ΤΕΛΙΚΟ: Άλκμααρ – Ατρόμητος 0-2

– Ο Ατρόμητος βρέθηκε πολύ κοντά στην πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ
– Οι Περιστεριώτες έκαναν την πρώτη τους Ευρωπαϊκή νίκη (2-0), αλλά αποκλείστηκαν από την Αλκμαάρ μετά την ήττα με 3-1 στην έδρα τους
– Δοκάρι στα τελευταία λεπτά από Ναπολεόνι

Λήξη αγώνα και ανακούφιση από τους Ολλανδούς

Ένα λεπτό των καθυστερήσεων

90′ Μακρινό σουτ του Καραγκούνη, η μπάλα έφυγε άουτ

86′ ΔΟΚΑΡΙ για τον Ατρόμητο. Μονοκόματο σουτ του Ναπολεόνι μέσα από την περιοχή και πλάγια θέση, η μπάλα τράνταξε το αριστερό δοκάρι

86′ Κόρνερ Ούμπιντες, κεφαλιά του Φυτανίδη, ο Αλβαράδο με το ένα χέρι έδιωξε σε κόρνερ

84′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Μπρίτο στη θέση του Ταυλαρίδη

83′ Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία

82′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Σέντρα Ούμπιντες, ο Ιγκλέσιας φάτσα με το τέρμα με σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι

82′ Κεφαλιά του Παπαδόπουλου μέσα απ’ την περιοχή, η μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα των Ολλανδών

80′ Μεγάλη φάση για τον Ατρόμητο. Γύρισμα του Ναπολεόνι από δεξιά, ο Ιγκλέσιας δεν πλάσαρε σωστά από το ύψος του πέναλτι

78′ Κάθετη μπαλιά του Λαζαρίδη, η μπάλα έφυγε άουτ

74′ ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο, 0-2.  Σέντρα Ούμπιντες από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από όλους, έφτασε στον Καραγκούνη στο δεύτερο δοκάρι και με σουτ έκανε το 0-2

Πιέζει ο Ατρόμητος, η μπάλα στο μισό της Αλκμαάρ

Με σέντρες προσπαθεί να βρεθεί στην αντίπαλη περιοχή ο Ατρόμητος

Ο Έλληνας τεχνικός θα βάλει τον Πίτου Γκαρσία αντί του Ελίνι Δημούτσου.

Πριν απο την έναρξη της αναμέτρησης ο Ατρόμητος έκανε ένσταση στην uefa για υπαιτιότητα της ολλανδικής ομάδας για την χθεσινή φωτιά με σκοπό το ματς να κατοχυρωθεί υπέρ της ελληνικής ομάδας

Επανέναρξη του αγώνα

Άλκμααρ (Φερμπέικ): Αλβαράδο, Γιόχανσον, Φιρχέφερ, Γκούντμουντσον, Γκούντελι, Ελμ, Α. Γιόχανσον (54’ Μπέργκχαους), Μπέερενς, Γκουβελέου, Βάουτενς. * είχε αποβληθεί ο Χένρικσεν στο 2ο λεπτό του ματς (στον πάγκο οι Ντε Βίντερ, Χόρτερ, Ρέινερ, Όβερτουμ, Μάρτενς, Ορτίς).

Ατρόμητος (Παράσχος): Τζενάμο, Παπουτσογιαννόπουλος (46’ Γιαννούλης), Ταυλαρίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Ιγκλέσιας, Δημούτσος, Ούμπιντες, Καραγκούνης, Ναπολεόνι, Παπαδόπουλος (στον πάγκο οι Σηφάκης, Μπρίτο, Νάστος, Καλλέργης, Καραμάνος, Πίτου Γκαρσία).

Οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν με τις ίδιες συνθέσεις και θα ισχύουν οι αλλαγές που έχουν κάνει.

Μάλλον για Δευτέρα 2/9 πάει το Ατρόμητος-Αρης αλλά ακόμα δεν υπάρχει κάτι επίσημο

Θυμίζουμε πως ο Ατρόμητος νικά με 1-0 και αγωνίζεται με παίκτη περισσότερο. Πετυχαίνοντας άλλα δυο τέρματα στο υπόλοιπο μισάωρο του αγώνα που θα παιχτεί, περνά στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.