Αθλητική Κυριακή με ποδόσφαιρο

Ο Ολυμπιακός άφησε δύο βαθμούς στην Τρίπολη αφού αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Αστέρα (Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 1-1) στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ και έπεσε από την κορυφή της βαθμολογίας.

Εκεί ανέβηκε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε με… φωνές από το Αγρίνιο επικρατώντας του Παναιτωλικού με πέναλτι (Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ 0-1) και προσωρινά ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πάγωσε τη Νέα Σμύρνη στις καθυστερήσεις (Πανιώνιος – ΠΑΣ Γιάννινα 0-1), η Ξάνθη πήρε με ανατροπή το τρίποντο (Ξάνθη – Λεβαδειακός 2-1), ενώ ο Ατρόμητος νίκησε δύσκολα τη Λάρισα (Ατρόμητος – Λάρισα 1-0).

Ξάνθη-Λεβαδειακός 2-1
(57΄ Ντε Λούκας, 63΄ Φασίδης / 30΄ Γιουσούφ)

16. Πλατανιάς 9

* Ο Παναθηναϊκός άρχισε το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς.

in.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ – ΜΠΕ

Ο ΠΑΟΚ πέρασε με… φωνές από το Αγρίνιο επικρατώντας του Παναιτωλικού με πέναλτι (Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ 0-1) και προσωρινά ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός 19:30

Ξάνθη- Λεβαδειακός

Επιστροφή στις νίκες για την Ξάνθη, η οποία μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό επικράτησε για την 19η αγωνιστική της Super League με 2-1 του Λεβαδειακού στην έδρα της και παρέμεινε κοντά στις κορυφαίες θέσεις της κατάταξης. Σκόρερ της νικήτριας οι Ντε Λούκας (57΄) και Φασίδης (63΄), ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 30΄ με τον Γιουσούφ.

ΠΑΣ Γιάννινα 2πλο στη Νέα Σμύρνη

Με γκολ του Τζημόπουλου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΠΑΣ Γιάννινα «απέδρασε» με τεράστιο «διπλό» από τη Νέα Σμύρνη. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη νίκησε 1-0 τον Πανιώνιο, για την 19η αγωνιστική της Super League, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από εννέα αναμετρήσεις (6 ισοπαλίες – 3 ήττες).

Ελάχιστες ήταν οι ευκαιρίες των δύο ομάδων στο πρώτο μέρος, με τις κυριότερες να διαδραματίζονται σε διάστημα περίπου 10 λεπτών και μετά να πέφτουν οι τόνοι μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στο 34΄ να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Λάμπρου επιχείρησε να βγάλει σέντρα από τα αριστερά, αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Βελλίδη. Μετά από 9 λεπτά ήταν η σειρά του ΠΑΣ να απειλήσει, με το συρτό σουτ του Γιάκου να καταλήγει στο δεξί δοκάρι του Κότνικ.

Στην επανάληψη ο Πανιώνιος ήλεγξε το ρυθμό του αγώνα και είχε μεγάλη ευκαιρία στο 74΄ όταν ο Γεσίλ προσπάθησε να νικήσει τον Βελλίδη, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ έδιωξε σε κόρνερ. Οι «κυανέρυθροι» πάλεψαν για το «τρίποντο» στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων…

Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μανθάτη, ο Τζημόπουλος πήρε την κεφαλιά απ’ το ύψος της μικρής περιοχής και έφερε την αναστάτωση, γράφοντας το 0-1, που ήταν και τελικό σκορ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κόρμπος, Μπανανά – Καρανίκας, Μπέριος, Χαλκιαδάκης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας, Σαββίδης (46΄ Μπραχίμι), Λάμπρου, Ντουρμισάι (63΄ Γεσίλ).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Αποστολόπουλος, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Μπέριος, Καρανίκας, Γαρουφαλιάς, Μπετρά (59΄ Μανθατης), Γιάκος (73΄ Χαλκιαδάκης), Βιντάλ (87΄ Σκόνδρας), Κόντε.

Ατρόμητος – Λάρισα

Με γκολ του Ντάουντα στο 61′ ο Ατρόμητος ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Λάρισας, την οποία νίκησε 1-0 στο γήπεδο Περιστερίου, για την 19η αγωνιστική της Super League.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις, με τις δύο ομάδες να «τρώνε» τον χρόνο στο κέντρο του γηπέδου και κάθε φορά που πλησίαζαν στην αντίπαλη εστία, να δείχνουν ακίνδυνες ως προς την τελική προσπάθεια.

Ουσιαστικά η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα έγινε λίγο μετά το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, όταν στο 53′ ο νεοεισελθών Μπρούνο αστόχησε από πολύ κοντά, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία.

Οκτώ λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ. Στο 61′ και από συνδυασμό των Μπρούνο και Ντιγκινί, ο Ντάουντα έγινε αποδέκτης της μπάλας και με πλασέ έκανε το 1-0, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, αφού το υπόλοιπο μισάωρο καταναλώθηκε σε εκατέρωθεν λάθη και σε κάποια μακρινά σουτ, που δεν είχαν τύχη. Έτσι ο Ατρόμητος επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζοβάρας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρισβάνης, Ντάουντα – Μιλοσάβλιεβιτς, Γιοβάνοβιτς, Μλαντένοβιτς, Ζίζιτς

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Σάκιτς, Βασιλακάκης (88′ Καρασαλίδης), Ούμπιντες, Ντιγκινί, Ντάουντα, Μπουσούλατζιτς (73′ Μάντσον), Κιβρακίδης (46′ Μπρούνο).

ΛΑΡΙΣΑ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέτζας (20′ Κριζμάν, 65′ Μλαντένοβιτς), Ζίζιτς, Γιοβάνοβιτς, Χούμπτσεβ, Φατιόν, Λαγός, Μιλοσάβλιεβιτς, Ναζλίδης, Αγκάνοβιτς (75′ Περόνε), Μασούρας.