Νίκη στην παράταση η Εθνική, 73-70 την Ιταλία

Αθήνα.- Το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης χρειάστηκε η εθνική για να πετύχει την πρώτη νίκη της στο Τουρνουά «Ακρόπολις», 73-70 (64-64 κ.α.), απέναντι στην Ιταλία. Πρώτος σκόρερ της εθνικής ο Γιώργος Πρίντεζης με 19 πόντους, 12 πρόσθεσε ο Γιάννης Μπουρούσης, από 9 οι Καλάθης, Σλούκας, ενώ 8 πρόσθεσε ο Αγραβάνης.

Ο Σλούκας εκτός από 9 πόντους, μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ, ενώ ήταν αυτός που πέτυχε από τη γραμμή του φάουλ και τους 2 τελευταίους κρίσιμους πόντους της εθνικής. Κορυφαίος της Ιταλίας ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού και νυν της Μπάμπεργκ, Ντάνιελ Χάκετ με 19 πόντους. Οι Ιταλοί, όμως είχαν 9/29 τρίποντα!

Εκτός δωδεκάδας έμειναν ο Νίκος Παππάς και ο Γιώργος Μπόγρης. Ο γκαρντ του Παναθηναϊκού θα χάσει και το παιχνίδι της Παρασκευής, 25/8, με τους Σέρβους λόγω ενοχλήσεων στη μέση. Παρών, όπως και την Τετάρτη (24/8) στο ΟΑΚΑ, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Με Καλάθη, Σλούκα, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μπουρούση παρέταξε την ομάδα ο Κώστας Μίσσας. Στο low post χτύπησε την Ιταλία η εθνική, με τον Πρίντεζη να σημειώνει 8 πόντους στο 12-16 υπέρ των παικτών του Έτορε Μεσίνα. Οι Ιταλοί είχαν ήδη ευστοχήσει σε 4 τρίποντα (με 2 από τον Χάκετ και 1 από τους Μελι και Ντατόμε).

Ο Παπανικολάου ήταν μία ακόμη φορά θετικός, ενώ μάχες κέρδισε ο Μπουρούσης στη ρακέτα. Ο Μίσσας έκανε αρκετές αλλαγές ήδη από την 1η περίοδο, έχοντας στο τέλος αυτής στο παρκέ τους Σλούκα, Μάντζαρη, μαζί με τους Παπαπέτρου, Θ. Αντετοκούνμπο και Μπουρούση. Από το 12-16, η εθνική απάντησε με σερί 8-0 για το 20-16. Οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να σκοράρουν εύκολα στη 2η περίοδο, όπως αποδεικνύει το επιμέρους σκορ 4-8 για το 24-24.

Με 4 πόντους του Καλάθη, η εθνική προσπέρασε με +6, 30-24. Στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου ο Ντέλα Βάλε βγήκε από τα σκριν και εκτέλεσε για 3, με τον Σλούκα να χάνει ακολούθως το λέι απ, 33-31 σκορ ημιχρόνου. Από 4/11 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, η Ιταλία ολοκλήρωσε το α΄ μέρος με 6/17. Στο ίδιο διάστημα, οι παίκτες του Μίσσα είχαν 8/23 δίποντα, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έδωσε προβάδισμα με +4, 37-33, στην εθνική, αλλά σύντομα, λόγω της αστοχίας έξω από τη γραμμή του τριπόντου για την Ελλάδα, οι Ιταλοί προσπέρασαν με +4, 37-41. Μετά από διόμιση λεπτά «ανομβρίας» ο Μπουρούσης αξιοποίησε την ασίστ του Καλάθη, 39-41. Και τότε ο Μίσσας έπαιξε με πέντε παίκτες του Ολυμπιακού: Μάντζαρη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Αγραβάνη. Με έναν γκαρντ και δύο τεσσάρια! Το αποτέλεσμα ήταν ένα επιμέρους σκορ 11-4 (!) για το 50-45 στο 30ο λεπτό.

Με εντυπωσιακό κάρφωμα του Θανάση Αντετοκούνμπο ξεκίνησε η 4η περίοδος. Η εθνική είχε βρει ρυθμό, ο Αγραβάνης σημείωσε διαδοχικούς πόντους, για το +9, 61-52, με hook του Μπουρούση. Όμως, έκτοτε και μέχρι την ολοκλήρωση της 4ης περιόδου, οι Ιταλοί έκαναν επιμέρους σκορ 3-12, με διαδοχικούς πόντους του Χάκετ και φόλοου του Μπερνς για το 64-64. Ο Χάκετ που μετρούσε 17 πόντους είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στη «σκουάντρα ατζούρα», αλλά αστόχησε και ο αγώνας πήγε σε παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Νικ Καλάθης με τρίποντο διαμόρφωσε το 70-66, με τον Σλούκα να κερδίζει φάουλ από τον Φιλόι, για το 71-66, με 1/2 βολές. Στα 57΄΄ ο Μπιλίγκα μείωσε σε 71-68, ενώ μετά από συνεχείς άστοχες προσπάθειες των δύο ομάδων, ο Καλάθης υπέπεσε σε φάουλ στον στα 5,8΄΄ στον Φιλόι, 71-70, με 2/2. Στα 4,3’’ ο Σλούκας πήγε στη γραμμή του φάουλ, ήταν αλάνθαστος, 73-70, με τον Παπανικολάου να «κλέβει» στην τελευταία επίθεση της Ιταλίας και ο αγώνας να λήγει με νικήτρια την εθνική Ελλάδας.

Διαιτητές: Πηλοϊδης, Καρακατσούνης, Αλεξάνταρ

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 33-31, 50-45, 64-64 κ.α., 73-70 (παρ.)

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Μίσσας):
Καλάθης 9 (4/11 σουτ), Μπουρούσης 12 (1), Σλούκας 9 (2/7 σουτ, 8 ριμπ., 6 ασ.), Λαρεντζάκης 1, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 19 (2), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Αγραβάνης 8, Παπαπέτρου 5 (1), Αντετοκούνμπο Θ. 4.

ΙΤΑΛΙΑ (Έτορε Μεσίνα): Χάκετ 19 (3), Ντέλα Βάλε 5 (1), Αραντόρι 6 (1), Φιλόι 10 (2), Μπόλιγκα 4, Μέλι 10 (1), Πάσκολο 1, Κουζίν, Αμπάς 2, Μπερνς 4, Ντατόμε