Φουλ για μετάλλιο! Για… πλάκα στα ημιτελικά η Εθνική εφήβων

Κάνοντας… περίπατο κόντρα στην Ιταλία (85-68), η Εθνική πέρασε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων και πλέον κοιτάζει για μια θέση στο βάθρο. To νικητή του Σερβία – Λιθουανία θα αντιμετωπίσει η Γαλανόλευκη το Σάββατο – Κορυφαίος ο Χαραλαμπόπουλος

Η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε το καλύτερο παιχνίδι της στην διοργάνωση και -με κορυφαίο και πάλι τον Χαραλαμπόπουλο- πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά

Η Εθνική Εφήβων ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς. Μήτογλου, Παπαγιάννης και Χαραλαμπόπουλος έκαναν πάρτι κάτω από τα δύο καλάθια και έδωσαν από νωρίς διψήφιο προβάδισμα στην Ελλάδα με σερί 9-0 (20-9). Η άμυνα ήταν όλα τα λεφτά για τους παίκτες του Παπαθεοδώρου που κράτησαν στο πρώτο δεκάλεπτο στους 11 πόντους τους Ιταλούς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Η Ελλάδα έκανε αρκετά λάθη στην επίθεσή της και οι Ιταλοί τα εκμεταλλεύτηκαν μειώνοντας στους 2 πόντους (26-28). Ο Χαραλαμπόπουλος πήρε το… όπλο του (σημείωσε 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο με 5/6 σουτ ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ) και με συνεχόμενους πόντους έδωσε αέρα 8 πόντων στην Εθνική (31-39) ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 33-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μουσίν ανέβασε την απόδοση του και οι Ιταλοί κατάφεραν να μαζέψουν την διαφορά. Στα τελευταία δέκα λεπτά, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Παπαγιάννη να αποτελεί στα τελευταία λεπτά την αιχμή του δόρατος για την Εθνική μας, η οποία έφτασε στη νίκη με 85-68.

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ. Ο Παπαγιάννης είχε 14 πόντους με 8 ριμπάουντ. Για την Ιταλία, ο Μουσίνι που δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι τελείωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, ευστοχώντας και σε δύο τρίποντα.

Τώρα μένει μόνο να μάθουμε τον αντίπαλό μας στον ημιτελικό , από το ζευγάρι Λιθουανία-Σερβία. Ο ημιτελικός της Ελλάδας θα γίνει αύριο Σάββατο στις 18.30.

Δεκάλεπτα: 11-20, 33-39, 53-58, 68-85.

Ιταλία (Καπομπιάνκο): Μουσίνι 24 (2), Ναβαρίνι 2, Σεβερίνι 10 (2), Ροσάτο 8, Σπέρα 2, Πικαρέλι 6 (1), Τότε, Φλακαντόρι 11, Μασκόλο, Ενβοχουότσα 3, Κακάτσε 2.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 10 (2), Κώττας 2, Οικονομόπουλος, Μήτογλου 8 +8 ριμπ., Μουράτος 12 (1), Τσαλμπούρης 3 (1), Μπιλλής, Σταμάτης 16 (2), Παπαγιάννης 14 +8 ριμπ., Χαραλαμπόπουλος 20 (3) +13 ριμπ.