Astana Open: Ο Τζόκοβιτς νίκησε τον Τσιτσιπά και κατέκτησε το τρόπαιο

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς επικράτησε του Στέφανου Τσιτσιπά με 6-3, 6-4 και κατέκτησε το τρόπαιο στο Astana Open, που ολοκληρώθηκε στην πρωτεύουσα του Καζακστάν.

Στο πρώτο σετ, τα games ήταν σύντομα και με άνετη επικράτηση του τενίστα που είχε το σερβίς. Όμως ο «Νόλε», ο οποίος βρίσκεται στο Νο 7 της παγκόσμιας κατάταξης, κατάφερε να «σπάσει» το σερβίς του Τσιτσιπά στο όγδοο game, να προηγηθεί με 5-3 και να πάρει προβάδισμα με 1-0, έπειτα από μόλις 32 λεπτά αγώνα.

Στο δεύτερο σετ, ο Έλληνας πρωταθλητής κατάφερε να «σβήσει» το break που επιχείρησε ο Σέρβος στο τρίτο game και διατήρησε το σερβίς του. Παρά την προσπάθεια του Τσιτσιπά, ο «Νόλε» έκανε break στο πέμπτο game και απέκτησε πλεονέκτημα με 3-2, που διεύρυνε σε 4-2, διατηρώντας το σερβίς του. Ο «Tsitsifast» μείωσε σε 4-3 και 5-4, όμως με την ποιότητα και την εμπειρία του, ο Τζόκοβιτς έφθασε στην νίκη με 6-4, μετά από 42 λεπτά.

Πλέον, στις αναμετρήσεις των δύο τενιστών, ο Σέρβος προηγείται με οκτώ νίκες, έναντι δύο του Τσιτσιπά.