ΑΕΚ – Ολυμπιακός 0-4

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

92′ Κίτρινη κάρτα στον Αμπντούν.

88′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Μήτρογλου έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ και με ψύχραιμο πλασέ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

86′ Ο Χολέμπας τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Μοντέστο.

85′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Αμπντούν σούταρε, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Φουστέρ ο οποίος με ωραίο διαγώνιο σουτ στον αέρα έκανε το 0-3.

80′ Ωραία κίνηση του Αμπντούν ο οποίος σούταρε και ανάγκασε τον Αραμπατζή να διώξει σε κόρνερ.

78′ Ο Μανιάτης στη θέση του Γκρέκο.

77′ Κίτρινη κάρτα στον Βλάχο.

73′ Κίτρινη κάρτα στον Γκρέκο.

65′ Ο Ιμπαγάσα αντί του Μασάντο. Ο Κωνσταντόπουλος τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Αραμπατζή ενώ και ο Φούντας μπήκε στο ματς αντί του Κατσικοκέρη.

64′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φουστέρ έβγαλε μόνο του τον Αμπντούν αλλά το πλασέ του αλγερινού έφυγε πάνω από την εστία.

57′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Μήτρογλου με εξαιρετική προσπάθεια, απέφυγε δύο παίκτες και με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-2.

Ο Ολυμπιακός είναι καλύτερος στο δεύτερο μέρος και έχει κλείσει στην περιοχή της την ΑΕΚ.

52′ Κεφαλιά του αμαρκάριστου Παπάζογλου που έφυγε άουτ.

Το ματς συνεχίζεται.

51′ Ο Σιδηρόπουλος διακόπτει προσωρινά το ματς για να μιλήσει με τους βοηθούς του και να γίνουν συστάσεις από τα μεγάφωνα του γηπέδου.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′ Κίτρινη κάρτα στον Χολέμπας.

44′ Διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Χολέμπας μπήκε στην περιοχή, γύρισε τη μπάλα, ο Κωνσταντόπουλος απέκρουσε, ο Γκρέκο δεν μπόρεσε να κάνει το γυριστό και τελικά ο Φέτσης έσωσε πάνω στη γραμμή το σουτ του Φουστέρ.

42′ Άστοχη κεφαλιά του Χολέμπας.

39′ Η ΑΕΚ φωνάζει, δικαιολογημένα, για πέναλτι στο γύρισμα του Κοντοέ που βρήκε στο χέρι του Χολέμπας.

37′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Αμπντούν έκανε τη σέντρα, η μπάλα πέρασε από τον Φουστέρ (βρήκε στο χέρι του), ο Μήτρογλου γύρισε το σώμα του και σόυταρε αλλά ο Κωνσταντόπουλος έπεσε ωραία στη γωνία του και έδιωξε.

30′
Ο Μπουγαϊδης στη θέση του Γκερέιρο.

23′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ. Ο Αμπντούν έστειλε στην άλλη γωνία τον Κωνσταντόπουλο και άνοιξε το σκορ.

22′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΑΓΚΟ. Ο Τοροσίδης γύρισε τη μπάλα στον Μήτρογλου, ο Γιάγκο τον τράβηξε και ως τελευταίος παίκτης είδε την κόκκινη κάρτα.

19′ Η ΑΕΚ κυκλοφορεί τη μπάλα, δεν επιτρέπει στον Ολυμπιακό να αναπτυχθεί και σιγά σιγά προσπαθεί να πλησιάσει στην περιοχή του Κάρολ.

8′ Η πρώτη τελική της ΑΕΚ. Ο Κοντοές είχε χώρο για το σουτ, το έκανε αλλά ήταν πολύ άστοχο.

7′ Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα. Ο Μασάντο εκτέλεσε το φάουλ, ο Τοροσίδης πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

5′ Ο Βλάχος έκανε τη σέντρα αλλά ο Τοροσίδης πήρε την κεφαλιά αν και βρέθηκε ανάμεσα στους Κατίδη, Κατσικοκέρη.

ΦΩΤΟ NEWSPORTS.

Σέντρα στον αγώνα

Ο Σιδηρόπουλος περιμένει να φύγει ο καπνός για να ξεκινήσει το ματς.

Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι φίλαθλοι της ΑΕΚ.

Περίπου 20.000 φίλοι της ΑΕΚ βρίσκονται στις εξέδρες του ΟΑΚΑ.

ΑΕΚ (Έβαλντ Λίνεν): Κωνσταντόπουλος (65′ Αραμπατζής), Κοντοές, Βλάχος, Γιάγκο, Κουτρουμπής, Κορδέρο, Φέτσης, Κατίδης, Λαγός, Κατσικοκέρης (65′ Φούντας), Γκερεϊρο (30′ Μπουγαϊδης).

Ολυμπιακός (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Κάρολ, Τοροσίδης, Παπάζογλου, Σιόβας, Χολέμπας (86′ Μοντέστο), Φέισα, Γκρέκο (78′ Μανιάτης), Μασάντο (65′ Ιμπαγάσα), Φουστέρ, Αμπντούν, Μήτρογλου

Διαιτητής: Τάσος Σιδηρόπουλος

Ο Λίνεν αποθεώθηκε από τους οπαδούς της ΑΕΚ.

Ο Ζαρντίμ επέλεξε να αφήσει στον πάγκο τον Γιάννη Μανιάτη και να βάλει τον Φέισα στην αρχική ενδεκάδα ενώ και ο Τζιμπούρ που δεν είναι 100% έτοιμος βρίσκεται εκτός ενδεκάδας.

Από την άλλη ο Λίνεν που θα τεθεί αντιμέτωπος της πρώην ομάδας του, έβαλε τον Κατσικοκέρη αντί του Φουρτάδο στην κορυφή της επίθεσης.