Ανατροπή στο… χωράφι! Επιτέλους νίκη για ΠΑΣ

Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά από πέντε αγωνιστικές για τον ΠΑΣ Γιάννινα, που επικράτησε -με ανατροπή- της Κέρκυρας με 2-1, σε μια αναμέτρηση που έγινε στον κακό αγωνιστικό χώρο των “Ζωσιμάδων” – Χαμένο πέναλτι για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις

Η διεξαγωγή του αγώνα ήταν αμφίβολη, εξαιτίας της έντονης βροχόπτωσης που έπεσε στην περιοχή. Ύστερα από τον έλεγχο του διαιτητή αποφασίστηκε να πραγματοποιηθεί κανονικά το παιχνίδι, με τον αγωνιστικό χώρο να έχει αρκετά προβλήματα και να γίνεται ακόμα πιο βαρύς, αφού είχαμε και πάλι βροχή λίγο μετά την έναρξη του ματς

Ο ΠΑΣ εμφανίστηκε πιο δραστήριος στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς όμως να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Από το 10λεπτο όμως και μετά η Κέρκυρα κέρδισε μέτρα προς την περιοχή των γηπεδούχων και στην πρώτη φάση που δημιούργησε κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 15′, με τον Χαβίτο. Οι γηπεδούχοι άργησαν να συνέλθουν, αλλά από το 25 και μετά πίεσαν για την ισοφάριση, φτάνοντας στο 1-1 στο 44′, με τον Ίλιτς.

Οι δυο ομάδες συνέχισαν να παίζουν επιθετικά στην επανάληψη και να προσπαθούν -παρά τον αγωνιστικό χώρο που θύμιζε χωράφι και την βροχή που συνέχισε να πέφτει- να φτάσουν στο γκολ. Ο ΠΑΣ ήταν αυτός που πολύ σύντομα ανέλαβε πρωτοβουλίες και στο 70′ άγγιξε το γκολ, με τον Κουτζαβασίλη να διώχνει σε κόρνερ την κεφαλιά του Μανιά. Τελικά, το τέρμα της νίκης για τους γηπεδούχους ήρθε στο 80′, με το κοντινό πλασέ του Μανιά. Το σκορ δεν άλλαξε στις καθυστερ4ήσεις, αφού ο Κουτζαβασίλης απέκρουσε το πέναλτι του Κοροβέση.