Κύπελλο Ελλάδας – Ολυμπιακός: Με σβηστές μηχανές στους “4”

Ο Ολυμπιακός είχε τελειώσει την πρόκριση του από το πρώτο ματς και η ισοπαλία (1-1) με τον Αστέρα στη ρεβάνς του Κυπέλλου σαφώς δεν του στοίχισε πολύ και πήρε το εισιτήριο για τους “4” της διοργάνωσης…

Το 5-0 του πρώτου παιχνιδιού έδωσε τη δυνατότητα στον Μάρκο Σίλβα να αξιοποιήσει παίκτες που δεν χρησιμοποιεί συχνά στο πρωτάθλημα… Βέβαια, ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός, κόντρα στον Αστέρα που προηγήθηκε και το “πάλεψε”.TESSERIS_533_355

Πάντως, οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν καλύτερα, αν και αιφνιδιάστηκαν στο 20ο λεπτό όταν ο Ιγκλέσιας σκόραρε με κεφαλιά!

Ο αγώνας έγινε σκληρός στη συνέχεια και οι κίτρινες κάρτες έπεφταν… βροχή. Ο διαιτητής Ευαγγέλου έδειξε συνολικά έξι ως τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 44′, ο Γιάννου υποδήχθηκε λανθασμένα οφσάιντ όταν σκόραρε σε τετ α τετ του με τον Καπίνο.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με κεφαλιά του Ντα Κόστα (54’), έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φουστέρ και διατήρησε ως το τέλος τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας.

Πάντως, στο 62’ κινδύνεψε σε νέο σουτ του Γιάννου και πάλι σε τετ-α-τετ, αλλά απέκρουσε ο Καπίνο.
Στο 86′ ο Ντουντού αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Τερεζόπουλος): Θεοδωρόπουλος, Γιαννούλης, Αλόκο, Τριανταφυλλόπουλος, Μουκάμ, Δημούτσος (54’ Χαμντανί), Ντουντού, Ιγκλέσιας, Μάσα (72’ Ίγκορ), Τσοκάνης, Γιάννου (76’ Ιωαννίδης).

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Καπίνο, Τσιμίκας (46’ Σάλιακας), Ντα Κόστα, Βούρος, Σαλίνο, Μπουχαλάκης (90′ Λάτσι), Κασάμι, Σεμπά, Κολοβός, Φουστέρ (90′ Μανθάτης), Πουλίδο