«Πράσινη» αυλαία με 100άρα

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της Α1 ο Παναθηναϊκός που νίκησε με 100-57 τον Κολοσσό Ρόδου στο ΟΑΚΑ.

Με σύνολο 46 βαθμούς (22 νίκες – 2 ήττες) οι «πράσινοι» είναι δεύτεροι και μόνο σε περίπτωση ήττας του Ολυμπιακού την Τετάρτη (11/04) στα Ιλίσια από τον Ηλυσιακό θα περάσουν πρώτοι. Η ομάδα της Ρόδου τερμάτισε στην 3η θέση με 40 βαθμούς και ρεκόρ 16 νίκες – 8 ήττες και θα έχει πλεονέκτημα στις πρώτες δύο φάσεις των πλέι οφ.

Ο Παναθηναϊκός ήθελε να τελειώσει… μια ώρα αρχύτερα τον αγώνα και φρόντισε να επιβάλλει το ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά. Με τρίποντο του Ντέιβιντ Λόγκαν προσπέρασε με 15-5 στο 6ο λεπτό και με τη λήξη της 1ης περιόδου είχε ήδη «εκτοξεύσει» τη διαφορά στο +18 (30-12). Στο 11ο λεπτό ο Παναθηναϊκός προηγείτο με 24 πόντους (36-12) και σκεφτόταν ήδη τις διακοπές του… Πάσχα! Τον εφησυχασμό αυτό εκμεταλλεύτηκε προσωρινά ο Κολοσσός, για να επιδοθεί σε σερί 12-0, με το οποίο μείωσε σε 37-27, 3 λεπτά πριν από το ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επανέφεραν την… τάξη, με αιχμές του δόρατος στο σκοράρισμα τους Ντέιβιντ Λόγκαν και Νικ Καλάθη. Από το +20 (61-41), στο 30΄ ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραφε (67-45). Ο Ομπράντοβιτς έριξε στο παρκέ ακόμη και τον έφηβο Φώτη Ζούμπο και το 4ο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Διαιτητές: Μπήτης, Γκούμας, Δεσλής.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 43-31, 67-45, 100-57.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Ζούμπος 6 (1), Περπέρογλου 3 (1), Μπατίστ 2, Λόγκαν 22 (4), Π. Καλάθης 12 (2), Τσαρτσαρής 3, Βουγιούκας 14, Ν. Καλάθης 9 (1), Κυρίτσης 10, Σμιθ 15, Καϊμακόγλου 1, Γιασικεβίτσιους 3 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Βασίλης Φραγκιάς): Λιακόπουλος 7, Χάτεν, Καλαϊτζής, Πάνος 7, Ασημακόπουλος 4, Μπόικιν 2, Χαρίσης 7 (1), Τσάμης 14 (2), Χόπσον 16 (2), Κομποδιέτας, Δανας, Αυγενικός.