Ο Παναθηναϊκός έκανε τα… εύκολα δύσκολα, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 67-66 επί της Ζαλγκίρις

Έστω κι αν χρειάστηκε να «ιδρώσει», ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 67-66 επί της Ζαλγκίρις στο ΟΑΚΑ και ξεκίνησε με το δεξί στο Top-16 της φετινής Euroleague.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο φτάνοντας αρκετές φορές τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, αλλά στην επανάληψη, απόντων του Σοφοκλή Σχορτσανίτη που ήταν στην αποστολή, αλλά δεν αγωνίστηκε και του Δημήτρη Διαμαντίδη που πήρε λίγο χρόνο συμμετοχής, απώλεσε το προβάδισμα και σε μία αγωνιώδη 4η περίοδο κατάφερε να πάρει τη νίκη στον πόντο.

Θετικότατος στο ντεμπούτο του ο Καπόνο που σημείωσε 16 πόντους με 4/6 τρίποντα, με τον Μπράμος να ακολουθεί με 15 πόντους και 5/9 τρίποντα. Καθοριστική η συμβολή του Μπανκς που «μίλησε» στα κρίσιμα σημεία.

Όλα ξεκίνησαν καλά…

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με ένα σερί 5-0, αλλά τα 3/3 τρίποντα των παικτών του Πεδουλάκη με τους Ματσιούλις, Διαμαντίδη και Μπράμος επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να περάσει μπροστά στο σκορ με 9-7.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν το σερί τους φτάνοντάς το στο 10-0 και με πρωτοστάτες τους Μπανκς, Λάσμε και Μπράμος «έκλεισαν» το πρώτο 10λεπτο στο +9 (22-13).

O Καπόνο πήρε τ`όπλο του!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε «μουδιασμένα» στη 2η περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να «ροκανίζουν» τη διαφορά, πλησιάζοντας στους 2 (25-23) χάρη σε 7 προσωπικούς πόντους του Λαφαγέτ.

Εκεί, όμως, ανέλαβε… δράση ο Καπόνο! Στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο το με τη νέα του ομάδα, ο Αμερικανός ήταν εντυπωσιακός, καθώς με 4/5 τρίποντα κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (+11/34-23).

Οι παίκτες του Πεδουλάκη είχαν καταφέρει να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, με τον Μπράμος να «σιγοντάρει» τον Καπόνο, με τη διαφορά να είναι στους 10 στη λήξη του ημιχρόνου (43-33).

Σημάδια ανάκαμψης από Ζαλγκίρις

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Λιθουανοί μπήκαν αποφασισμένοι να μειώσουν, με τον Ντάρντεν να είναι ο πρώτος σκόρερ τους φτάνοντας τους 12 πόντους, ενώ η ευστοχία του Τζάαμπερ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών τους επέτρεψε να πλησιάσουν στους 2 (45-43).

Ρόλο… διασώστη ανέλαβε ο Μπράμος, ο οποίος με 5/8 τρίποντα πέρασε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ για τον Παναθηναϊκό με 15 πόντους κι επέτρεψε στην ομάδα του να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου, έστω και με 5 πόντους (54-49).

Πόντο – πόντο… στο πράσινο!

Η Ζαλγκίρις είχε ξαναβρεί τα πατήματά της και η 4η περίοδο προμηνυόταν συγκλονιστική, όπως και ήταν.

Ο Γκιστ έκανε… σεφτέ με την πράσινη φανέλα με κάρφωμα στο ξεκίνημα, αλλά οι Λιθουανοί κατάφεραν να μειώσουν ξανά στο καλάθι με 5 πόντους του Λαβρίνοβιτς και να φέρουν για πρώτη φορά το ματς στα ίσα με τον Κουζμίνσκας (56-56).

Ο Λαβρίνοβιτς έβαλε έπειτα από την αρχή της πρώτης περιόδου την Ζαλγκίρις μπροστά στο σκορ, αλλά ο Μπανκς «χτύπησε» σε κρίσιμα σημεία επιτρέποντας στον Παναθηναϊκό να πλησιάσει πάλι στον πόντο, με τον Λάσμε να τον… ακολουθεί και να ξαναπερνά την ομάδα του μπροστά με 67-66.

Με 28 δευτερόλεπτα να απομένουν, η μπάλα ήταν στα χέρια του «τριφυλλιού», αλλά ο Μπανκς χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, δίνοντας τον τελευταίο λόγο στους φιλοξενούμενους με 6 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Λαβρίνοβιτς επεχείρησε το σουτ, η μπάλα δεν κατέληξε στο καλάθι και ο Παναθηναϊκός έκανε αγχωτική, αλλά νικηφόρα πρεμιέρα στο Top-16 στο φινάλε των αγωνιστικών του υποχρεώσεων για το 2012.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 43-33, 54-49, 67-66

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 15 (5 τρ), Ματσιούλις 7, Καπόνο 16 (4 τρ), Ούκιτς 2, Λάσμε 14, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 3, Γκιστ 2, Μπανκς 8 (1 τρ)

Ζαλγκίρις (Πλάθα): Ντάρντεν 12 (2 τρ), Τζάαμπερ 8, Πόποβιτς 6 (2 τρ), Ν. Λαβρίνοβιτς 4, Γιανκούνας 9 (6 ριμπ), Καουκένας, Ντέλας, Κουζμίνσκας 7, Λαφαγιέτ 7, Κ. Λαβρίνοβιτς 13 (3 τρ)