Tέταρτη νίκη του Ολυμπιακού σε ισάριθμα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα, 70-62 τη Σιένα

Δουλεύοντας τις «μηχανές» στο ρελαντί, ο Ολυμπιακός πέτυχε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα, κερδίζοντας 70-62 τη Σιένα μέσα στη Φλωρεντία στο πλαίσιο του 3ου ομίλου.

Οι Πειραιώτες «ζωγράφισαν» στο παρκέ του «Νέλσον Μαντέλα Φόρουμ», όπου στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα είχαν την υπεροχή και τη διαφορά έναντι των Ιταλών που παρέμειναν χωρίς νίκη στη διοργάνωση. Στην πόλη της τέχνης και της αρχιτεκτονικής, οι «ερυθρόλευκοι» δίδαξαν… μπάσκετ και έκαναν φανερή επίδειξη δύναμης, όμως έχασαν τον Σέντρικ Σίμονς που υπέστη εξάρθρωση ωμοπλάτης.

Ο Αμερικανός σέντερ ήταν ο μεγάλος άτυχος της αναμέτρησης, καθώς τραυματίστηκε στο 16ο λεπτό της συνάντησης και παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα στα αποδυτήρια. Με την επιστροφή της αποστολής στην Ελλάδα, ο Σίμονς θα υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία για να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς και να καθοριστεί ο χρόνος της απουσίας του από τα παρκέ.

Ο επιθετικός πλουραλισμός του Ολυμπιακού κυριάρχησε στην αποψινή αναμέτρηση με τέσσερις παίκτες να βρίσκονται στη θέση του πρώτου σκόρερ, καθώς Ντάνστον, Σπανούλης, Μπέγκιτς και Λοτζέσκι τελείωσαν τον αγώνα έχοντας από 9 πόντους. Από τους Ιταλούς, που είδαν τον κινητήριο μοχλό της επίθεσης τους, Ντάνιελ Χάκετ, να μένει στους 6 πόντους, έχοντας εγκλωβιστεί στην άμυνα των Μάντζαρη και Σλούκα, ξεχώρισαν οι Ίνγκλίς και Ροτσέστι, οι οποίοι σημείωσαν από 13 πόντους.

Ο Ολυμπιακός χτύπησε τη Σιένα εκεί που πονούσε, στη γραμμή ψηλών της, και με τους Μπέγκιτς (5π.), Πρίντεζη (6π.) να κυριαρχούν κοντά στο καλάθι οι «ερυθρόλευκοι», που κράτησαν με εξαιρετική άμυνα τους Ιταλούς χωρίς καλάθι στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα, προηγήθηκαν με 11-0. Η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφια επίπεδα και έφτασε ακόμη και τους +12 (8-20). Στη δεύτερη περίοδο, πάντως, λίγο η χαλάρωση του Ολυμπιακού και προσωρινά η σωστή λειτουργία της αντίπαλης άμυνας ζώνης έφεραν τη Σιένα σε απειλητική θέση, όταν στο 17′ μείωσε σε 20-29. Ωστόσο, Μπέγκιτς κοντά στο καλάθι και Λοτζέσκι από την περιφέρεια έδωσαν τις λύσεις και ο Ολυμπιακός με νέο ξέσπασμα (7-3) πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +13 (23-36). Στα αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου, η αποδοτική άμυνα του Βαγγέλη Μάντζαρη πάνω στο «βαρύ πυροβολικό» της Σιένα, Ντάνιελ Χάκετ, που έμεινε στους 2 πόντους.

Δύο «κολλητά» τρίποντα δια χειρός Μάντζαρη και Λοτζέσκι εκτόξευσαν τη διαφορά στους +17 πόντους (26-43) για τον Ολυμπιακό στο 23′. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατέβασαν ταχύτητα και με πρωταγωνιστή τον Σπανούλη σε επίθεση και δημιουργία δεν απειλήθηκαν, ενώ προσφέροντας θέαμα με τον Πέτγουεϊ μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +12 (42-54). Με τους Μπέγκιτς, Πέτγουεϊ να δίνουν ρεσιτάλ άμυνας (από 1 μπλοκ) και τον Αμερικανό να προσφέρει και στην επίθεση ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά στο 37′ και πάλι στους +15 πόντους (49-64) και έσβησε τις μηχανές. Οι Ιταλοί επιχείρησαν την ανατροπή, έτρεξαν επιμέρους σκορ 11-1 και μείωσαν στα 34” πριν από τη λήξη για πρώτη φορά στους -5 (60-65), αλλά μέχρι εκεί…

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 23-36, 42-54, 62-70.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ (Ισπανία), Λάτισεβς (Λετονία), Λόπες (Πορτογαλία)

ΣΙΕΝΑ (Μάρκο Κρέσπι): Βιτζιάνο 5 (1), Χάντερ 6, Κούρνοχ 3, Ροτσέστι 13 (1), Κάρτερ 4, Ρες 5 (1), Όρτνερ 2, Χάκετ 6, Ίνγκλις 13 (2), Γκριν 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 4, Λο 6 (1), Ντάνστον 9, Σπανούλης 9 (1), Σλούκας 4, Σίμονς, Μπέγκιτς 9, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 6 (2), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 9 (2).