Δεν ήταν αρκετός μόνος του ο Γιάννης

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πάλευε μόνος εναντίον όλων, όμως οι πρώτοι σε όλο το ΝΒΑ Μπακς ηττήθηκαν καθαρά από τους όγδοους στην Ανατολική Περιφέρεια Μάτζικ στην πρεμιέρα της σειράς των δύο ομάδων για τον πρώτο γύρο των playoffs

Κάθε αρχή και δύσκολη, λένε. Οι Μπακς το ένιωσαν από πρώτο χέρι, καθώς γνώρισαν μια πραγματικά σοκαριστική ήττα από τους Μάτζικ (110-122) στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τον Α’ γύρο των playoffs του ΝΒΑ. Οι πρωτοπόροι της Λίγκας κυνηγούσαν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης τους όγδοους τηςΑνατολικής Περιφέρειας, με τον Νίκολα Βούτσεβιτς να κερδίζει τη μάχη με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά να έχει και άξιους συμπαραστάτες σε σχέση με τον Greek Freak που πάλευε μόνος εναντίον όλων.

Οι νικητές παρατάχθηκαν χωρίς τον πόιντ γκαρντ Μάικλ Κάρτερ-Γουίλιαμς, τον φόργουορντ Άαρον Γκόρντον και τους μόνιμους πια απόντες Τζόναθαν Άιζακ – Μο Μπάμπα, ακόμη κι έτσι όμως πάλεψαν με πείσμα, με συγκέντρωση, ήταν συνεπείς και στις δύο πλευρές του παρκέ, δεν “έκλεψαν” στην τρανζίσιον άμυνα και ελπίζουν ότι θα συνεχίζουν να βάζουν δύσκολα στα Ελάφια που αυτή τη φορά δεν κάλπασαν και περιμένουν να μάθουν αν ο Γουέσλι Μάθιους που χτύπησε προς τα τέλη του αγώνα έχει κάτι σοβαρό ή κάτι επιπόλαιο.

Ο MVP

Κρεσέντο από τον Νίκολα Βούτσεβιτς, που διάβασε τα μισ-ματς, έκανε απίθανη δουλειά στην επίθεση χωρίς να εκβιάσει προσπάθειες, κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα και έπαιξε σαν πραγματικός ηγέτης. Ο Μαυροβούνιος σέντερ τελείωσε τον αγώνα με 35 πόντους από 10/16 δίποντα και 5/8 τρίποντα, δεν εκτέλεσε βολή, γέμισε τη στατιστική του με 12 ριμπάουντ, τρεις ασίστ, ένα κλέψιμο και όλα αυτά σε 36 λεπτά συμμετοχής απέναντι στην κορυφαία ομάδα της Ανατολικής Περιφέρειας στις τελευταίες δύο κανονικές περιόδους.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Μπρουκ Λόπεζ, θα έφευγε στον πρώτο γύρο αν είχε πάει στο γνωστό τηλεπαιχνίδι. Απο νωρίς νευρίασε με τους διαιτητές ο έμπειρος σέντερ, που κλώτησε τις καρέκλες στον πάγκο στη δεύτερη περίοδο και έκλεισε τον αγώνα με αποκαρδιωτικά νούμερα. 5 πόντους από 2/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 1/2 βολές έδωσε, με μόλις τέσσερα ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα μπλοκ σε 30 λεπτά συμμετοχής. Κι όταν ο αντίπαλός σου έχει δώσει ρεσιτάλ, τότε μάλλον είσαι ο πιο… αδύναμος κρίκος.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Έντεκα πόντους σκόραρε το Ορλάντο από τα πέντε λάθη των Μπακς στην πρώτη περίοδο, για να πάρει το μομέντουμ του αγώνα και να μην το αφήσει ποτέ ξανά από τα χέρια του. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (31 πόντοι από 9/18 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 4/9 βολές) μάζεψε τα 17 από τα 47 ριμπάουντ της ομάδας του και είχε το 25% των ασίστ της, ενώ την ίδια ώρα ο Κρις Μίντλετον των 178 εκατομμυρίων δολαρίων έκλεινε τον αγώνα με 14 πόντους από 12 σουτ σε 31:15 συμμετοχής.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-33, 52-62, 79-92, 110-122

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 14 (4/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 31 (9/18 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/9 βολές, 17 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπρουκ Λόπεζ 5 (2/9 σουτ, 4 ριμπάουντ), Μάθιους 10 (2), Μπλέντσο 15 (5/11 σουτ, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 2 (1/6 σουτ), Χιλ 16 (2), Γουίλιαμς 6 (2), Κόνατον 3 (1), Ρόμπιν Λόπεζ 2, Κόρβερ 6 (1), Μέισον

ΜΑΤΖΙΚ (Κλίφορντ): Ένις 11 (2/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κλαρκ 15 (4/12 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βούτσεβιτς 35 (10/16 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φουρνιέ 9 (3), Φουλτζ 15 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ρος 18 (6 ριμπάουντ), Όγκουστιν 11 (3/11 σουτ, 11 ασίστ), Μπιρτς 4, Ιγούντου 4

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 25/48 δίποντα, 14/42 τρίποντα, 18/28 βολές, 47 ριμπάουντ (36 αμυντικά – 11 επιθετικά), 28 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μάτζικ: 28/48 δίποντα, 16/41 τρίποντα, 18/19 βολές, 48 ριμπάουντ (44 αμυντικά – 4 επιθετικά), 29 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη