Ο Φουστέρ λύτρωσε τον Ολυμπιακό στη Ριζούπολη

Την πρόκριση στη φάση των 16 του Κυπέλλου πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στη Ριζούπολη, παίρνοντας δύσκολα τη νίκη με 2-1 επί του μαχητικού Απόλλωνα Σμύρνης.

Το σκορ άνοιξε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με κεφαλιά του Φουστέρ, μετά από σέντρα του νεαρού Τσιμίκα από τα αριστερά, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 55′ με μακρινό σουτ του Βαλεριάνου που αιφνιδίασε τον Καπίνο. Το γκολ της νίκης για τους Πειραιώτες σημείωσε και πάλι ο Φουστέρ στο 85′.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός προκρίνεται στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, ενώ ο Απόλλωνας μένει εκτός. Τους “ερυθρόλευκους” συνοδεύει στη φάση των 16 ο Πλατανιάς, που παρά την ήττα του από τον ήδη αποκλεισμένο Παναιγιάλειο με 0-1 πέρασε ως δεύτερος από τον 5ο Όμιλο.