Πιο κοντά στην Πόλη ο Ολυμπιακός

Μια… ανάσα από την πρόκρισή του στο φάιναλ φορ της Κωνσταντινούπολης βρίσκεται ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη του με 75-55 επί της Σιένα το βράδυ της Τετάρτης (28/03) στο ΣΕΦ στο τρίτο καθοριστικό μεταξύ τους παιχνίδι στην προημιτελική φάση της Ευρωλίγκα.

Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς πήραν προβάδισμα 2-1 και τώρα φιλοδοξούν να πάρουν και την πρόκριση για το φάιναλ φορ της Κωνσταντινούπολης, με μία ακόμη εντός έδρας νίκη την ερχόμενη Παρασκευή (30/03, 21:45).

Σ’ ένα κάκιστο ποιοτικά πρώτο μέρος, λόγω της αστοχίας και των δύο ομάδων σε δίποντα και τρίποντα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να συνέλθει γρήγορα από ένα άσχημο ξεκίνημα. Ήταν ο Μπο ΜακΚάλεμπ που με πέντε δικούς του πόντους διαμόρφωσε το 1-7 και ο Στόουνρουκ με τρίποντο «έγραψε» και το 3-10. Ο Ολυμπιακός, όμως ροκάνισε σιγά σιγά τη διαφορά, πλησίασε στο καλάθι, 8-10 με δίποντο του Κέσελ και τρίποντο του Μάντζαρη και ισοφάρισε 12-12, με 4 σερί πόντους του Χάινς (7π. στην 1η περίοδο). Το φάουλ του Μος στον Πρίντεζη έδωσε δικαίωμα για βολές στον Έλληνα διεθνή φόργουορντ, 14-12, σκορ πρώτου δεκαλέπτου με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν πάντως… 1/8 τρίποντα. Η αστοχία συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο, με τη Σιένα να μην μπορεί να μπει στη ρακέτα του Ολυμπιακού και να βάλει την μπάλα στο καλάθι. Μόλις 9 πόντους σημείωσαν οι Ιταλοί μέχρι το ημίχρονο έναντι 18 του Ολυμπιακού!

Η είσοδος του Κώστα Σλούκα στο παρκέ βελτίωσε την εικόνα του Ολυμπιακού με το νεαρό να πετυχαίνει 6 πόντους, να μοιράζει 2 ασίστ και να κάνει 2 κλεψίματα. Χάινς, Άντιτς και Πρίντεζης έκαναν σπουδαία δουλειά στα ριμπάουντ, τομέας που «πλήγωσε» τη Σιένα. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +8, 29-21 και +11 στο ημίχρονο, 32-21. Όσους πόντους πέτυχε στη 2η περίοδο η Σιένα, δηλαδή 9, πέτυχε και στο 3ο δεκάλεπτο. Τα ατού της έμεναν μακριά από τον καλό εαυτό τους και μόνο οι Μπο ΜακΚάλεμπ, Ντέιβιντ Άντερσεν έδειχναν σε καλύτερη ημέρα. Ρακότσεβιτς, Θόρντον, Λαβρίνοβιτς και Στόουνρουκ έμειναν σε… χαμηλές πτήσεις και ολόκληρο το β΄ μέρος αποδείχτηκε τυπική διαδικασία, όπως αποδεικνύει το 48-30 στο 30ο λεπτό και βέβαια το τελικό, 75-55. Οι Ιταλοί είχαν ήδη το μυαλό τους στον αγώνα της Παρασκευής, αφού αυτός ήταν χαμένος από νωρίς.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 32-21, 48-30, 75-55

Διαιτητές: Ζιεμπλίτσκι (Πολωνία), Λότερμοζερ (Γερμανία), Πέρεθ Πίθαρο (Ισπανία)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 15, Άντιτς 6, Σπανούλης 2, Ντόρσεϊ, Κέσελ 2, Γκετσεβίτσιους 5 (1), Γλυνιαδάκης 2, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 9 (1), Μάντζαρης 9 (2), Σλούκας 11 (2), Λο 10 (1).

ΣΙΕΝΑ (Σιμόνε Πιανιτζιάνι): ΜακΚάλεμπ 15 (1), Ζήσης 2, Άντερσεν 12, Ρακότσεβιτς 4, Καραρέτο, Θόρντον, Λαβρίνοβιτς 4, Ρες 8 (2), Στόουνρουκ 6 (2), Αραντόρι 4, Μος.