48′ Μεγάλη φάση για την Εθνική. Κεφαλιά του Μήτρογλου μέσα από την μικρή περιοχή ο τερματοφύλακας της Λιθουανίας μπλόκαρε
Δεύτερο ημίχρονο
46′ Ο Μήτρογλου στη θέση του Μανιάτη
46′ Τσεσνάουσκετς στη θέση του Μπορόφσκι
ΗΜΙΧΡΟΝΟ
45′ Δυνατό σουτ του Κατσουράνη έξω από περιοχή, μετά από σέντρα του Γκέκα μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων
43′ Κίτρινη κάρτα ο Σέρνας

ΦΩΤΟ EUROKINISSI ΦΩΤΟ EUROKINISSI

41′ Νέα καλή στιγμή για την Εθνική.  Δυνατό σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή, ο Καρτσεμάρσκας έδιωξε
33′ Σουτ του Μανιάτη έξω από την περιοχή, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων μπλόκαρε
27′ Ο Νίνης εκτέλεσε το φάουλ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, ο πορτιέρε των Λιθουανών έδιωξε σε κόρνερ
27′ Εξαιρετική προσπάθεια από τον Φορτούνη, ο Βίτσιους αναγκάστηκε να τον γκρεμίσει πριν μπει στην περιοχή. Κίτρινη κάρτα για τον παίκτη των Λιθουανών

ΦΩΤΟ Newsports ΦΩΤΟ Newsports

23′ Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική. Σέντρα του Σπυρόπουλου από τα αριστερά, ο Γκέκας έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων
21′ Κίτρινη κάρτα στον Τσεσνάουσκις
14′ Κόρνερ που εκτέλεσε ο Νίνης, οι αμυντικοί της Λιθουανίας έδιωξαν
9′ Καλή κυκλοφορία για την Εθνική μας ομάδα
5′ Πρώτη καλή στιγμή για την Εθνική. Μακρινή σέντρα του Τοροσίδη, ο Γκέκας έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι των Λιθουανών

3′ Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση τα πρώτα λεπτά. Προσπαθεί να πιέσει η Εθνική
1′ Έναρξη του αγώνα. Η Εθνική στη σέντρα
Οι συνθέσεις:
Ελλάδα (Σάντος): Καρνέζης, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Κ. Παπαδόπουλος. Παπασταθόπουλος, Τζιόλης Κατσουράνης, Μανιάτης, Φορτούνης, Νίνης, Γκέκας
Στον πάγκο της Εθνικής: Τζόρβας, Γλύκος, Σιόβας, Μαλεζάς, Μήτρογλου, Χριστοδουλόπουλος, Βύντρα, Δημούτσος, Μαυρίας, Αθανασιάδης, Χολέμπας
Λιθουανία (Σάμπα): Καρτσεμάρσκας, Σεμπέρας, Ζαλιούκας, Τσεσνάουσκις, Σέρνας, Μικολιούνας, Βίτσιους, Κλιμαβίτσιους, Βέλιτσκα, Βαϊτκούνας, Μπορόφσκι
Διαιτητής: Μακ Κόρτνεϊ (Β. Ιρλανδία)
* Στην πρεμιέρα των προκριματικών, η Εθνική ομάδα νίκησε -με ανατροπή- την Λετονία με 2-1 μέσα στη Ρίγα
* Aντίθετα, η αποψινή της αντίπαλος “σκόνταψε” στο γήπεδό της μένοντας στο 1-1 κόντρα στη Σλοβακία.