«Ταύροι» οι Ισπανοί, τα κατάφεραν οι Σλοβένοι, έκπληξη από Γεωργία

Επίδειξη δύναμης έκανε η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ισπανία, στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Οι Ίβηρες συνέτριψαν 68-40 την Κροατία, σε αγώνα για την 1η αγωνιστή του Γ’ ομίλου στην πόλη Τσέλιε, με τους Ρούντι Φερνάντεθ, Μαρκ Γκασόλ και Χοσέ Καλντερόν να τελειώνουν τον αγώνα με 15, 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Από τους Κροάτες, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς ήταν ο μοναδικός παίκτης που σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων (12π.), ενώ ο πόιντ γκαρντ του Παναθηναϊκού, Ρόκο Λένι Ούκιτς, έμεινε στους 7.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 33-20, 49-37, 68-40

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την Ισπανία, προκειμένου να μπει πρόωρα σε τροχιά… νίκης. Οι Ιβηρες με εξαντλητική -για την αντίπαλο- άμυνα και εκρηκτική επίθεση κράτησαν στους 9 πόντους τους Κροάτες, τη στιγμή που η ίδια φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 24.

Στη συνέχεια με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και έφεση στη δημιουργία (14 ασίστ), η Ισπανία δε δυσκολεύτηκε να κρατήσει τη διαφορά και να φτάσει άνετα στο τελικό 68-40. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι νικητές δεν κατέβασαν σε κανένα σημείο του αγώνα ταχύτητα, ενώ δεν… λυπήθηκαν ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο την Κροατία, η οποία σημείωσε μόλις 3 πόντους σε αυτό το διάστημα.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Χουάν Ορένγκα): Αγκιλάρ 2, Φερνάντεθ 15 (1), Ροντρίγκεθ 5 (1), Ρέι, Καλντερόν 13 (3), Ρούμπιο 7, Κλάβερ, Σαν Εμετέριο 3 (1), Γιουγ 5 (1), Μ.Γκασόλ 14 (11ρ.), Μουμπρού 4 (1).

ΚΡΟΑΤΙΑ (Γιασμίν Ρέπεσα): Τόμιτς 3, Ντρέιπερ, Μπογκντάνοβιτς 12, Σάριτς 4, Ρούντες 3 (1), Ούκιτς 7, Σιμον 3 (1), Μαρκοτα, Μ. Ντέλας, Ζόριτς 8.

Με το «δεξί» η Γεωργία

Στον άλλο αγώνα η Γεωργία κέρδισε έυκολα την Πολωνία με 84-67. Στην πόλη Τσέλιε, ο επί σειρά ετών προπονητής της Γερμανίας και νυν της Πολωνίας, Ντιρκ Μπάουερμαν είδε την ομάδα του να υστερεί σε ποσοστά ευστοχίας σε βολές, δίποντα και τρίποντα από την αντίπαλο.

Πρώτος σκόρερ της Γεωργίας, ο Βίκτορ Σανικίτζε με 23 πόντους, ενώ ο Μανουτσάρ Μαρκοϊσβίλι με 18 πόντους ήταν καταλυτικός στην επίτευξη της νίκης. Ο Μάρτσιν Γκόρτατ με 12 πόντους ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι διοργανωτές του Ευρωμπάσκετ 2009.

Σε «μονόλογο» της Γεωργίας εξελίχθηκε η πρώτη αναμέτρηση του Γ΄ ομίλου, χάρη στην επίτευξη διψήφιου νούμερου πόντων από τέσσερις παίκτες του Ιγκορ Κοκόσκοφ. Ήδη από το ημίχρονο, η Γεωργία προηγήθηκε με +17 πόντους 39-22, διαφορά που δεν μπόρεσε ποτέ να καλύψει η Πολωνία.

Με τον Ζαμοϊσκι να είναι ο μοναδικός εύστοχος Πολωνός από τη γραμμή του τριπόντου (3/4 εκείνος και 3/16 για την Πολωνία μετά από 40 λεπτά αγώνα), οι Γεωργιανοί δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν διαφορά ασφαλείας στη διάρκεια του β΄ μέρους και μέχρι το τέλος.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού, Γκεόργκι Σερμαντίνι είχε συνεισφορά 13ων πόντων για τους νικητές, αλλά και τα περισσότερα ριμπάουντ από οποιονδήποτε άλλον συμπαίκτη του, δηλαδή 9!

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-22, 55-37, 84-67.

ΓΕΩΡΓΙΑ (Ιγκορ Κοκόσκοφ): Μετρεβέλι 2, Πκαχάτζε, Σανάτζε, Μπουργιανάτζε, Τσιντσάτζε 11 (1), Σερμαντίνι 13, Χίκμαν 9, Μαρκοϊσβίλι 18 (2), Πατσάτσια, Σανικίτζε 23 (3), Λεζάβα 3 (1), Τσκιτισβίλι 3 (1)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Ντιρκ Μπάουερμαν): Καρνόφσκι 9, Κελάτι 2, Λάμπε 10, Σζουμπάργκα 2, Τσιλίνσκι, Ζαμοϊσκι 10 (3), Πονίτκα 7, Ιγκνέρσκι 8, Βατσζίνσκι 3, Γκόρτατ 12, Χρίτσανιουκ, Κοσζάρεκ 4.

Τα κατάφεραν οι Σλοβένοι

Στις λεπτομέρειες πήρε η «οικοδέσποινα» του Ευρωμπάσκετ Σλοβενία τη νίκη στην πρεμιέρα. Οι παίκτες του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς επικράτησαν 62-60 της Τσεχίας, στην 1η αγωνιστική του Γ’ ομίλου που διεξάγεται στην πόλη Τσέλιε. Κορυφαίος των νικητών και μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων ο Μπάλαζιτς με 11 πόντους, ενώ ο νέος σέντερ του Ολυμπιακού, Μίρζα Μπέγκιτς, σημείωσε 8 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και είχε 3 κοψίματα σε 18 λεπτά συμμετοχής. Από την Τσεχία ξεχώρισε ο φόργουορντ των Ουίζαρντς, Γιαν Βέσελι, με 17.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το τζάμπολ του αγώνα, με την οικοδέσποινα Σλοβενία να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, παρά τη βοήθεια του κοινού της. Μάλιστα, 1,5 λεπτό πριν τη λήξη ο Βελς ισοφάρισε σε 60-60 για την Τσεχία και «πάγωσε» τους παίκτες του Μάλκοβιτς. Ωστόσο, Ντράγκιτς (1/2) και Νάχμπαρ (1/2) φρόντισαν να γράψουν απο τη γραμμή των ελευθέρων βολών το τελικό 62-60, με τον Μπάρτον στα 7” να επιχειρεί το τρίποντο της νίκης για τους Τσέχους, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, καθώς υπέπεσε σε βήματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 32-36, 46-51, 60-62.

ΤΣΕΧΙΑ (Πάβελ Μπουντίνσκι): Μπέντα 4, Μπαλβίν 2, Πούμπρια 5, Χρούμπαν 2, Σατοράνσκι 12 (1), Βελς 3 , Χούσκα 4, Μπάρτον 9 (1), Γέλινεκ 2, Βέσελι 17.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Μπόζινταρ Μάλκοβιτς): Λάκοβιτς, Μπάλαζιτς 11 (3), Γιοκσίμοβιτς, Μούριτς, Μπλάζιτς 9 (1), Νάχμπαρ 9 (1), Γκ. Ντράγκιτς 8, Ζ. Ντράγκιτς 3, Λόρμπεκ 5, Βίντμαρ 9, Μπέγκιτς 8.