Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας 91-77: Έπαιξε όσο χρειάστηκε και τώρα… Παναθηναϊκός

Με μία μεστή και σοβαρή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του, ιδιαιτέρως ανταγωνιστικού στο πρώτο ημίχρονο, Προμηθέα Πάτρας και με το τελικό 91-77 προκρίθηκε στον τελικό του 49ου Κυπέλλου Ελλάδος μπάσκετ.

Ουσιαστικά ένα δεκάλεπτο (το τρίτο) έφτανε στο σύνολο του Μπαρτζώκα για να «σφραγίσει» το ραντεβού με τον Παναθηναϊκό στον (18/2, 19:00) μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Φίλιπ Πετρούσεφ (15 πόντοι με 5/6 προσπάθειες και 3/3 βολές), Μουστάφα Φαλ (11 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Άλεκ Πίτερς (10π.) και Τόμας Γουόκαπ (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα) ήταν οι πρωταγωνιστές των νικητών. Από την άλλη πλευρά, Άντονι Κάουαν (20π., 3ρ., 5ασ., 3κλ.) και Κάμερον Ρέινολντς (19π.) τα έδωσαν όλα, αλλά… δεν έφταναν.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά τον αγώνα (9-2), αλλά Κάουαν και Χέιλ έφεραν το ματς στον πόντο (11-10). Με ένα σερί 8-0 οι «ερυθρόλευκοι» πήραν διαφορά 9 πόντων (19-10) χάρη στους Γουόκαπ, Φαλ, με τον Ηλία Παπαθεοδώρου, ωστόσο, να παίρνει ένα κρίσιμο τάιμ άουτ και να… ξυπνά τους παίκτες του, οι οποίοι μείωσαν σε 19-15. Ο Ολυμπιακός με ένα 4-0 ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με το σκορ 23-15 υπέρ του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, οι Πατρινοί ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικοί. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, οι Πατρινοί ήταν πολύ πιο ανταγωνιστικοί. Ο φοβερός Ρέινολντς (14 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο) οδήγησε τον Προμηθέα στο πρώτο προβάδισμα στον αγώνα (29-30).

Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε ο Πετρούσεφ να ξαναδώσει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (32-30), ο Ρέινολντς ισοφάρισε προσωρινά (34-34), αλλά με Γουόκαπ και Πετρούσεφ η ομάδα του Μπαρτζώκα πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +4 (40-36).

Καλό ξεκίνημα και στο τρίτο δεκάλεπτο για τον Προμηθέα που ισοφάρισε σε 42-42 στο 22′. Αλλά κάπου εκεί ο Ολυμπιακός… πάτησε γκάζι και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω του. Ο Κάνααν βρήκε ρυθμό, ο Γουόκαπ… έβγαλε εκτός πρίζας τον Χέιλ και κάπως έτσι το σκορ ανήλθε στο 70-55 (επιμέρους 30-19!) υπέρ των Πειραιωτών με τη λήξη της 3ης περιόδου. Δεν άλλαξε κάτι δραματικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μπαρτζώκας προχώρησε σε ροτέισον και αλλαγές και το τελικό 91-77 κρίνεται ως απολύτως δίκαιο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 40-36, 70-55, 91-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 10 (4/4 δίποντα), Κάναν 8 (5/5 βολές, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 5 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 7 (5 ασίστ), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1/4 τρίποντα), Μπραζντέικις 8 (3/3 δίποντα, 4 ασίστ), Πίτερς 10 (2), Πετρούσεβ 15 (3/3 βολές, 3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 19 (3/3 βολές, 2/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Κάουαν 20 (8/9 βολές, 3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τζόουνς 2, Πλώτας, Κόνιαρης 4, Μπαζίνας, Πάπας 7 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Κόφι 4, Ετσενίκε 10 (4/5 βολές, 3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιλ 11 (2/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ασίστ)