Ανατροπή και «Χ» στη Λεωφόρο, νίκες για Ολυμπιακό και Ξάνθη

θήνα

Ο Παναθηναϊκός «χτύπησε» με γρήγορα γκολ σε κάθε ημίχρονο και με το 2-0 (10′ Μπεργκ, 51′ Καλτσάς) είχε βάλει τις βάσεις για νίκη στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος» επέστρεψε και με δύο γκολ σε 11 λεπτά (56′ Τσίμιροτ, 67′ Πέλκας) κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία (ΠΑΟ – ΠΑΟΚ 2-2) στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.

Με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, εν όψει του αγώνα με την Άντερλεχτ την Πέμπτη, ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Ατρομήτου (Ολυμπιακός – Ατρόμητος 4-0) στο γήπεδο Καραϊσκάκη και επέστρεψε στις νίκες.

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πάνε στον επαναληπτικό με την βελγική ομάδα με την ψυχολογία στα ύψη.

Νωρίτερα, ο Πανθρακικός πήρε βαθμός από τον Πλατανιά στην Κρήτη (Πλατανιάς – Παναιτωλικός 1-1), ενώ η Ξάνθη επικράτησε του Πανθρακικού με γκολ του Παπαστεριανού (Ξάνθη – Πανθρακικός 1-0).