Νίκη για ΠΑΟΚ και ήττα για ΠΑΟ και Ολυμπιακό

Aθήνα

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ επί της Λίμπερετς στην Τσεχία (Σλόβαν Λίμπερετς – ΠΑΟΚ 1-2), με τον δικέφαλο του Βορρά να παραμένοντας αήττητος μετά και τη 2η αγωνιστική στον 10ο όμιλο του Europa League.

Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός αν και ήταν καλός στο α’ μέρος, στο 2ο λύγισε και έχασε στο Βίγκο από τη Θέλτα (Θέλτα – Παναθηναϊκός 2-0), έχοντας πλέον δύο ήττες στον 7ο όμιλο.

Ολυμπιακός – ΑΠΟΕΛ 0-1

Ο ΑΠΟΕΛ πέρασε από το «Γ. Καραϊσκάκης» νικώντας 1-0 τον Ολυμπιακό με γκολ του Σωτηρίου στο 10΄, διπλασιάζοντας τις νίκες του στον 2ο όμιλο του Europa League του οποίου είναι πια μόνος επικεφαλής. Παρά την ήττα, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι του αντιπάλου τους αλλά άτυχοι, καθώς εκτός των ευκαιριών που δημιούργησαν και έχασαν, είδαν την μπάλα να χτυπά τρεις φορές στα δοκάρια του Βάτερμαν!

Ο πρωταθλητής Ελλάδας «σπατάλησε» την εκτός έδρας ήττα με τη Γιουνγκ Μπόις, όμως ευνοήθηκε από την ισοπαλία του αγώνα που προηγήθηκε ανάμεσα στην Αστάνα και τους Ελβετούς (0-0), καθώς είναι δεύτερος και οι δύο προαναφερόμενες ομάδες μετρούν από ένα βαθμό, με τους «ερυθρόλευκους» να υποδέχονται το συγκρότημα από το Καζακστάν την επόμενη αγωνιστική.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μια καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, καθώς στο 6ο λεπτό ο Σεμπά έφυγε ωραία πίσω από την κυπριακή άμυνα και σούταρε με το αριστερό, για να διώξει ο Βάτερμαν σε κόρνερ. Η «απάντηση» του ΑΠΟΕΛ ήταν όμως άμεση και ουσιαστική, με τον Σωτηρίου να ανοίγει το σκορ στο 10΄ με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ύστερα από σέντρα του Μιλάνοφ και άσχημη έξοδο του Λεάλι.

Από εκείνο το σημείο και για το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν τον αντίπαλό τους και είχαν τις ευκαιρίες για να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφεραν. Στο 17΄ ακυρώθηκε γκολ του Ιντέγε, καθώς στον Νιγηριανό καταλογίστηκε πολύ οριακή θέση οφ σάιντ, στο 19΄ η καρφωτή κεφαλιά του Ντε λα Μπέγια στο δεύτερο δοκάρι ανέδειξε την τύχη του Βάτερμαν, καθώς η μπάλα βρήκε στο γόνατό του και έφυγε κόρνερ.

Στην εκτέλεσή του ο Φορτούνης προσπάθησε να πετύχει το γκολ της χρονιάς στο Γιουρόπα Λιγκ αλλά δεν τα κατάφερε, καθώς η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ, στο 28΄ ο Καρλάο έκανε σωτήρια προβολή στο πλασέ του διεθνή μεσοεπιθετικού, με τον Βάτερμαν εξουδετερωμένο στο γύρισμα του Ιντέγε από αριστερά, ενώ στο 35΄ το σουτ του Μάριν εκτός περιοχής πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με νέο δοκάρι για τον Ολυμπιακό, όταν στο 48ο λεπτό ο Σεμπά έβγαλε συρτή σέντρα από δεξιά, οι αμυντικοί του ΑΠΟΕΛ και ο τερματοφύλακας αιφνιδιάστηκαν αλλά η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 54΄ με νέα κεφαλιά του Σωτηρίου (μπλόκαρε σταθερά ο Λεάλι), για να «τριτώσουν» τα δοκάρια για τους γηπεδούχους στο 66΄, όταν η κεφαλιά του Ιντέγε στη σέντρα του Ντε λα Μπέγια αποκρούστηκε επί της γραμμής από τον Μερκή με το κεφάλι, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι και να περνά κόρνερ.

Ο Πάουλο Μπέντο προσπάθησε να «ανακατέψει την τράπουλα» περνώντας αρχικά τον Ελιουνούσι στη θέση του Φορτούνη και στη συνέχεια τους Μάρτινς, Καρντόσο αντί για Καμπιάσο, Μάριν, προσπαθώντας να δώσει καλύτερα τρεξίματα και οργάνωση με τον Πορτογάλο, αλλά και ισχύ στην επίθεση με δεύτερο φορ και αλλαγή του σχηματισμού σε 4-4-2.

Καλές κινήσεις στο «σκάκι» του παιχνιδιού, αλλά δεν δικαιώθηκαν από το αποτέλεσμα. Ο Ελιουνούσι έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για το 1-1 στο 80ό λεπτό, όταν κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας μετά την πάσα του Μάρτινς και πλάσαρε εν κινήσει, αλλά ο Βάτερμαν έκανε μεγάλη απόκρουση σε κόρνερ, στο σχεδόν εξ επαφής αριστερό σουτ του Νορβηγού, ενώ στο 85΄ ο Καρντόσο πήρε την κεφαλιά αστοχώντας για λίγο, όπως και το σουτ του Μιλιβόγεβιτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.