Η Ρεάλ πρωταθλήτρια Ευρώπης νίκησε 4-1 την Ατλέτικο (Κανονικός αγώνας 1-1)

ΑΠΟΣΤΟΛΗ NEWSIT ΣΤΗ ΛΙΣΑΒΟΝΑ: ΜΑΚΗΣ ΜΠΕΚΙΑΡΗΣ

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ Η ΡΕΑΛ

Αποβλήθηκε ο Σιμεόνε.

Μεγάλη ένταση στο γήπεδο. Ο Σιμεόνε έχει μπει στον αγωνιστικό χώρο και κινήθηκε προς τον Βαράν. Ο Κασίγιας προσπαθεί να ηρεμήσει τους πάντες.

120′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΑΛ. Ο Ρονάλντο σημείωσε το 17ο τέρμα του στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ.

120′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΑΛ. Ο Ρονάλντο κέρδισε πέναλτι από τον Γκάμπι.

118′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΑΛ. Ο Μαρτσέλο δίνει τέλος στον τελικό με δυνατό σουτ που νίκησε τον Κουρτουά.

114′ Ο Κασίγιας κάνει λάθος αλλά ο Τιάγκο σούταρε από δύσκολη θέση και είδε τη μπάλα να φεύγει άουτ.

110′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΑΛ. Ο Ντι Μαρία μπήκε στην περιοχή με εκπληκτική ενέργεια, έκανε το πλασέ, ο Κουρτουά απέκρουσε αλλά ο Μπέιλ με κεφαλιά σημείωσε το έκτο του γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ.

109′ Κεφαλιά του Γκοντίν, μπλόκαρε ο Κασίγιας.

108′ Σουτ του Μόντριτς, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Κουρτουά.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

102′ O Ρονάλντο εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γκάμπι αλλά ο διαιτητής άφησε σωστά το παιχνίδι να εξελιχθεί.

100′ Κίτρινη κάρτα στον Γκάμπι.

Πολλές οι καθυστερήσεις αφού οι παίκτες της Ατλέτικο δείχνουν εξουθενωμένοι.

Ξεκίνησε η παράταση

16ος τελικός που δεν κρίθηκε στην κανονική διάρκεια

ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

93′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΕΑΛ. Ο Σέρχιο Ράμος με γκολ στις καθυστερήσεις στέλνει, λογικά, το ματς στην παράταση.

90′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σόσα, εύκολα ο Κασίγιας.

86′ Κίτρινη κάρτα στον Κόκε.

85′ Τεράστια πίεση ασκεί η Ρεάλ στην άμυνα της Ατλέτικο. Ο Χουανφράν πρόλαβε τον Μαρτσέλο και ο Μιράντα τον Μπέιλ σε συνεχόμενες φάσεις.

84′ Ευκαιρία για την Ρεάλ. Ο Μιράντα έκανε ωραία συρτή σέντρα, ο Κουρτουά έχασε τη μπάλα αλλά το γύρισμα του Καρβαχάλ ήταν κακό.

83′ Ο Αλντεφέιρελντ στη θέση του τραυματία Φιλίπε Λουίς.

79′ Ο Γκοντίν πρόλαβε τη μπάλα πριν ο Ίσκο τη στείλει στην εστία.

79′ Ο Μοράτα στη θέση του Μπενζεμά.

77′ Ο Μπέιλ έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ατλέτικο αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό.

75′ Επιχείρησε σουτ στην κίνηση
ο Ρονάλντο όμως αστόχησε.

74′ Κίτρινη κάρτα
στον Χουανφράν.

73′ Δυνατό σουτ του Μπέιλ από καλή θέση αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

67′ Σουτ του Ίσκο που έφυγε άουτ.

66′ Ο Σόσα στη θέση του Ραούλ Γκαρθία.

62′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ρεάλ. Ο Ράμος έκανε τη σέντρα, ο Ρονάλντο βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι αλλά ο Μπενζεμά δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και να σκοράρει.

59′ Διπλή αλλαγή για την Ρεάλ. Ίσκο και Μαρτσέλο στη θέση των Κοντράο και Κεντίρα.

57′ Ευκαιρία για την Ατλέτικο. Ο Αντριάν έπιασε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

55′ Πιέζει η Ρεάλ.
Κεφαλιά του Ρονάλντο άουτ.

54′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο με τον Κουρτουά να αποκρούει.

52′ Κίτρινη κάρτα στον Μιράντα.

Οπαδοί της Ατλέτικο έξω από το Ντα Λουζ πανηγύρισαν το γκολ του Γκοντίν, ΦΩΤΟ REUTERS.

