ΤΕΛΙΚΟ: Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 60-70

Η πιο μεγάλη ώρα για τον φετινό Παναθηναϊκό, μέχρι την επόμενη, έφτασε. Οι “πράσινοι” στο κατάμεστο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων θέλουν να πάρουν την 3η τους νίκη κόντρα στην Μπαρτσελόνα και να προκριθούν στο Final 4 του Λονδίνου. Παρακολουθήστε την εξέλιξη του μεγάλου αγώνα.

Τέλος του αγώνα. 60-70.

60-70 Με καλάθι του Τζαουάι και τρίποντο του Μπράμου.

57-68 Ο Ούκιτς μειώνει 32 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Σχορτσιανίτης μπήκε μόλις για δύο λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ακόμη ένα άστοχο τρίποντο. Ο Ναβάρο έφτασε στους 17 πόντους.

55-68 Λέι απ του Ναβάρο.

55-66 Τρίποντο του Μπράμου. 1.33 πριν το τέλος.

52-66 Ο Ναβάρο με τρίποντο δίνει τέλος στο ματς. Ο κόσμος του Παναθηναϊκού τραγουδάει.

Άλλη μία χαμένη επίθεση από τον Μασιούλις.

2.23 πριν το τέλος, ο Παναθηναϊκός έχει την κατοχή.

Ο Λάσμε μαζεύει τα επιθετικά ριμπάουντ αλλά ο Παναθηναϊκός συνεχίζει να αστοχεί.

52-63 Απίστευτο τρίποντο του Ναβάρο. 4 λεπτά πριν το τέλος.

52-60 Λέι απ του Λάσμε από ασίστ του Διαμαντίδη.

50-60 Τρίποντο του Μπράμου. 5 λεπτά πριν το τέλος του ματς. Τάιμ άουτ ο Πασκουάλ.

47-60 Από κοντά ο Λάσμε.

45-60 Απίστευτο τρίποντο του Χουέρτας.

45-57 Τρίποντο του Μασιούλις.

1/16 τρίποντα ο Παναθηναϊκός που έχει και 12 λάθη.

Οι διαιτητές διακόπτουν για δεύτερη φορά το ματς για τις σειρήνες που ακούγονται.

Τέταρτο φάουλ του Λόρμπεκ.

8.12 πριν το τέλος τάιμ άουτ ο Πεδουλάκης.

40-57 Τρίποντο του Λόρμπεκ από ασίστ του Τόμιτς.

Κι άλλο άστοχο τρίποντο του Ούκιτς.

Τρίτο φάουλ του Λόρμπεκ.

40-54 Με σουτ του Λάσμε.

38-54 Το πρώτο τρίποντο του Ναβάρο στο ματς.

ΛΗΞΗ ΤΡΙΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ 38-51.

38-51 Με μία βολή του Μπράμου.

Τέταρτο φάουλ του Γουάλας.

37-51 Με δύο βολές του Γκιστ.

35-51 Ο Τόμιτς. Έφτασε στους 16 με 7/8 σουτ.

Στα 11 λάθη ο Παναθηναϊκός που έχει χάσει και 9 αμυντικά ριμπάουντ.

35-49 Με μακρινό λέι απ του Ναβάρο.

Ο Παναθηναϊκός έχει μεγάλο πρόβλημα στο τρίποντο. 1/14 πλέον.

35-47 Καλάθι ο Τόμιτς μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Κροάτη. Τρίτο φάουλ του Διαμαντίδη. Έχασε τη βολή ο Τόμιτς.

35-45 Καλάθι του Μασιούλις από επιθετκό ριμπάουντ.

33-45 Με δύο βολές του Γκιστ. Έχει φτάσει στα 5 ομαδικά η Μπαρτσελόνα.

Τέταρτο φάουλ του Τζαουάι.

31-45 Τρίποντο του Χουέρτας. 12-0 σερί η Μπαρτσελόνα.

Τρίτο φάουλ για τον Τζαουάι.

1/11 τρίποντα ο Παναθηναϊκός, 3/15 η Μπαρτσελόνα.

31-42 Τρίποντο του Λόρμπεκ. 9-0 το σερί της Μπαρτσελόνα.

31-39 Κάρφωμα του Τόμιτς από ασίστ του Χουέρτας. Στους 12 ο Τόμιτς, στους 13 ο Σχορτσιανίτης. Ο Χουέρτας εξακολουθεί να δημιουργεί προβλήματα στον Παναθηναϊκό. Έχει 5 από τις 8 ασίστ της Μπαρτσελόνα.

31-37 Ο Τόμιτς από ασίστ του Ναβάρο.

31-35 Το πρώτο καλάθι του Λόρμπεκ.

31-33 Με δύο βολές του Σχορτισανίτη.

29-33 Κάρφωμα του Τόμιτς από ασίστ του Χουέρτας.

Έπεσε μία κροτίδα στον πάγκο της Μπαρτσελόνα.

29-31 Ο Λάσμε από κοντά.

Ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο. 22-13 ριμπάουντ υπέρ της Μπαρτσελόνα. 1/9 τρίποντα για τον Παναθηναϊκό και 2/13 για την Μπαρτσελόνα. 8 λάθη οι Καταλανοί, 5 οι πράσινοι.

ΛΗΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ 27-31. Ο Παναθηναϊκός έσφιξε την αμυνά του, κέρδισε πολλές μάχες και σταμάτησε την επίθεση της Μπαρτσελόνα. Στην επίθεση ο Μασιούλις (6 πόντους) έδωσε λύσεις και βοήθησε τον Σχορτσιανίτη (11 πόντους). Άποντος ο Διαμαντίδης που έχει 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 2 λάθη.

