Ο εξαιρετικός Παναθηναϊκός “έκλεισε” εισιτήριο πρόκρισης

Με εκπληκτικό σερί (16-0) στο 4ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε πάρτι (75-62) το ματς κόντρα στην  Εφές στο ΟΑΚΑ. Δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά της ήττας του στο πρώτο ματς αλλά η νίκη της Ζαλγκίρις επί της Μάλαγα του δίνει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας.

Το ματς ήταν ντέρμπι για 35 λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει το ρυθμό να παίρνει δύο φορές διαφορά 8 πόντων αλλά να μην μπορεί να την κρατήσει.
Και στις δύο περιπτώσεις (34-26 και 56-48) η Εφές απάντησε με σερί 8-0. Οι Τούρκοι παρά την απουσία του Βούγιασιτς έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, κυρίως με τον Σαβάνοβιτς ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στον Γκιστ.
Όταν οι παίκτες του Μαχμούτι γύρισαν το ματς, πίστεψαν ότι θα μπορούσαν να το πάρουν, όμως σε εκείνο το σημείο ήρθε ο καταιγισμός τριπόντων από τον Παναθηναϊκό.
Με το Διαμαντίδη στον πάγκο, οι πράσινοι έτρεξαν σερί 16-0 με τους Ούκιτς, Μπράμο, Μπανκς και Μασιούλις να εκτελούν τους Τούρκους.
Ο Παναθηναϊκός ανέβασε και στο +15 τη διαφορά αλλά στο τέλος δεν μπόρεσε να την κρατήσει και να καλύψει την ήττα με 78-64 στον πρώτο αγώνα.
Το σημαντικό είναι ότι νίκησε και πλέον είναι στην τρίτη θέση μαζί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και έχει 2 νίκες διαφορά από την Μάλαγα η οποία έχασε στην Ισπανία από την Ζαλγκίρις.
Το δίδυμο Διαμαντίδη – Ούκιτς ήταν και πάλι εξαιρετικό ενώ ο Λάσμε έκανε σπουδαία αμυντική δουλειά, δίνοντας ώθηση στην ομάδα του.
Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-38, 56-51,75-62 Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 11 (3), Ματσιούλις 8 (6 ριμπάουντ), Ούκιτς 13 (9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λάσμε 6 (5 κοψίματα), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 13 (3), Γκιστ, Μπανκς 9 (3), Σχορτσανίτης 11
Εφές Αναντολού (Μαχμούτι): Φάρμαρ 10 (7 ασίστ), Ερντέν 7, Τουντσερί 2, Σιπ 4, Γκονλούμ 2, Σαβάνοβιτς 21 (2), Λούκας 5, Κούτσο 2, Γκιουλέρ 4, Μπάρατς 5