ΤΕΛΙΚΟ: Απόλλων – ΠΑΟΚ 3-3 και ΠΑΣ Γιάννινα-Πανθρακικός 1-1

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

93′ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Κόρμπος έφυγε μόνος του απέναντι στον Γλύκο, όμω ςο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε το πλασέ του.

91′ Κίτρινη κάρτα στον Γεωργιάδη.

4 λεπτά οι καθυστερήσεις

89′ Ο Σαλπιγγίδης στη θέση του Νάτχο.

86′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ. Ο Πετρόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από κόρνερ.

84′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Νάτχο έφτιαξε άλλη μία φάση αλλά ο Χούσεν δεν μπόρεσε να σκοράρει.

81′ Σουτ του Νάτχο από καλή θέση με τη μπάλα να κοντράρει.

76′ Κίτρινη κάρτα στον Τσοκάνη.

73′ Ο Γεωργιάδης στη θέση του Στοχ.

72′ Ο Τσοκάνης στη θέση του Παντελιάδη.

69′ Κι άλλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Χουσεν σούταρε από το ύψος της περιοχής αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

64′ Κίτρινη κάρτα στον Ινσαουράλντε.

62′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Νάτχο γύρισε τη μπάλα στον Χουσέν αλλά η προβολή του τελευταίου δεν βρήκε το στόχο.

62′ Ο Μαντούρο στη θέση του Μάρτενς.

57′ Ο Κανακούδης στη θέση του Άμπροουζ.

49′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Λούκας σούταρε με το αριστερό με τον Γκόμες να αποκρούει.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Καταπληκτικό ματς στην Ριζούπολη με τον ΠΑΟΚ να σκοράρει 3 φορές αλλά τον Απόλλωνα να αντιδρά στο τελευταίο πεντάλεπτο και να δίνει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

45′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ. Μετά από κόρνερ ο Δεληζήσης πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

44′ Κεφαλιά του Φαρινόλα, στην αγκαλιά του Γλύκου.

40′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ. Ο Πετρόπουλος νίκησε τον Γλύκο.

40′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ. Ο Σπυρόπουλος ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Φαρινόλα.

38′ Ωραίο σουτ του Λουσέρο με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Γλύκου.

37′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Νάτχο με εξαιρετική πάσα έβγαλε μόνο του τον Λούκας και ο Ισπανός σκόραρε για δεύτερη φορά στο ματς.

36′ Δυνατό σουτ του Στοχ με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

31′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Φαρινόλα έκανε την κεφαλιά αλλά ο Γλύκος έδιωξε σε κόρνερ.

30′ Κι άλλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Στοχ σούταρε με το αριστερό με τον Γκόμες να διώχνει.

29′ Ο Φαρινόλα στη θέση του Αργυρόπουλου.

27′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Κατσικάς μετά την πάσα του Νάτχο έκανε το 0-2.

23′ Σουτ του Στοχ από πλάγια θέση με τον Γκόμες να διώχνει σε κόρνερ.

16′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Λούκας νίκησε τον Γκόμες.

15′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΠΑΟΚ. Ο Σπυρόπουλος μπήκε στην περιοχή και ο Αργυρόπουλος τον ανέτρεψε.

4′ Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα. Ο Στοχ έκανε τη σέντρα, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε λίγο άουτ.

Σέντρα στον αγώνα

Απόλλων (Λόρενς Σάντσες): Γκόμες, Αργυρόπουλος (29′ Φαρινόλα), Δεληζήσης, Σόντεμπεργκ, Παντελιάδης, Κόρμπος, Άμπροουζ (57′ Κανακούδης), Μίνγκας, Λουσέρο, Ντάλμπεργκ, Πετρόπουλος

ΠΑΟΚ (Γιώργος Γεωργιάδης): Γλύκος, Σκόνδρας, Κατσικάς, Ινσαουράλντε, Σπυρόπουλος, Κάτσε, Νάτχο, Λούκας, Στοχ, Μάρτενς, Χουσέν

ΠΑΣ Γιαννινα-Πανθρακικός 1-1-

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έψαχνε τη νίκη που θα του έδινε βαθιά ανάσα όμως κάτι το χαλάζι και κάτι ο Πασχαλάκης δεν του επέτρεψαν να πάρει το τρίποντο. Ο Πανθρακικός που αγωνίστηκε με πολλές απουσίες πήρε την ισοπαλία (1-1).

Ο καιρός στους Ζωσιμάδες είχε πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο αφού το ματς ξεκίνησε υπό βροχή και όσο πέρναγε η ώρα η κατάσταση γινόταν χειρότερη. Ο Πανθρακικός, πάντως, ήταν αυτός που έδειξε πιο εξοικειωμένος με το χαλάζι. Ο Ίγκορ στο 26′ άνοιξε το σκορ με το 11ο φετινό του τέρμα.

Ο διαιτητής στο 35′ αποφάσισε να διακόψει προσωρινά το ματς αφού η χαλαζόπτωση ήταν πολύ έντονη. Μετά από 4 λεπτά το χαλάζι σταμάτησε και έτσι το ματς συνεχίστηκε. Ο ΠΑΣ στο 38′ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Τζημόπουλο μετά το φάουλ του Ακόστα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι συνθήκες ήταν καλύτερες και ο ΠΑΣ κυριάρχησε απόλυτα στο παιχνίδι. Το δεύτερο 45λεπτο εξελίχθηκε σε μονομαχία Ίλιτς – Πασχαλάκη με τον τερματοφύλακα του Πανθρακικού να αναδεικνύεται νικητής.

Σε 3 περιπτώσεις έσωσε την ομάδα του όταν βρέθηκε ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΣ σε θέση βολής και έτσι ο Πανθρακικός κατάφερε να πάρει την ισοπαλία.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος, Ακόστα (84′ Γιάκος), Κολοβέτσιος, Ίλιτς, Τσουκαλάς, Στρούνα (56′ Τσάβες), Κοροβέσης, Λίλα, Ντάσιος, Βίλα.

Πανθρακικός (Άκης Μάντζιος): Πασχαλάκης, Έμποου, Μπαϊκαρά, Χρήστου, Ρομέου (94′ Σδράβος), Μπεν Σαμπάτ, Ίγκορ (92′ Σαρακατσάνος), Παπαγεωργίου, Μολίνα (74′ Χασομέρης), Μακρυδημήτρης, Τριανταφύλλου.