ΤΕΛΙΚΟ: Μάλμε-Ολυμπιακός 2-0

Με δύο ανεπίτρεπτα για ομάδα Τσάμπιον Λίνκ λάθη η άμυνα του Ολυμπιακού “χάρισε” στην Μάλμε τη νίκη με 2-0 “ακυρώνοντας” τη σπουδαία νίκη που είχε πετύχει επί της Αθλέτικο Μαδρίτης πριν από 15 μέρες.

Ο Ολυμπιακός δεν υστέρησε μόνον στην άμυνα. Το ίδιο κακές ήταν και οι τελικές του προσπάθειες στην επίθεση όπου δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί κλασικές ευκαιρίες.

Μοιραία, έτσι, ήλθε η ήττα με δύο γκόλ του Ρόζενμπεργκ στο 42′ και στο 82′.

Φλύαρο το παιχνίδι του Ολυμπιακού με μικρές μπαλιές κυρίως στο κέντρο του γηπέδου, δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί απέναντι σε μία σαστισμένη, στο ξεκίνημα του αγώνα Μάλμε, η οποία, όμως, όσο έβλεπε την ανικανότητα των παικτών του Ολυμπιακού να  γίνουν αποτελεσματικοί, έπαιρνε σιγά-σιγά τα πάνω της μέχρι που στο β’  ημίχρονο επικράτησε πλήρως στον αγωνιστικό χώρο.

Η διαιτησία του Ρώσου Ρέφερυ ελέγχεται και για το γκόλ του Μήτρογλου (41΄) που κακώς ακύρωσε ως δήθεν οφσάιτ αλλά και για το πέναντί σε βάρος του Μανιάτη (56΄) που δεν καταλόγησε.

Χ.Μ.

Το φίλμ του αγώνα

82′ ΓΚΟΛ 2-0: Νέο λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού και ο Ρόζενμπεργκ με σουτ μέσα από την περιοχή κάνει το 2-0 για τη Μάλμε

80′ Σουτ του Ντουρμάζ έξω από την περιοχή, ο Όλσεν μπλόκαρε αλλά η μπάλα του έφυγε από τα χέρια αλλά με δεύτερη προσπάθεια τελείωσε τη φάση

72′ Σουτ του Ρόζενμπεργκ μέσα από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Ρομπέρτο

67′ Σέντρα του Τσόρι από αριστερά, κεφαλιά του Κασάμι, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

65′ Ευκαιρία για τη Μάλμε, ο Έρικσον μέσα στην περιοχή, τον έκλεισε καλά ο Ρομπέρτο και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια56΄)56΄)

57′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Τσόρι στη θέση του Εντιγκά

56′ Κίτρινη κάρτα στον Μανιάτη για θέατρο. Λάθος η απόφαση του ρώσου διαιτητή καθώς υπάρχει πέναλτι πεντακάθαρο!

47′ Κίτρινη κάρτα στον Αφελάι για διαμαρτυρία

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

42′ ΓΚΟΛ 1-0: Τραγικό λάθος από τον Μποτία που δεν πρόλαβε να γυρίσει την μπάλα στον Ρομπέρτο, ο Ρόζενμπεργκ πετάχτηκε ανάμεσά τους και σε κενή εστία άνοιξε το σκορ

41´ Ο Μήτρογλου πέτυχε ένα υπέροχο γκολ αλλά ο βοηθός τον υπέδειξε λανθασμένα ως οφσάιντ.

29′ Σουτ του Μανιάτη έξω από την περιοχή, δεν ήταν πολύ καλό, η μπάλα πέρασε άουτ

24′ Τεράστια ευκαιρία για τον Μάλμε. Σέντρα στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Ρόζεμπεργκ κάνει την κεφαλιά αλλά ο Ρομπέρτο με μεγάλη απόκρουση κρατά το μηδέν στην εστία του

22′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Κόρνερ που εκτέλεσε ο Μιλιβόγιεβιτς, η μπάλα έφτασε στον Μανιάτη που με σουτ στη κίνηση προσπάθησε να σκοράρει αλλά ο Όλσεν και πάλι απέκρουσε

21′ Σουτ του Μιλιβόγιεβιτς έξω από την περιοχή, ο Όλσεν έδιωξε σε κόρνερ

16′ Σουτ του Μιλιβόγιεβιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

13′ Τρομερή μπαλιά του Κασάμι στον Μανιάτη που βγήκε ως κρυφός κυνηγός αλλά ο αρχηγός του Ολυμπιακού άργησε καθώς επέλεξε να κατεβάσει την μπάλα και οι αμυντικοί της Μάλμε έδιωξαν

11′ Σουτ του Τίνερχολμ έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ

8′ Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, η μπάλα στο δεύτερο δοκάρι έφτασε στον Μποτία που έκανε το γυριστό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

01 Oct 2014 21:48

Η απάντηση της Μάλμε. Μακρινό σουτ του Χάλστι με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

1´ Η πρώτη ευκαιρία του Ολυμπιακού. Ο Κασάμι έκανε το σουτ από καλή θέση αλλά ο Όλσεν απέκρουσε.

01 Oct 2014 21:45