Σάκκαρη – Στρικόβα 2-0: Εντυπωσιακή αρχή στη Ρώμη

Η Μαρία Σάκκαρη δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην 37χρονη Τσέχα, Μπάρμπορα Στρικόβα, επιβλήθηκε με 6-1, 6-3 και πέρασε στη φάση των «32» στο Masters της Ρώμης.

Η Μαρία Σάκκαρη άρχισε με εντυπωσιακό τρόπο την παρουσία της στο Masters της Ρώμης, νίκησε την Τσέχα, Μπάρμπορα Στρικόβα με 6-1, 6-3 και πήρε την πρόκριση για τη φάση των «32».

Εκεί η Ελληνίδα παίκτρια θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού ανάμεσα στην Τσέχα, Μαρκέτα Βοντρούσοβα και την Καναδή, Μπιάνκα Αντρεέσκου, που θα αγωνιστούν σήμερα το βράδυ (20:00).

Απέναντι στην 37χρονη Τσέχα, η Μαρία Σάκκαρη αντιμετώπισε ελάχιστα προβλήματα και όποιους κινδύνους πήγαν να δημιουργηθούν τους αντιμετώπισε άμεσα. Όπως στο 2ο σετ, όταν η Σάκκαρη προηγήθηκε 5-1, η Στρικόβα μείωσε σε 5-3 και είχε το σερβίς, αλλά η Ελληνίδα με συνοπτικές διαδικασίες έφθασε στο 6ο μπρέικ και έκλεισε το σετ και τον αγώνα σε 80 λεπτά.

Η Σάκκαρη μπορεί να ολοκλήρωσε τον αγώνα με διπλάσια αβίαστα λάθη (28-14), όμως υπερείχε αισθητά στους winners (19-8), ενώ στο 1ο σετ κέρδισε σε ποσοστό 80% (12/15) τους συνολικούς πόντους από επιστροφή.

Με το 1ο break στην 1η ευκαιρία η Σάκκαρη προηγήθηκε 2-0. Στο πιο αμφίρροπο game του αγώνα έσωσε τα δύο πρώτα break στο σερβίς της για να φθάσει στο 3-0 σε 16 λεπτά και με συνολικούς πόντους 15-7.

Με νέο break η Σάκκαρη προηγήθηκε 4-0, η Στρικόβα αμέσως μετά μείωσε σε 4-1, όμως η Σάκκαρη με το 3ο break έκανε το 5-1 και σερβίροντας με διαδοχικούς πόντους από το 0-30 έφθασε στο 6-1 σε 33 λεπτά.

Η Στρικόβα άρχισε με love game το 2ο σετ, προηγήθηκε 0-40, όμως η Σάκκαρη ισοφάρισε σε 1-1, με το 4ο break προσπέρασε 2-1, πολύ γρήγορα ξέφυγε με 4-1 και 5-1 και με break να τελειώνει το σετ 6-3 και να εξασφαλίζει την πρόκριση.