Από 100αρα σε 100αρα οι ΗΠΑ, πρώτη νίκη για Νέα Ζηλανδία, στην παράταση η Τουρκία

Αθήνα
Οι ΗΠΑ έδωσαν συνέχεια στην… παρέλαση τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας, πανηγυρίζοντας την τέταρτη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον Γ’ όμιλο. Η ομάδα του Μάικ Σιζέφσκι συνέτριψε 106-71 τη Δομινικανή Δημοκρατία, η οποία υπέστη τη δεύτερη ήττα της.

Η… παραίσθηση των παικτών του Ορλάντο Αντίγκουα ότι θα γλιτώσουν τη συντριβή διήρκησε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -15 (41-56).

Στη συνέχεια οι ΗΠΑ έσφιξαν την άμυνα τους στην τρίτη περίοδο, δέχθηκαν μόλις 11 πόντους, τη στιγμή που φόρτωσαν το αντίπαλο καλάθι με 25, έγραψαν το 81-52 και τα πάντα πήραν το δρόμο τους…

Κορυφαίος των νικητών ο Φαρίντ με 16 πόντους, ενώ από τη Δομινικανή Δημοκρατία ξεχώρισε ο Λις με 15.

Τα δεκάλεπτα:
22-25, 41-56, 52-81, 71-106

ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (Ορλάντο Αντίγκουα):
Σόσα 9 (1), Φορτούνα 6 (2), Κορονάδο, Λις 15 (2), Σαντάνα 11, Φελντίν 5 (1), Σάντσες 4, Μπάες 2, Ραμόν 5 (1), Μαρτίνες 10.

ΗΠΑ (Μάικ Σιζέφσκι):
Κάρι 8 (2), Τόμπσον 8 (2), Ρόουζ 6, Φαρίντ 16, Γκέι 9, ΝτεΡόζαν 11 (1), Ίρβινγκ 6, Πλάμλι 5, Κάζινς 13, Χάρντεν 10 (1), Ντέιβις 10, Ντράμοντ 4.

Νέα Ζηλανδία – Τουρκία 73-61

Την πρώτη νίκη της πανηγύρισε η Νέα Ζηλανδία, στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας, επικρατώντας με 73-61 της Ουκρανίας, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής και έβαλε… φωτιά στον Γ΄ όμιλο.

Οι Ουκρανοί που χθες είχαν επικρατήσει της ασημένιας Τουρκίας στο Μουντομπάσκετ 2010 μετρούν πλέον 2 νίκες – 2 ήττες και με εξαίρεση τις ΗΠΑ που έχουν τρεις νίκες, οι υπόλοιπες ομάδες συνεχίζουν να ελπίζουν στην πρόκριση. Τα 48 ριμπάουντ της ομάδας της Ωκεανίας έκαναν αδιαμφισβήτητα τη διαφορά εν συγκρίσει με τα 25 της Ουκρανίας.

Πέραν της άμυνας, η ομάδα του Νέναντ Βούτσινιτς στηρίχθηκε στους 17 πόντους του Κερκ Πένι (και 7ρ.), στους 11 του Κόρεϊ Ουέμπστερ και στους 10 του Αϊζακ Φοτού που μάζεψε και 10 ριμπάουντ. Ο Βούκονα πρόσθεσε 7 πόντους και 6 ριμπάουντ για τους Νεοζηλανδούς.

Για την Ουκρανία διψήφιο νούμερο πόντων πέτυχαν οι Μαξίμ Κορνιέκο (15π.), Γιουτζίν (Που) Τζέτερ (14π. και 6 ασίστ) και Ιχόρ Ζαϊτσεφ (10π.). Μετά το 53-45 στο 30΄, η Νέα Ζηλανδία μπήκε αποφασισμένη να… σπάσει το ρόδι και με σερί 8-0 προηγήθηκε 61-45. Στον εναπομείναντα χρόνο, η Ουκρανία δεν είχε τις… απαντήσεις που χρειαζόταν για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-30, 53-45, 73-61

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ (Νέναντ Βούτσινιτς): Τέιτ, Μπαρλέτ, Πένι, Βούκονα, Κένι, Ουέμπστερ, Αμπερκρόμπι, Άντονι, Φοτού, Φρανκ, Λόι, Τ.Ουέμπστερ

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μάικ Φρατέλο): Πουστοζβόνοβ, Τζέτερ, Μίσουλα, Μικχάιλιουκ, Λίποβι, Νατιάζκο, Ζαμπιρτσένκο, Κορνιένκο, Ζάιτσεφ, Κράφτσοβ

Τουρκία – Φινλανδία 77-73

Η Τουρκία με σπουδαία ανατροπή έστειλε το παιχνίδι με τη μαχητικότατη Φινλανδία στην παράταση και τελικά πήρε τη δεύτερη νίκη της στον Γ’ όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ισπανίας. Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν επικράτησαν 77-73 στην παράταση για την 4η αγωνιστική της διοργάνωσης και υποχρέωσαν τους αντιπάλους, που συνεχίζουν να ονειρεύονται την πρόκριση, στην τρίτη ήττα τους.

Οι Φινλανδοί με βροχή… τριπόντων (τελείωσαν τον αγώνα με 15/28 τρίποντα) και σωστά αντανακλαστικά στην άμυνα επέβαλαν από το πρώτο λεπτό το ρυθμό τους, ενώ πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +14 (41-27). Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα ζώνης των Τούρκων απέδωσε, ο Πρέλντζιτς και Ασίκ (από 8) ηγήθηκαν στην απόλυτη κυριαρχία των νικητών στα ριμπάουντ (40 έναντι 29, με 10-3 επιθετικά) και η πολυπόθητη ισοφάριση ήρθε. Μάλιστα, στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα των Τούρκων περιόρισε τους Φινλανδούς σε 9 πόντους, ενώ με τον Ακιόλ να ευστοχεί στην εκπνοή από τα 6.75 γράφτηκε το 68-68, που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο, Πρέλντζιτς και Γκονλούμ βρήκαν τις επιθετικές λύσεις και η Τουρκία πήρε μία σπουδαία νίκη με 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 27-41, 53-59, 68-68κ.α., 77-73παρ.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Εργκίν Αταμάν): Οσμάν 7(1), Γκιουλέρ 3(1), Ερμίς, Ακιόλ 3(1), Χέρσεκ 1, Πρέλντζιτς 13, Τουντσερί 2, Σαβάς 2, Γκονλούμ 10, Αρσλάν 12(3), Ασίκ 22, Αλντεμίρ 2.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Χένρικ Ντέτμαν): Κοϊβίστο 11(3), Μέρφι 6(2), Μουρίνεν 2, Χαφ 2, Λι, Σαλίν 15(5), Κότι 9, Κόπονεν 17(3), Νούτινεν 8(2), Μοττόλα 2 Ρανίκο 1.