ΤΕΛΙΚΟ: Παρί – Ολυμπιακός 2-1

ΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΚΟΡ ΤΗΣ ΒΡΑΔΙΑΣ:

Αντερλεχτ – Μπενφίκα 2-3 (18′, 52′ αυτ. Μ’Μπεμπά, 77′ Μπρούνο – 34′ Μάτιτς, 90′ Ροντρίγκο)
Παρί – Ολυμπιακός 2-1 (7′ Ιμπραΐμοβιτς, 90′ Καβάνι – 80′ Μανωλάς)

Λεβερκούζεν – Γιουνάιτεντ 0-5 (22′ Βαλέντσια, 28′ αυτ. Σπάχιτς, 77′ Σμάλινγκ, Νάνι 88′)
Σαχτάρ – Σοσιεδάδ 4-0 (37′ Αντριάνο, 48′ Τεξέιρα, 68′, 87′ Κόστα)

Ρεάλ – Γαλατασαράι 4-1 (37′ Μπέιλ, 51′ Αρμπελόα, 63′ Ντι Μαρία, 81′ Ίσκο – 38′ Μπουλούτ)
Γιουβέντους – Κοπεγχάγη 3-1 (28′ πεν., 60′ πεν., 63′ Βιδάλ – 56′ Μέλμπεργκ)

Μάντσεστερ Σίτι – Πλζεν 4-2 (35′ πεν. Αγκουέρο, 65′ Νασρί, 78′ Νεγρέδο, 90′ Τζέκο – 45′ Χοράβα, 69′ Τεκλ)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπάγερν Μονάχου 1-3 ΤΕΛΙΚΟ (17′ Ρόμπεν, 56′ Γκέτσε, 65′ πεν. Μίλερ)

Ένα λεπτό ακόμα στο ματς, τελείωσε το Άντερλεχτ – Μπενφίκα 2-3

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

90΄ Ο Καβάνι με σούτ, 2-1 για την Παρί

80′ αΠΌ ΚΌΡΝΕΡ, 1-1 Ο οΛΥΜΠΑΙΚΌς ΜΕ ΣΟΥΤ ΤΟΥ Μανωλά

Αντερλεχτ – Μπενφίκα 1-2 (18′, 52′ αυτ. Μ’Μπεμπά – 34′ Μάτιτς)

51′ Τρομερή εκτέλεση φάουλ του Ιμπραΐμοβιτς αρκετά έξω από την περιοχή, ο Ρομπέρτο έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ

46′ ΑΠΟΒΟΛΗ: Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Βεράτι που τράβηξε τον Φουστέρ. Με δέκα η Παρί σε όλο το β’ μέρος

ξΕΚΊΝΗΣΕ ΤΟ Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

ΑΝΑΛΥΣΗ

Ο Ολυμπιακός είδε την Παρί να μπαίνει πολύ δυνατά στο ματς και δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Το γκολ του Ιμπραϊμοβιτς στο 7′ πάγωσε τους ερυθρόλευκους οι οποίοι από εκεί και μετά στάθηκαν εξαιρετικά και θα μπορούσαν να είχαν φτάσει στην ισοφάριση αλλά σε δύο περιπτώσεις ο Σιρίγκου νίκησε τον Μήτρογλου.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

46′ Σουτ του Λαβέτσι έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ

45′ Σέντρα του Μπονγκ από δεξιά, ο Σίλβα έδιωξε σε κόρνερ προ του Μήτρογλου που είχε… οπλίσει και περίμενε

37′ Εκτελέστηκε με γέμισμα του Σάμαρη το φάουλ αλλά η κεφαλιά του Κάμπελ πέρασε άουτ

Αντερλεχτ – Μπενφίκα 1-1 (18′ Μ’Μπεμπά – 34′ Μάτιτς)
Παρί – Ολυμπιακός 1-0 (7′ Ιμπραΐμοβιτς)

34′ εκπληκτική απόκρουση του Γάλλου τερματοφύλακα σε σούτ του Μήτρογλου, σε κόρνερ

31′ Ο Μάξουελ μέσα στην περιοχή και αριστερά γύρισε προς την καρδιά της περιοχής αλλά ο Καβάνι δεν ήταν σε καλή θέση και η Παρί έχασε μεγάλη ευκαιρία για το δεύτερο γκολ

29′ Κίτρινη κάρτα στον Βεράτι που σταμάτησε την μπάλα με το χέρι

26′ Σουτ του Μήτρογλου, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ

Αντερλεχτ – Μπενφίκα 1-0 (18′ Μ’Μπεμπά)

11΄Καλή στιγμή για τον ολυμπιακό, σουτ του Μήτρογλου δύσκολα σε κόρνερ ο γκολκήπερ των Γάλλων

7′ Ιμπραίμοβιτς σουτ απο κοντά 1-0

3′ Πιέζει ψηλά η Παρί από το πρώτο λεπτό, σε παθητικό ρόλο ο Ολυμπιακός ως τώρα

1′ Σέντρα από δεξιά για την Παρί, έδιωξε ο Ρομπέρτο με γροθιές

έΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Παρί (Λοράν Μπλαν): Σίριγκου, Τιάγκο Σίλβα, Άλεξ, Μάξουελ, Φαν Ντερ Βιλ, Τιάγκο Μότα, Ματουιντί, Βεράτι, Καβάνι, Λαβέτσι, Ιμπραϊμοβιτς.

Ολυμπιακός (Μίτσελ)
: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μανωλάς, Σιόβας, Μπονγκ, Μανιάτης, Σάμαρης, Φουστέρ, Κάμπελ, Χολέμπας, Μήτρογλου.

Η Παρί είναι η μοναδική ομάδα που τη φετινή σεζόν έχει νικήσει τον Ολυμπιακό και οι ερυθρόλευκοι θέλουν να δείξουνε στους… δισεκατομμυριούχος ιδιοκτήτες των Γάλλων ότι το πρώτο ματς δεν ήταν αντιπροσωπευτικό της διαφοράς των δύο ομάδων.

Οι Γάλλοι δεν είναι αδιάφοροι αφού θέλουν την πρωτιά και αυτή θα έρθει με θετικό αποτέλεσμα στο σημερινό παιχνίδι. Την ίδια ώρα θα ξεκινήσει και το ματς της Άντερλεχτ με την Μπενφίκα.