Με… υπογραφή Σλούκα ο Ολυμπιακός! “Πήρε” Παναθηναϊκό και προβάδισμα

Με έναν απίστευτο Σλούκα και με άξιους συμπαραστάτες τουςΠρίντεζη και Ντάνστον, ο Ολυμπιακός επικράτησε τουΠαναθηναϊκού με 76-70 στο ΣΕΦ και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 – “Σεληνιασμένος” ο Μαυροκεφαλίδης, φανταστικός ο Φώτσης για τους “πράσινους, που δεν είχαν άλλες λύσεις – Σε κακή βραδιά ο Σπανούλης – Το δεύτερο ματς θα γίνει την Τετάρτη στις 19:30 στο ΟΑΚΑ

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 έκανε ο Ολυμπιακός, που στην πρεμιέρα των τελικών της Α1 νίκησε 76-70 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ. Κορυφαίος των νικητών ο Κώστας Σλούκας, ακολούθησε ο Ντάνστον, ενώ πολύτιμη συμβολή είχαν και οι Πρίντεζης και Λοτζέσκι. Έτσι καλύφθηκε το “κενό” του Βασίλη Σπανούλη που βρέθηκε σε κακή μέρα. Για τους ηττημένους, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έφτασε τους 23 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Φώτσης με 15

Με την έναρξη του τελικού οι δυο ομάδες εμφανίστηκαν διαβασμένες στην άμυνα τους, αλλά επιθετικά ήταν πολύ νευρικές και άστοχες, κάτι που φάνηκε και απ’ το ότι το πρώτο καλάθι μπήκε μετά από 3 λεπτά αγώνα. Ο Ολυμπιακός πήρε ένα μικρό προβάδισμα “χτυπώντας” στον αιφνιδιασμό, αλλά η αστοχία του από τα τρίποντα (0 στα 9), η είσοδος του Διαμαντίδη στο παρκέ και οι πόντοι του Φώτση έφεραν ένα 12-0 σερί και έδωσαν το προβάδισμα στο “τριφύλλι” (10-17 το σκορ της πρώτης περιόδου)

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” βελτιώθηκαν στην άμυνα, έκαναν τους “πράσινους” να χάσουν τη συγκέντρωση τους και με ηγέτη τον Σλούκα (11 πόντους την ώρα που ο Σπανούλης είχε μόνο 4) κατάφεραν να φέρουν το ματς στο 23-23. Ο Παναθηναϊκός έδειξε μεγάλο πρόβλημα μέσα στο “ζωγραφιστό”, οι Πειραιώτες το εκμεταλλεύτηκαν με τον Ντάνστον, αλλά οι παίκτες του Μανωλόπουλου αντέδρασαν στα τελευταία λεπτά και πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 33-34. Άξιο αναφοράς, το 0/13 τρίποντα του Ολυμπιακού!

Η κάνουλα των… τρίποντων άνοιξε για τους “ερυθρόλευκους” στην επανάληψη, ο Πρίντεζης πήρε τη “σκυτάλη” στο σκοράρισμα από τον Σλούκα, την ώρα που -πέρα από τον Μαυροκεφαλίδη (16 π.)- οι “πράσινοι” έδειξαν να μην μπορούν να φανούν αξιόμαχοι. Η διαφορά έφτασε στο +11 για τους γηπεδούχους (49-38), αλλά το σερί του “τριφυλλιού” (φανταστικός ο Φώτσης που έφτασε τους 15 π.) διαμόρφωσε το 55-50 της τρίτης περιόδου.

Πέρα από τα καλάθια του Μαυροκεφαλίδη, οι “πράσινοι” έδειξαν πως έμειναν από ενέργεια, την ώρα που ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στα ριμπάουντ, ενώ πήρε πόντους και από τον Λοτζέσκι. Σλούκας και Ντάνστον συνέχισαν εντυπωσιακά και στην τελευταία περίοδο, η ύστατη προσπάθεια των φιλοξενούμενων δεν έφερε αποτέλεσμα κι έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη στον πρώτο τελικό της Α1 με 76-70

Δεκάλεπτα: 10-17, 33-34, 55-50, 76-70
Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 4, Χάντερ 2, Ντάνστον 13, Σπανούλης 7, Ντάρντεν 4, Σλούκας 16 (1), Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι 13 (2), Πρίντεζης 12 (2), Αγραβάνης, Μάντζαρης 5 (1)
Παναθηναϊκός (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Σλότερ, Μποχωρίδης 5 (1), Γιάνκοβιτς 8 (2), Φώτσης 15 (2), Νέλσον 4, Μαυροκεφαλίδης 23, Διαμαντίδης 7 (1), Μπλουμς 6 (2), Κούπερ 2, Μόργκαν