51′
Δυνατό σουτ στην κίνηση του Ραούλ Γκαρθία με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Η Ρεάλ δεν έχει κερδίσει ποτέ σε τελικό ενώ ήταν πίσω στο σκορ στο ημίχρονο

Σέντρα στο δεύτερο μέρος

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′ Κίτρινη κάρτα στον Κεντίρα.

41′ Κεφαλιά του Αντριάν που έφυγε λίγο άουτ.

36′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΛΕΤΙΚΟ. Η άμυνα της Ρεάλ κοιμήθηκε, ο Γκοντίν έπιασε την κεφαλιά και ο Κασίγιας που είχε βγει, δεν πρόλαβε τη μπάλα πριν αυτή να περάσει τη γραμμή.

32′ Τεράστια ευκαιρία για την Ρεάλ. Ατομική προσπάθεια του Μπέιλ ο οποίος φτάνει απέναντι στον Κουρτουά αλλά αστοχεί.

31′ Μπέρδεμα στην περιοχή της Ρεάλ με τον Βαράν να διορθώνει.

28′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο, στην αγκαλιά του Κουρτουά.

Οι οπαδοί της Ρεάλ, ΦΩΤΟ NEWSIT

Οι οπαδοί της Ατλέτικο, ΦΩΤΟ NEWSIT

27′ Κίτρινη κάρτα
στον Ραούλ Γκαρθία για σκληρό μαρκάρισμα στον Ντι Μαρία και κίτρινη στον Ράμος για την αντίδρασή του.

23′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μόντριτς, μπλόκαρε εύκολα ο Κουρτουά.

16′
Η πρώτη ένταση στο ματς μεταξύ Γκάμπι και Κοεντράο.

Η γρηγορότερη αλλαγή σε τελικό από το 1985, ΦΩΤΟ REUTERS

9′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ατλέτικο. Ο Αντριάν στη θέση του Ντιέγκο Κόστα που δεν μπορούσε να μπει δυνατά στις φάσεις.

7′ Χωρίς τελική προσπάθεια ως τώρα ο τελικός.

ΦΩΤΟ REUTERS

Η Ρεάλ Μαδρίτης κρατάει τη μπάλα στα πόδια της όπως ήταν αναμενόμενο.

Σέντρα στον αγώνα

Ρεάλ (Κάρλο Αντσελότι):
 Κασίγιας, Καρβαχάλ, Κοεντράο (59′ Μαρτσέλο), Ράμος, Βαράν, Κεντίρα (59′ Ίσκο), Μόντριτς, Μπέιλ, Ντι Μαρία, Ρονάλντο, Μπενζεμά (79′ Μοράτα).

Ατλέτικο (Ντιέγκο Σιμεόνε): Κουρτουά, Χουανφράν, Φιλίπε Λουίς (83′  Αλντεφέιρελντ), Γκοντίν, Μιράντα, Τιάγκο, Κόκε, Γκάμπι, Ραούλ Γκαρθία (66′ Σόσα), Βίγια, Ντιέγκο Κόστα (9′ Αντριάν)

Διαιτητής: Μπιορν Κάιπερς

O Φίγκο βγήκε με την κούπα στα χέρια

Το ζέσταμα των δύο ομάδων ολοκληρώνεται.

Γι αυτή την κούπα θα παλέψουν Ρεάλ και Ατλέτικο

Ψάχνει με κάθε τρόπο το 10ο η Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι όμορφες παρουσίες δεν λείπουν από τη γιορτή του ποδοσφαίρου.

ΦΩΤΟ NEWSIT
ΦΩΤΟ NEWSIT

Εντυπωσιακές εικόνες με φίλους των δύο ομάδων να φτάνουν μαζί στο Ντα Λουζ.

ΦΩΤΟ NEWSIT
ΦΩΤΟ NEWSIT

Οι φίλοι της Ατλέτικο είναι αυτοί που έχουν κερδίσει τη… μάχη μέχρι τώρα.

ΦΩΤΟ NEWSIT
ΦΩΤΟ NEWSIT

Η ώρα για τη μεγάλη γιορτή πλησιάζει. Οι δύο ομάδες είναι έτοιμες για να διεκδικήσουν το βαρύτιμο τρόπαιο. Η Ρεάλ θέλει το δέκατο κύπελλο ενώ η Ατλέτικο το πρώτο.

Ο 59ος τελικός του Τσάμπιονς Λιγκ είναι ιστορικός αφού για πρώτη φορά θα αναμετρηθούν δύο ομάδες της ίδιας πόλης.

Το κλίμα στη Λισαβόνα είναι εξαιρετικό με τους οπαδούς και των δύο ομάδων να συνυπάρχουν αρμονικά.

ΠΗΓΗ:NewsIt.gr