Παναθηναϊκός – Μακάμπι 81-86: Μοιραίος ο Σλούκας και νέα ήττα στην παράταση στο ΟΑΚΑ

Από την κόλαση στον παράδεισο και ξανά στην κόλαση ο Παναθηναϊκός, που ανέτρεψε μια διαφορά 15 πόντων, είδε όμως την Μακάμπι να στέλνει το ματς στην παράταση και να έχει εκεί περισσότερες λύσεις. Οι πράσινοι πληγώθηκαν ξανά στο έξτρα πεντάλεπτο και γνώρισαν ήττα με στην 4η αγωνιστική της EuroLeague.

Στη μέση έμεινε η πράσινη ανατροπή. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να γυρίσει από το -15 (24-39, 20′) του πρώτου μέρους, αλλά είδε την Μακάμπι να στέλενει το ματς στην παράταση. Οι γηπεδούχοι λύγισαν για δεύτερη φορά στο έξτρα πεντάλεπτο μέσα στο ΟΑΚΑ, αφήνοντας την ομάδα του Όντετ Κάτας να πάρει το διπλό με 86-81, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Μοιραίος ο Κώστας Σλούκας, που κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο 6″ πριν το τέλος του έξτρα χρόνου με το σκορ στο 79-82, αλλά αστόχησε στη μία από τις τρεις βολές. Στην ίδια κατηγορία υπάγεται και ο Λούκας Βιλντόσα, ο οποίος πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση του τριφυλλιού στην κανονική διάρκεια, μιας και είχε 4 εύστοχα τρίποντα στην τέταρτη περίοδο, όμως δεν μπόρεσε να βρει στόχο από την περιφέρεια.

Ο αγώνας

Για μία ακόμη φορά ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ χλιαρά στο παιχνίδι και βρέθηκε στο -5 (15-20, 10′) στο τέλος της πρώτης περιόδου έχοντας μόλις 2/8 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Ο Εργκίν Αταμάν δοκίμασε, μάλιστα, αρκετά σχήματα, χρησιμοποιώντας τους έντεκα από τους δώδεκα παίκτες του σε αυτό το διάστημα.

Ο μόνος που δεν είχε παίξει ήταν ο Κώστας Αντετοκούνμπο, ο οποίος και πήρε τη θέση του σέντερ στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Αυτός έφερε ενέργεια, με 3 μπλοκ μέσα σε πέντε λεπτά, όμως οι πράσινοι συνέχισαν να έχουν προβλήματα σε επίθεση και άμυνα.

Η Μακάμπι βρέθηκε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (20-31) στο 17′, όταν ο Λορέντζο Μπράουν, που είχε μοιράσει ήδη 6 ασίστ, έβαλε το πρώτο του καλάθι στον αγώνα. Η ψαλίδα άνοιξε στους 15 πόντους (24-39) στο τέλος του πρώτο μέρους, με το τριφύλλι να έχει 8/30 σουτ (6/17 δίποντα, 2/13 τρίποντα). Ο Κόλσον ήταν αυτός που πλήγωνε περισσότερο την άμυνα του τριφυλλιού, μετρώντας 15 πόντους, ενώ η ομάδα του Όντετ Κάτας είχε βρει 14 πολύτιμους πόντους από τα 8 λάθη στα οποία είχε υποπέσει ο Παναθηναϊκός.

Η ένταση ανέβηκε κατακόρυφα στο ΟΑΚΑ μετά την ανάπαυλα. Στο 24′ ο Ντίνος Μήτογλου έβαλε το πρώτο του καλάθι. Αμέσως μετά έκλεψε την μπάλα από τον Μπράουν και κέρδισε φάουλ, δίνοντας σήμα στον κόσμο για να μπει στην εξίσωση. Ο Όντετ Κάτας ζήτησε challenge για να ανατρέψει το αντιαθλητικό σε απλό φάουλ και δικαιώθηκε, γεγονός που έξαλλο τον Εργκίν Αταμάν. Ο Τούρκος τεχνικός αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή (σσ. την πρώτη την είχε δεχθεί 19″ πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου).

Η εν λόγω συγκυρία και η παρουσία του Μήτογλου έφεραν την αντίδραση του Παναθηναϊκού που κατάφερε να πλησιάσει στους 6 (41-47) στο 27′. Ακολούθησε μία ακόμα γεμάτη ένταση στιγμή, καθώς ο Κόλσον εκνευρίστηκε πολύ από ένα σκληρό φάουλ του Γκριγκόνις και ένα σπρώξιμο του Μήτογλου. Οι διαιτητές χρέωσαν τον ψηλό της Μακάμπι με τεχνική ποινή και τον Έλληνα φόργουορντ με αντιαθλητικό. Οι πράσινοι έμειναν κοντά στο σκορ, μέχρι που ο Μπράουν έβαλε ένα τρίποντο στο 30′ για να διαμορφώσει το 49-57.

