Προβάδισμα τίτλου για Διομήδη στο Τσάλεντζ Καπ

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στο Τζάλεντζ Καπ Ανδρών έκανε ο Διομήδης Αργους, ο οποίος στον α΄ τελικό της διοργάνωσης επικράτησε στο Λουτράκι της ελβετικής Βάκερ Τουν με 26-23.

Το έργο του Διομήδη στη ρεβάνς στην Ελβετία, στις 28 Μαϊου κάθε άλλο παρά εύκολο θα είναι ωστόσο, η ομάδα του Αργους έδειξε ότι θα «πουλήσει ακριβά το τομάρι της».

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με 13-7, αλλά οι Ελβετοί στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους έφεραν το ματς στα ίσια (13-13). Με σερί 3-0 ο Διομήδης ξέφυγε 16-3, αλλά οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» ξανά και σημειώθηκε νέα ισοπαλία (17-17). Οι παίκτες της ελληνικής ομάδας δεν το έβαλαν κάτω, πήραν ξανά διαφορά πέντε γκολ (25-20), αλλά η κούραση ήταν εμφανής και η ελβετική ομάδα μείωσε σε 25-22. Ένα γκολ για κάθε ομάδα στο τελευταίο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 26-23.

Τα δεκάλεπτα: 3-3, 6-5, 13-8 (ημχ), 16-13, 21-17, 26-23

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Δ. Δημητρούλιας): Τσούλος, Ζαραβίνας 2, Μεγαλοοικονόμου 2, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς, Πριόβολος 2, Μάλλιος 6, Νούνγκοβιτς, Μαραγκός 3, Σαμαράς 3, Κοντούλης, Σπέντζος, Ελευθερίου, Ουρόσεβιτς 1, Τάσκοβιτς 5

ΒΑΚΕΡ ΤΟΥΝ (Μ. Ρούμπιν): Μερτζ, Λίντερ 1, Ντέλερ, Ισαϊλοβιτς 4, Φράνιτς 6, Μπουρί 2, Κασπάρ 4, Φριεντλί 1, Ντεσβάντεν 1, Χες, Γουίνκλερ, Ρατγκέμπ,, Σιμάνκσι, Στούντερ, Γκέτσμαν