Άστοχο τρίποντο του Αμπρίνες.

27-31 Πολύ δύσκολο καλάθι του Μασιούλις. Σερί 4-0 ο Παναθηναϊκός, η τελευταία επίθεση του ημιχρόνου στην Μπαρτσελόνα.

25-31 Ο Σχορτσιανίτης από ασίστ του Διαμαντίδη.

23-31 Με δύο βολές του Ναβάρο.

Δεύτερο φάουλ του Σχορτσιανίτη.

23-29 Από τον Αμπρίνες. Προηγήθηκε air ball σε ελεύθερο τρίποντο του Διαμαντίδη.

Κι άλλο λάθος από τον Χουέρτας.

23-27 Το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού με τον Μπράμο. Σερί 7-0 για τους “πράσινους”. Αποδίδει το ψηλό σχήμα που έχει κρατήσει στο μηδέν την Μπαρτσελόνα στο τελευταίο τρίλεπτο.

20-27 Με δύο βολές του Σχορτσιανίτη.

0/7 τρίποντα ο Παναθηναϊκός.

Η Μπαρτσελόνα έχασε δύο συνεχόμενες επιθέσεις από τη στιγμή που ο Γκιστ βρέθηκε πάνω στον Γιασικεβίτσιους.

Έχασε δύο βολές ο Τσαρτσαρής. Απαντάει με τρεις ψηλούς η Μπαρτσελόνα. Γουάλας, Λόρμπεκ και Τζαουάι.

18-27 Με τον Λάσμε. Με τρεις ψηλούς ο Παναθηναϊκός.

Τάιμ άουτ του Πεδουλάκη.

16-27 Λέι απ του Γιασικεβίτσιους

Δεύτερο φάουλ του Διαμαντίδη.

16-25 Ωραία κίνηση του Μασιούλις.

14-25 Τρίποντο του Γιασικεβίτσιους.

14-22 Ο Μασιούλις.

Δεύτερο φάουλ του Μασιούλις. 15-7 υπέρ της Μπαρτσελόνα τα ριμπάουντ. 0/5 τρίποντα ο Παναθηναϊκός, 1/8 η Μπαρτσελόνα.

12-22 Χουκ του Τόμιτς.

12-20 Κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Μπράμου.

ΛΗΞΗ ΠΡΩΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ 10-20.

10-20 Τρίποντο του Ινγκλς.

10-17 Με μία βολή του Τσαρτσαρή.

9-17 Με δύο βολές του Τόμιτς.

9-15 Λέι απ του Ινγκλς.

9-13 Καλάθι και φάουλ του Σχορτσιανίτη. Ο μόνος που βρίσκει λύσεις στην επίθεση του Παναθηναϊκού.

6-13 Κάρφωμα του Τόμιτς από ασίστ του Ναβάρο.

6-11 Ωραίο λέι απ του Ούκιτς.

Χάνει και τα αμυντικά ριμπάουντ ο Παναθηναϊκός. 9-4 υπέρ της Μπαρτσελόνα τα ριμπαουντ.

4-11 Με καλάθι του Χουέρτας.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπορεί να βρει λύσεις στην επίθεση αν και ο Μπράμος στην τελευταία φάση είχε ελεύθερο αλλά άστοχο σουτ.

Τάιμ άουτ του Πεδουλάκη

4-9 Κάρφωμα και φάουλ από τον Τζαουάι.

4-6 Με μία βολή του Σχορτσιανίτη. 2ο φάουλ του Τζαουάι.

3-6 Τζαμπ σουτ του Ναβάρο.

3-4 Καλάθι και φάουλ ο Σχορτσιανίτης που πήρε το επιθετκό ριμπάουντ.

0-4 Με τον Τζαουάι μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Λόρμπεκ.

Ζώνη η Μπαρτσελόνα

0-2 Με τζαμπ σουτ του Χουέρτας.

Τζάμπολ στο ματς

Παναθηναϊκός (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος, Μασιούλις, Ούκιτς, Λάσμε, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης, Γκιστ, Μπανκς, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσιανίτης

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα, Χουέρτας, Αμπρίνες, Ναβάρο, Γιασικεβίτσιους, Τοντόροβιτς, Γουάλας, Ινγκλς, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ, Τζαουάι, Τόμιτς

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού γνώρισαν την αποθέωση από τους 20.000 φίλους τους που βρίσκονται, πλέον, στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων.

Μία ώρα πριν το τζάμπολ το ΟΑΚΑ είναι σχεδόν γεμάτο.

O Παναθηναϊκός έχει κάνει την υπέρβαση, έχει φέρει τη σειρά στα μέτρα του και σήμερα θέλει να την τελειώσει. Ο
Αργύρης Πεδουλάκης έχει όλους τους παίκτες στη διάθεσή του και με οδηγό τα προηγούμενα δύο ματς θα προσπαθήσει να “κλειδώσει” και πάλι την Μπαρτσελόνα.

Αν ο Παναθηναϊκός νικήσει τότε η σειρά θα τελειώσει και οι “πράσινοι” θα προκριθούν για 12η φορά στην ιστορία τους σε Final 4. Αν η Μπαρτσελόνα κάνει το break τότε όλα θα κριθούν την Τρίτη στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Από νωρίς οι φίλοι του Παναθηναϊκού έχουν πάρει θέση στις εξέδρες του ΟΑΚΑ. Το γήπεδο θα είναι κατάμεστο όπως άλλωστε ήταν και την Τρίτη.