Παράσταση για ένα ρόλο στο ΣΕΦ

Μετά από έναν αγώνα που είχε μοναδικό πρωταγωνιστή τον Ολυμπιακό απέναντι στον χειρότερο Παναθηναϊκό που έχει παρουσιαστεί στη σειρά των τελικών, οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 84-72 τον αντίπαλό τους, διατήρησαν το πλεονέκτημα έδρας και έκαναν το 2-1 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου στην Α1 μπάσκετ.

Η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ, όπου την Τετάρτη (30/05) ο Παναθηναϊκός θα επιχειρήσει να ισοφαρίσει σε 2-2, προκειμένου να διεκδικήσει την  υπεράσπιση του τίτλου σε έναν παίκτη τελικό στο ΣΕΦ. Διαφορετικά, αν δηλαδή ο Ολυμπιακός κερδίσει την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ, τότε θα στεφθεί Πρωταθλητής Ελλάδας για πρώτη φορά μετά από 15 χρόνια (τελευταίο πρωτάθλημα το 1997).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά με τον Μάρκο Κέσελ να πετυχαίνει τους 10 από τους 12 πρώτους πόντους της ομάδας του. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε με δύο τρίποντα του Διαμαντίδη να ανακόψει τον ρυθμό του Ολυμπιακού, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις με τους Ντόρσεϊ και Αντιτς, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν 29-18 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έχτισε σταδιακά μια διαφορά 18 πόντων (45-27)  παίζοντας άμυνα για σεμινάριο. Ο Γιασικεβίτσιους μείωσε σε 47-31, ζήτησε με έντονο τρόπο και φάουλ πάνω στην άμυνα από τον Σπανούλη και μετά από ένταση ανάμεσα στους δύο, οι διαιτητές τιμώρησαν κάθε έναν με μία τεχνική ποινή. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με +20, 53-33, δια χειρός Μάντζαρη, εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη των «πρασίνων» (53-35 το ημίχρονο).

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο όπως ακριβώς είχε κάνει και στο Ολυμπιακό Στάδιο. Με πίεση στην άμυνα έβγαλε εκτός ρυθμού τον Ολυμπιακό και «απάντησε» με επιμέρους σκορ 2-14, 55-47, με πολυφωνία στην επίθεση. Ο Σπανούλης είχε σημειώσει το μοναδικό καλάθι των Πειραιωτών στην 3η περίοδο και ήταν αυτός που «ξεκόλλησε» τους γηπεδούχους τελικά. Δύο τρίποντα από Λο και Πρίντεζη, όμως (66-49), έβαλαν φρένο στην προσπάθεια του πρωταθλητή Ελλάδας να κάνει το break στο ΣΕΦ. