Στα ημιτελικά η Σερβία που συνέτριψε την Βραζιλία (Γαλλία-Ισπανία 23:00 ώρα Ελλάδος)

Aθήνα

Με κεκτημένη ταχύτητα από το θρίαμβο επί της Ελλάδας η Σερβία συνέτριψε 84-56 τη Βραζιλία στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ισπανίας και για δεύτερη διαδοχική διοργάνωση μπήκε στη ζώνη των μεταλλίων. Οι «πλάβι» θα αντιμετωπίσουν στα ημιτελικά (Παρασκευή, 23:00) το νικητή του ζευγαριού Γαλλία-Ισπανία, ενώ η «σελεσάο» ετοιμάζει τις βαλίτσες της επιστροφής.

Η Σερβία ευτύχησε να έχει και σήμερα τον Μίλος Τεόντοσιτς με «καθαρό» μυαλό σε οργάνωση και εκτέλεση, με τον 27χρονο πόιντ γκαρντ να δείχνει την κλάση του με 23 πόντους, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο. Σαν «καλοκουρδισμένη» μηχανή σε άμυνα και επίθεση οι «πλάβι» διέλυσαν στο δεύτερο ημίχρονο τη Βραζιλία, η οποία έδειχνε παραδομένη στις ορέξεις των Σέρβων.

Άλλωστε τα τραγικά ποσοστά ευστοχίας της (20/61 σουτ εντος πεδιάς)και ο εγκλωβισμός του Μπαρμπόσα (5π.) δεν της επέτρεψαν ποτέ την υπέρβαση. Ενδεικτικό της εξαιρετικής άμυνας των παικτών του Σάσα Τζόρτζεβιτς οι μόλις 56 πόντοι που πέτυχε η τρίτη πιο παραγωγική ομάδα της διοργάνωσης, Βραζιλία, η οποία είχε μέσο όρο 83.5.

H αστοχία στα σουτ εντός πεδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο (6/16) δεν επέτρεψε στη Βραζιλία να εκμεταλλευτεί τις δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ και μοιραία βρέθηκε να ακολουθεί στο σκορ. Στον αντίποδα, η Σερβία με εξαιρετική άμυνα, που κράτησε τον Μπαρμπόσα στο απόλυτο μηδέν, και με τον Τεόντοσιτς σε μεγάλα κέφια (8π.) σήκωσε από νωρίς κεφάλι στο σκορ και μπήκε στη δεύτερη περίοδο στο +4 (21-17), μία διαφορά που θα ήταν μεγαλύτερη αν δεν έδινε λύσεις για τη Βραζιλία ο Βαρεχάο (8π.-5ρ.).

Ο Τεόντοσιτς συνέχισε να αποτελεί το βασικό πονοκέφαλο των αντιπάλων και βομβαρδίζοντας από μέση και μακρινή απόσταση διαμόρφωσε στο 15′ το 29-23. Ωστόσο, ο Χιλάριο με εντυπωσιακά καρφώματα πρωτοστάτησε στο σερί 9-0 των Βραζιλιάνων, με το οποίο η «Σελεσάο» ισοφάρησε για πρώτη φορά σε 32-32 στο 18′.

Και πάλι όμως Μπιέλιτσα και Τεόντοσιτς είχαν τις απαντήσεις, έστειλαν τη Σερβία στα αποδυτήρια στο +5 (37-32) και στέρησαν από τη Βραζιλία, που συνέχισε να δίνει ρεσιτάλ αστοχίας (12/32 σουτ εντός πεδιάς), το όνειρο της ανατροπής.

Η τρίτη περίοδος ανήκε αποκλειστικά στη Σερβία. Λίγο οι δύο τεχνικές ποινές που δέχθηκαν Σπλίτερ και Βιεϊρά, λίγο ο αλάνθαστος σε εκτέλεση και δημιουργία Τεόντοσιτς, και η άμυνα «man to man» των Βραζιλιάνων έλυσαν τα χέρια των «πλάβι», οι οποίοι αρχικά με επιμέρους σκορ 16-4 εκτόξευσαν γρήγορα τη διαφορά στο +17 (53-36) στο 25′, ενώ με εξοντωτική άμυνα δε δυσκολεύτηκαν να τη φτάσουν και στους +24 στο 29′ (66-42), «καθαρίζοντας» νωρίς την υπόθεση νίκη.