Μουντομπάσκετ: Φιλιππίνες – Ελλάδα 70-82 – Οι άλλοι αγώνες.

Την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε χθες η Εθνική Ελλάδος στο παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ επί των Φιλιππίνων τη φορά αυτή, με 82-70.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά την εύκολη νίκη απέναντι στην Σενεγάλη το Σάββατο, κέρδισε και τους Φιλιππινέζους. Η Εθνική Ελλάδος προηγείτο σε όλη τη διάρκεια του αγώνος και στα δύο ημίχρονα σταθερά με διψήφια διαφορά.

Με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Πρίντεζη (25π.) η Εθνική ομάδα επικράτησε εύκολα των Φιλιππίνων με 82-70, έκανε το 2 στα 2 και πήρε κεφάλι στον 2ο όμιλο του Μουντομπάσκετ της Ισπανίας.

Η ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με μπροστάρηδες τους Ζήση και Πρίντεζη κατάφερε από νωρίς να δημιουργήσει διαφορά και τελικά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (10-20).

Παρά την αστοχία στα τρίποντα (1/10 στο πρώτο ημίχρονο), το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κράτησε την διαφορά στα ίδια επίπεδα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ την ίδια ώρα έπαιζε εξαιρετική άμυνα περιορίζοντας σημαντικά τον Μπλατς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κατσικάρη μπήκαν αποφασισμένοι να “τελειώσουν” το ματς και με τον Πρίντεζη να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 17 πόντους (29-46). Ωστόσο στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μπλατς που με ένα προσωπικό σερί έριξε την διαφορά στους 9. Τελικά το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Εθνική να έχει προβάδισμα 13 πόντων (45-58).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Φιλιππίνες έκαναν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν στο ματς, αλλά δεν βρήκαν ποτέ το αντίδοτο στον Πρίντεζη ο οποίος μαζί με τον Παπανικολάου δεν επέτρεψαν καμία αμφισβήτηση ως προς τον νικητή.

Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού ήταν ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου τελειώνοντας το ματς με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική μας ομάδα την Δευτέρα (21:00) το Πουέρτο Ρίκο.
Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-37, 45-58, 70-82

ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ (Βίνσεντ Ρέγες): Αλαπάγκ 3 (1), Τενόριο 3 (1), Τσαν 3 (1), Ουίλιαμ 5 (1), Ντέιβιντ 2, Ντε Οκάμπο 4, Νόργουντ 5 (1), Μπλατς 21, Φαγιάρδο 10, Νταλιστάν 5 (1), Αγκιλάρ 2, Πίνγκρις 7.

ΕΛΛΑΔΑ (Φώτης Κατσικάρης): Μάντζαρης, Μπουρούσης 12, Ζήσης 8, Βασιλειάδης 6 (2), Καλάθης 9 (1), Παπανικολάου 9, Σλούκας 3, Καϊμακόγλου 5 (1), Αντετοκούνμπο 3, Βουγιούκας 2, Πρίντεζης 25 (1).

6. Πουέρτο Ρϊκο 0-2

Ενα ημίχρονο άντεξε η Τουρκία κόντρα στις ΗΠΑ, έκανε την «έκπληξη» η Δομινικανή Δημοκρατία, πρώτη νίκη της Φινλανδίας

(Φωτογραφία:  EPA pictures )

Η εξαντλητική άμυνα ζώνης της Τουρκίας κράτησε ζωντανό το όνειρο της έκπληξης στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, αλλά όταν η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έμεινε από δυνάμεις τα πάντα πήραν το δρόμο τους και οι ΗΠΑ, μετά από μία σαρωτική τέταρτη περίοδο (επιμέρους σκορ 32-17), έφτασαν στη νίκη με 98-77 και έκαναν το «2 στα 2» στον Γ’ όμιλο (Μπιλμπάο) του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ισπανίας.

Κορυφαίος των νικητών ο Κένεθ Φαριντ με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από τους Τούρκους που κέρδισαν τη μάχη των ριμπάουντ, ξεχώρισε ο Τσνεκ Ακιόλ με 12.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 40-35, 60-66, 77-98

ΤΟΥΡΚΙΑ (Εργκίν Αταμάν): Οσμάν, Γκιουλέρ 9 (2), Ερμίς 5, Ακιόλ 12 (2), Ερσέκ 8(1), Πρέλτζιτς 9(1), Τουντσερί 3(1), Σαβάς 9, Γκονλούμ 4, Αρσλάν 8 (1), Ασικ 6, Αλντεμίρ 4.

ΗΠΑ (Μάικ Σιζέφσκι): Κάρι 9 (3), Τόμπσον 6 (2), Ρόουζ 2, Φαρίντ 22, Γκέι, ΝτεΡόζαν 2, Ίρβινγκ 13 (2), Πλάμλι, Κάζινς 11, Χάρντεν 14 (1), Ντέιβις 19, Ντράμοντ.

Δομινικανική Δημοκρατία-Νέα Ζηλανδία 76-63

Την πρώτη νίκη της στο Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ της Ισπανίας σημείωσε η Δομινικανή Δημοκρατία, που με ηγέτη τον γκαρντ των Χιούστον Ρόκετς Φρανσίσκο Γκαρσία, ο οποίος σκόραρε 29 πόντους, επιβλήθηκε της Νέας Ζηλανδίας με 76-63 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, για τον Γ΄ όμιλο. Για τους Νεοζηλανδούς, αντίθετα, ήταν η δεύτερη ήττα σε ισάριθμες συναντήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 34-27, 51-50, 76-63

ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ: Γκαρσία 29, Μαρτίνες 12, Φελντίν 9, Μπάες 8, Λις 7, Κορονάδο 5, Σόσα 2, Βάργκας 2, Σάντσες 2, Φορτούνα, Σαντάνα, Ραμόν.

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ: Αμπερκρόμπι 22, Πένι 16, Βούκονα 11, Γουέμπστερ 7, Λόου 3, Τ. Γουέμπστερ 2, Φοτού 2, Τέιτ, Μπάρτλετ, Κένι, Κ. Άντονι, Φρανκ.

Πρώτη νίκη της Φινλανδίας

Μετά τον… εφιάλτη της πρεμιέρας του Γ’ ομίλου (Μπιλμπάο) από τις ΗΠΑ και τη συντριβή με 114-55 η Φινλανδία πήρε την πρώτη νίκη της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας. Η ομάδα του Χένρικ Ντέτμαν επικράτησε 81-76 της Ουκρανίας στη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης και υποχρέωσε τους παίκτες του Μάικ Φρατέλο στην πρώτη ήττα.
Κορυφαίος των νικητών ο Χαφ με 23 πόντους, ενώ από την Ουκρανία, που πλήρωσε τα πολλά λάθη (18) προσπάθησε ο Τζέτερ με 24.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 35-37, 57-52, 81-76.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Χένρικ Ντέτμαν): Κοϊβίστο 6 (2), Μέρφι 12, Μουρίνεν, Χαφ 23 (5), Λι 7, Σαλίν 9 (1), Κότι, Κόπονεν 14, Μότολα 4, Λέχτο , Ράνικο 6 (1).

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μάικ Φρατέλο): Πουστοζβόνοβ 15 (3), Τζέτερ 24 (2), Μίσουλα 8 (2), Μικχάιλιουκ 4, Γκλαντίρ 6 (2), Λίποβι 3 (1), Νατιάζκο 6, Ζαμπιρτσένκο 2, Κορνιένκο 2, Ζάιτσεφ 6, Κράφτσοβ.