Αντετοκούνμπο οδοστρωτήρας, με ρεκόρ και επική τρίτη περίοδο

Ασύλληπτο show από τους Μπακς και τον Αντετοκούνμπο, που πήραν παραμάζωμα τους Καβαλίερς (117-102) με συγκλονιστική εμφάνιση στο β’ μέρος. Εννέα καρφώματα από τον Greek Freak, που ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του και έκλεισε τον αγώνα με 38/9/6.

Η ομάδα με το δεύτερο καλύτερο ρεκόρ στο NBA υποδέχθηκε τα ξημερώματα του Σαββάτου (26/11) την ομάδα με το τρίτο καλύτερο ρεκόρ στο πρωτάθλημα. Μπακς και Καβαλίερς συναντήθηκαν για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες, όμως και πάλι το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Το Μιλγουόκι επικράτησε με 117-102, χάρη σε μια ΕΠΙΚΗ τρίτη περίοδο (35-10) και στο ασύλληπτο show του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος έμοιαζε με οδοστρωτήρα που πήρε παραμάζωμα το Κλίβελαντ.

Στο 13-5 ανέβηκαν τα Ελάφια (10-2 εντός και 3-3 εκτός έδρας), με τον Greek Freak να γεμίζει εντυπωσιακά τη στατιστική του (38 πόντοι, 11/17 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 10/14 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 μπλοκ σε 30:58) και να ισοφαρίζει το ρεκόρ καριέρας του με εννέα καρφώματα! Τζεβόν Κάρτερ με 18 πόντους και 5/6 τρίποντα, Μπόμπι Πόρτις με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ ακολούθησαν, το βράδυ που ο Μπρουκ Λόπεζ σκόραρε μόλις οκτώ πόντους, αλλά είχε έξι μπλοκ σε 27:32.

Στο 12-7 έπεσαν οι Καβαλίερς (8-1 εντός και 4-6 εκτός έδρας), που αυτή τη φορά έκαναν καλύτερη δουλειά στον Μπρουκ Λόπεζ, αλλά κατέρρευσαν στο β’ μέρος ενώ είχαν κυριαρχήσει στο πρώτο. Ο Ντάριους Γκάρλαντ είχε 7/18 σουτ και μόλις τρεις ασίστ σε 38 λεπτά, ο Ντόνοβαν Μίτσελ πήρε 24 σουτ για να βάλει 29 πόντους και από εκεί και πέρα δεν υπήρχε έστω ένας για να υποστηρίξει το δίδυμο στα γκαρντ. Ο Ίβαν Μόμπλι έμεινε στα 2/12 σουτ, οι Ρίκι Ρούμπιο, Λαμάρ Στίβενς, Κάρις ΛεΒέρτ, Κέβιν Λοβ ήταν εκτός αγώνα και το Κλίβελαντ έχασε το ματς εξαιτίας της τραγικής του εμφάνισης στην τρίτη περίοδο στην οποία γκρέμισε τα πάντα.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Ντάλας Μάβερικς του Λούκα Ντόντσιτς, τα ξημερώματα της Δευτέρας (28/11 στις 03:00) στο Fiserv Forum.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Μπήκε στο ματς με 0/2 βολές, αλλά συνέχισε να επιτίθεται κατά μέτωπο με κάθε ευκαιρία. Έφθειρε τους Καβαλίερς, έδωσε bonus στους Μπακς από το έβδομο λεπτό, έβαλε εννέα πόντους στην πρώτη περίοδο, έμεινε πολλή ώρα στον πάγκο στη δεύτερη, γύρισε για να πατήσει ξανά το γκάζι όμως οι Μπακς είχαν μείνει πολύ πίσω. Στο τρίτο δωδεκάλεπτο έκανε ασύλληπτα πράγματα για να φτάσει τους 31, να κερδίσει χρόνο και να καθαρίσει αμέσως μετά τους Καβαλίερς με μία συνολικά φαντασμαγορική εμφάνιση στην οποία έκανε τα πάντα, όποτε ήθελε, με όποιον τρόπο ήθελε, απέναντι σε όποιον προσπάθησε να τον περιορίσει.