ΤΕΛΙΚΑ: Πλατανιάς – Παναθηναϊκός 2-3, Κέρκυρα-ΠΑΣ Γιάννινα 2-0 – Νίκη Βόλου-Εργοτέλης 1-4 – Πανθρακικός-Πανιώνιος 1-0

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 Πλατανιά στα Περιβόλια, σε ματς για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος

Η ΚΕΡΚΥΡΑ

Το αυτογκόλ του Μιχαήλ και το καταπληκτικό γκολ του Ζορμπά έδωσαν στην Κέρκυρα τη νίκη με 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα.

Η Κέρκυρα μπήκε καλύτερα στο ματς και απείλησε στο 10ο λεπτό με τον Μαρκόφσκι να μην μπορεί να κάνει την προβολή στο επικίνδυνο γύρισμα του Κόντου. Στη συνέχεια ο ΠΑΣ Γιάννινα ισορρόπησε, ωστόσο δε μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες και στο 29΄ ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους. Οι Φάιακες έφυγαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, ο Κόντος γύρισε στην καρδιά της άμυνας και ο Μιχαήλ στην προσπάθεια να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΣ βελτίωσε την απόδοση του και απείλησε με τον Ίλιτς στο 56΄ και τον Τσάβες στο 62΄. Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν την ισοφάριση στο 69΄ όταν από την σέντρα του Ίλιτς, ο Κοροβέσης έκανε την προβολή και η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Η Κέρκυρα είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς στο 83΄με τον Βελλίδη να νικάει τον Μαρκόφσκι, ενώ στην ακριβώς επόμενη φάση ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στο 1-1 όταν το
“ψαλιδάκι” του Τσάβες κόντραρε και η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία.

Τελικά η Κέρκυρα πανηγύρισε το τρίποντο με τον Ζορμπά να υπογράφει το τελικό 2-0 μετά από καταπληκτική ατομική προσπάθεια του Ζορμπά στις καθυστερήσεις.