Μπακς – Πέλικανς 135-110: «Έκρηξη» Αντετοκούνμπο με 50άρα

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε διαστημική εμφάνιση κόντρα στους Πέλικανς με 50 πόντους και 13 ριμπάουντ και οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς στη νίκη με 135-110!

Ποιος είδε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και δεν τον φοβήθηκε στην αναμέτρηση των Μπακς με τους Πέλικανς στο «Fiserv Forum» του Μιλγουόκι.

Για δεύτερη φορά μέσα στον Ιανουάριο κατάφερε να «πιάσει» την «50άρα» στο σκοράρισμα και μετά το ρεκόρ καριέρας στις αρχές του μήνα με τους 55 πόντους κόντρα στους Γουίζαρντς, ο Έλληνας σούπερ σταρ «έγραψε» μια ακόμη φοβερή επίδοση στο βιογραφικό του! Απέναντι στους Νιου Όρλεανς Πέλικανς έκανε… πράγματα και θαύματα έχοντας 50 πόντους με 17/22 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7/12 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 σαίστ και 3 λάθη σε μόλις 30 λεπτά συμμετοχής! Μάλιστα είχε 29 πόντους και 10 ριμπάουντ από το πρώτο ημίχρονο ωστόσο στο δεύτερο μισό του αγώνα δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί πολύ και δεν μπόρεσε να «σπάσει» το πρόσφατο career high του.

Άλλωστε τα πράγματα είχαν αρχίσει να ξεκαθαρίσουν από την πρώτη περίοδο του αγώνα στο Γουισκόνσιν, καθώς οι Μπακς είχαν προηγηθεί με +18 πόντους διαφορά (37-19) και ουσιαστικά είχαν προδιαγράψει τη συνέχεια της αναμέτρησης. Το +18 παρέμενε έως και το τέλος του 3ου δωδεκαλέπτου (106-88) καθώς οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα την διαφορά που είχαν «χτίσει» από το ξεκίνημα του αγώνα.

Φυσικά οι 50 πόντοι του Γιάννη μονοπώλησαν το ενδιαφέρον στο ματς, με τους Τζρου Χόλιντεϊ (17π., 6ριμπ.) και Μπρουκ Λόπεζ (15π., 8ριμπ.) να ήταν εκείνοι που πρόσφεραν τις… δικές τους βοήθειες στο ματς. Στο παρκέ βρέθηκε για ένα λεπτό και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ο οποίος είχε 0/1 σουτ και 1 ριμπάουντ. Ο Κρις Μίντλετον ο οποίος προσπαθεί να «φορτσάρει» από παιχνίδι σε παιχνίδι, έμεινε στο παιχνίδια για 18 λεπτά ερχόμενος από τον πάγκο και σε αυτό το διάστημα μέτρησε 9 πόντους με 4/9 σουτ, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ

Με αυτή τη νίκη οι Μιλγουόκι Μπακς έφτασαν στο 33-17 ρεκόρ και παρέμειναν στην 3η θέση της Ανατολής έχοντας σχεδόν ισοβαθμίσει με τους Σίξερς (32-16) ενώ απέχουν 2.5 ματς μακριά από τους πρωτοπόρους Σέλτικς (36-15). Στον αντίποδα αυτή ήταν η 8η σερί ήττα για τους Πέλικανς οι οποίοι αγωνίστηκαν στο Μιλγουόκι με πολλές απουσίες. Συγκεκριμένα ήταν εκτός οι Ζάιον Γουίλιαμσον, Μπράντον Ίνγκραμ και Σι Τζέι ΜακΚόλουμ οι οποίοι και ηγούνται της ομάδας τους στο σκοράρισμα.

Τον συγκεκριμένο ρόλο σε αυτό το παιχνίδι είχαν αναλάβει οι Αλβαράδο (18π., 6ασ.), Βαλαντσιούνας (16π., 7/16 σουτ), Μέρφι (16π., 4/6τρ.) και Λιούις (15π., 6ριμπ.)

Τα δωδεκάλεπτα: 37-19, 62-44, 106-88, 135-110