Στους 4 της Ευρώπης με τρομερή ανατροπή ο Ολυμπιακός!

– Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 15 πόντους όμως με μία τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 82-72 της Εφές και προκρίθηκε στο final-4 του Λονδίνου
– Αντίπαλος στον ημιτελικό της 10ης Μαϊου η ΤΣΣΚΑ Μόσχας σε μία επανάληψη του περσινού τελικού
– Εκπληκτική εμφάνιση από τον Σπανούλη που είχε άξιους συμπαραστάτες τους Πρίντεζη και Πάουελ, ενώ ο Λο πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο
– Έξαλλοι πανηγυρισμοί στο ΣΕΦ

Με εμφάνιση πρωταθλητή Ευρώπης στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επικράτησε στο 5ο ματς της Εφές και πάει στο Λονδίνο για να διατηρήσει τα σκήπτρα του. Μάλιστα η μοίρα του φέρνει αντίπαλο την ομάδα κόντρα στην οποία έγραψε την περσινή σεζόν την σημαντικότερη βραδιά της ιστορίας του ανεβαίνοντας στην κορυφή της Ευρώπης.

Το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας γέμισε με περισσότερους από 11.000 οπαδούς των Πειραιωτών να χειροκροτούν τους παίκτες των “ερυθρολεύκων”, οι οποίοι προκρίθηκαν για τέταρτη φορά τα τελευταία πέντε χρόνια σε φάιναλ-φορ (2009 Βερολίνο, 2010 Παρίσι, 2012 Κωνσταντινούπολη και 2013 Λονδίνο).

Οι “ερυθρόλευκοι” σε ένα παιχνίδι, όπου η Εφές πάλευε με όλες της τις δυνάμεις για το “μπρέικ” κατάφεραν με τρίποντο του Έισι Λο 1,22” πριν το τέλος να ανεβάσουν την διαφορά στους 6 πόντους (76-70) και στη συνέχεια να διαχειριστούν σωστά τον χρόνο που απέμενε, παίζοντας παράλληλα πολύ καλή άμυνα για να πάρουν τη νίκη.

Οι Τούρκοι στο πρώτο ημίχρονο έλεγξαν τα ριμπάουντ, βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια και έδειξαν να μην επηρεάζονται από την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί των γηπεδούχων. Μάλιστα βρέθηκαν μπροστά ακόμα και με 15 πόντους την ώρα που ο Ολυμπιακός…. έσπαγε τα καλάθια από την γραμμή των 6 και 75. Δύο τρίποντα του Παπανικολάου μάζεψαν την κατάσταση και οι “ερυθρόλευκοι” έκλεισαν το ημίχρονο στο -8.

Στην τρίτη περίοδο, όμως ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα και τα ποσοστά του και  κατάφερε σταδιακά να ελέγξει τον αγώνα μειώνοντας στον πόντο (54-55).

Στην τελευταία περίοδο ο βαθμός προσήλωσης στην άμυνα ανέβηκε και την ώρα που η Εφές έδειχνε να τα έχει χαμένα οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα σερί 7-0 για να κάνουν το 61-55 στο 32′. Ομως αντί να δώσουν το τελειωτικό χτύπημα πηγαίνοντας σε ώριμες επιθέσεις, οι παίκτες του Μπαρτζώκα μπήκαν στην παγίδα της βιασύνης και έβαλαν την Εφές ξανά στο παιχνίδι αφού με το τρίποντο του Τουνσερί στο 36’η Εφές πέρασε εκ νέου μπροστά (66-67).

Σε εκείνο το χρονικό σημείο όμως μίλησε η ηγετική προσωπικότητα των Σπανούλη και Πρίντεζη. Με σκορ των δύο ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι μαξιλάρι ασφαλείας (73-68) το οποίο σε συνδυασμό με τις διαδοχικές χαμένες βολές των Τούρκων και ένα καθοριστικό τρίποντο του Λο, στάθηκε αρκετό για να χαρίσει στους “ερυθρόλευκους” την πρόκριση σε ένα ακόμη φάιναλ φορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 33-41, 54-55, 82-72

Ολυμπιακός: Χάινς 6(6ρ), Λο 7(1/5τρ), Άντιτς 5(1τρ, 6ρ), Σπανούλης 19(2/7τρ, 5ασ), Περπέρογλου 7(1), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 3(1), Πάουελ 9(1), Πρίντεζης 15(1τρ, 7ρ), Παπανικολάου 8(2τρ, 4ασ), Κατσίβελης 1