Η Ρεάλ άγγιξε την ανατροπή- Κέρδισε 2-0

Η Ρεάλ νίκησε με 2-0 την Ντόρτμουντ στο Μπερναμπέου, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ οι Γερμανοί.

ΛΗΞΗ αγώνα

Τελευταίες στιγμές, πιέζει πάρα πολύ η Ρεάλ

88′ ΓΚΟΛ για την Ρεάλ, 2-0. Κοντά στο θαύμα η Ρεάλ. Αναμπουμπούλα στην περιοχή, την εκμεταλλεύεται ο Ράμος και με δυνατό πλασέ έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων

87′  Αλλαγή για την Ντόρτμουντ. Ο Κελ στη θέση του Λεβαντόφσκι

85′ Σέντρα από τον Ντι Μαρία, κεφαλιά από τον Ράμος, αλλά μπλοκάρει ο Βαϊντενφέλερ.

83′ Κίτρινη κάρτα στον Βαΐντερφέλερ

82′ ΓΚΟΛ για την Ρεάλ, 1-0. Συρτή σέντρα του Οζίλ, ο Μπενζεμά πετάχτηκε και με προβολή άνοιξε το σκορ

81′ Κίτρινη κάρτα στον Κεντίρα

76′ Νέα καλή στιγμή για την Ντόρτμουντ. “Έπαιξαν” με την άμυνα της Ρεάλ Ρόις και Λεβαντόφσκι, με το σουτ του τελευταίου να κοντράρει στον Εσιέν

70′ Κακό σουτ του Ρονάλντο από το ύψος της μεγάλης περιοχής και αριστερά, η μπάλα ψηλά άουτ

67′ Αλλαγή για την Ρεάλ. Ο Κεντίρα στη θέση του Αλόνσο

62′ Απίστευτη ευκαιρία για την Ντόρτμουντ και μεγάλη επέμβαση από Λόπεθ. Η άμυνα της Ρεάλ ήταν ‘ανοιχτή’, ο Γκουντογκάν βγήκε μόνος απέναντι στον Λόπεθ, αλλά ο Ισπανός πορτιέρε απέκρουσε

57′ Αλλαγές για την Ρεάλ. Μπενζεμά και Κακά αντί των Κοεντράο και Ιγκουαΐν

REUTERS Ο Ρονάλντο καλά κλεισμένος

Διπλή αλλαγή ετοιμάζει ο Μουρίνιο με μπενζεμά και Κακά

50′ ΔΟΚΑΡΙ για την Ντόρτμουντ. Ο Λεβαντίφσκι έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Λόπεθ και μετά στο έδαφος (η μπάλα δεν πέρασε την γραμμή)

49′ Μεγάλη στιγμή για την Ντόρτμουντ με τον Λεβαντόφσκι να πιάνει το σουτ στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα άουτ

Χωρίς κάποια αλλαγή οι δυο ομάδες…

Έναρξη δεύτερου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο Μπερναμπέου. Η Ντόρτμουντ -πέρα από ένα δεκάλεπτο που η Ρεάλ “πάτησε γκάζι” δείχνει πως μπορεί να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Να θυμίσουμε πως το 1997 ήταν η τελευταία φορά που οι Γερμανοί βρέθηκαν σε τελικό, στο Μόναχο, όταν και το “σήκωσαν” κόντρα στην Γιουβέντους (3-1)

45′ Κίτρινη κάρτα στον Μπεντερ

43′ Κίτρινη κάρτα στον Ιγκουαΐν

40′ Σέντρα του Ιγκουαΐν από αριστερά, ο Βα”ντενφέλερ μπλόκαρε πριν η μπάλα φτάσει στον Ρονάλντο

38′ Ο ρυθμός έχει πέσει εδώ και αρκετά λεπτά. Μετά το εκρηκτικό της ξεκίνημα η Ρεάλ έχει “κάτσει”. Η Ντόρτμουντ κατάφερε να “παγώσει” το παιχνίδι

Μισή ώρα αγώνα στο “Μπερναμπέου”, με τη Ρεάλ να έχει χάσει τρεις μεγάλες ευκαιρίες, με Ιγκουαΐν, Ρονάλντο και Οζίλ και την Ντόρτμουντ μια με Λεβαντόφσκι

26′ Κίτρινη κάρτα στον Κοεντράο, για μαρκάρισμα στον Λεβαντόφσκι

20′ Η Ρεάλ ψάχνει το γκολ που θα… βάλει φωτιά στο ματς. Απ’ την άλλη η Ντόρτμουντ έχει κάποια αμυντικά προβλήματα, αλλά μπροστά είναι κίνδυνος θάνατος!

15′ Νέα τεράστια ευκαιρία για την Ρεάλ. Αστοχεί σε τετ-α-τετ από δεξιά ο Οζίλ, που βγήκε μόνος του με τον Βάιντενφελερ μετά το τακουνάκι του Ιγκουαΐν

14′ Αλλαγή για την Ντόρτμουντ. Ο Γκρόσκροϊτς αντικαθιστά τον Γκέτσε

REUTERS Η ευκαιρία του Ρονάλντο

14΄Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Ρεάλ με τον Ρονάλντο να σουτάρει από κοντά και τον Βαϊντενφέλερ να του λέει “όχι”

13΄Πολύ καλή στιγμή για την Ντόρτμουντ με τον Λεβαντόφσκι να σημαδεύει από κοντά τον Λόπεθ

12′ Πλήγμα για την Ντόρτμουντ. Ο Γκέτσε δεν μπορεί να συνεχίσει και θα γίνει αλλαγή

9′ Κακό σουτ του Ρονάλντο μέσα από την περιοχή και από πλάγια θέση δεξιά, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ

REUTERS

Τρία κόρνερ για την Ρεάλ μέσα σε οκτώ λεπτά

4′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ρεάλ. Ο Ιγκουαΐν βγήκε τετ-α-τετ με τον Βαϊντενφέλερ, αλλά ο αρχηγός των Γερμανών απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