Με τέσσερις πόντους του Αντετοκούνμπο και δύο τρίποντο από τον Βιλντόσα ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (59-62, 32’46”). Με ένα ακόμα τρίποντο του Αργεντινού και μία βολή από τον Έλληνα σέντερ ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στον πόντο (65-66). Αμέσως μετά ο Μήτογλου έκλεψε μία ακόμα μπάλα, σκόραρε στο ανοιχτό γήπεδο και οδήγησε τους πράσινους στο προσπέρασμα (67-66, 36’20”). Το μομέντουμ είχε αλλάξει χέρια, ο Βιλντόσα έβαλε και τέταρτο τρίποντο για το 70-68 στα 1’57” πριν το τέλος.

Ο Κόλσον έγραψε το 70-70 και ο Λεσόρ το 71-70 με 1/2 βολές και 43″ στο χρονόμετρο. Ακολούθησε μία ακόμα βολή από τον Μήτογλου (72-70) στα 7″ για το φινάλε. Ο Νίμπο ήταν εκείνος που έφερε το ματς στα ίσια (72-72) με 4.6″ να μένουν για το 40λεπτο, έπειτα από δικό του επιθετικό ριμπάουντ. Ο Σερέλης έδωσε στον Βιλντόσα την τελευταία μπάλα, όμως εκείνος δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων, με το ματς να οδηγείται τελικά στην παράταση.

Η Μακάμπι μπήκε πιο αποφαστική στο έξτρα πεντάλεπτο και απομακρύνθηκε ξανά με 5 πόντους (73-78) έπειτα από ένα καλάθι του Κλίβελαντ, ένα κάρφωμα του Νίμπο και ένα καλάθι του Κόλσον. Ο Λεσόρ κέρδισε φάουλ και έκανε το 2/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας (75-78), όμως ο Μπράουν βρήκε άμεση απάντηση για το 75-80 στο 42′.

Ο Λεσόρ είδε τον Μπράουν να προσπαθεί να του πάρει την μπάλα μέσα από χέρια, με τους διαιτητές να δίνουν τζάμπολ. Οι πράσινοι έχασαν την κατοχή, η Μακάμπι αστόχησε δύο φορές, αλλά ο Βιλντόσα έκανε λάθος. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν ούτε τότε να βρουν στόχο και ο Λεσόρ μείωσε σε 77-80 με 49″ για το τέλος της παράτασης. Ο Κόλσον αστόχησε εκ νέου και ο Γκριγκόνις έφερε το ματς στον πόντο (79-80) στα 18″. Ο Μπλατ κέρδισε φάουλ από τον Μαντζούκα και δεν λάθεψε από τη γραμμή, γράφοντας το 79-82 με 14″ να μένουν στο χρονόμετρο.

Ο Κάτας πήρε time-out, ο Σλούκας πήρε πάνω του την επίθεση του Παναθηναϊκού και κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο από τον Ριβέρο. Ο διεθνής Έλληνας γκαρντ έβαλε την πρώτη, έχασε τη δεύτερη και ευστόχησε στην τρίτη για το 81-82. Ο τεχνικός της Μακάμπι κάλεσε ένα ακόμα time-out καθώς απέμεναν 6″. Ο Μπράουν κέρδισε φάουλ από τον Γκριγκόνις. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε το 2/2 γαι το 81-84 με 5.3″. Ο Βιλντόσα έκανε λάθος και κάπως έτσι γράφτηκε ο επίλογος στο ΟΑΚΑ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Νίκολιτς, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 24-39, 49-57, 72-72 (κ.α), 81-86

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 15 (4/8 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 9 (1/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Γκραντ 8 (1), Λεσόρ 12 (3/8 δίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο 10 (3/4 δίποντα, 4/6 βολές, 3 μπλοκ), Γκριγκόνις 13 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Κάτας): Κλίβελαντ 7, Γουέμπ, Μπράουν 12 (1/7 τρίποντα, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Μένκο, Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 15 (5/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ριβέρο (0/3 δίποντα), Κοέν 3 (1), Νίμπο 12 (5/9 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Μπλατ 12 (3/5 τρίποντα), Κόλσον 21 (7/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/32 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 21/33 βολές, 39 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 13 επιθετικά), 18 ασίστ, 13 κλεψίματα, 18 λάθη, 6 μπλοκ.