ΤΕΛΙΚΟ: Πρωταθλητής ο Ολυμπιακός! Ο Σπανούλης το έκανε και πάλι!

-Ηταν κάτι πολύ περισσότερο από ένας τελικός πρωταθλήματος μπάσκετ! Στο ΟΑΚΑ γράφτηκε ιστορία  -Ο Ολυμπιακός στέφθηκε πρωταθλητής Ελλάδας με 3-1 και το συγκλονιστικό τρίποντο του Σπανούλη στη λήξη  -Ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τίτλο στο ΣΕΦ  -Ο Σπανούλης είχε πάνω του τον Διαμαντίδη στη φάση του τριπόντου, αλλά “έγραψε” το τελικό 81-82 Από το πρωί τα social media είχαν κατακλυστεί με μηνύματα για τον τελευταίο αγώνα του Δημήτρη Διαμαντίδη και δικαίως. Η εποχή Διαμαντίδη  σήμερα τελείωσε. Ανήκει σ’ αυτούς τους λίγους που θα λείψουν με την απουσία τους από τον αθλητισμό.

A1C3454BD037A6DACEF53DF2C95A246A

Το τρίποντο του Σπανούλη στην εκπνοή, που “έκλεψε” τη νίκη από τον Παναθηναϊκό.

Με buzzer beater του Βασίλη Σπανούλη στο τέλος της 2ης παράτασης, ο Ολυμπιακός επικράτησε στο ΟΑΚΑ με 82-81 (63-63 κ.α., 71-71 α’ παρ. 82-81 β’ παρ.) και με νίκες 3-1, κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή για το 2016.

Αποθεώθηκε ο Δημήτρης Διαμαντίδης από όλο το γήπεδο στον τελευταίο αγώνα της καριέρας του.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 35-31, 50,52, 63-63 (κ.α), 71-71 (α΄παρ.), 81-82(β΄παρ.

Απίθανο το παιχνίδι με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να αστοχεί στην κανονική διάρκεια για τη νίκη (63-63), τον Μάντζαρη με τρίποντο (έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ) να στέλνει στο 1”(!) το ματς σε νέα παράταση (71-71) κι εκεί το τριφύλλι να «αυτοκτονεί» και να δέχεται ΜΥΘΙΚΟ καλάθι από τον V-Span που έκρινε την αναμέτρηση!

Στους 25 σταμάτησε ο Σπανούλης (6/10 τρίποντα), 14 είχε ο Χάντερ, 13 ο Μάντζαρης, ενώ κομβικός ήταν ο Αγραβάνης με καθοριστικές κερδισμένες μάχες σε άμυνα και επίθεση.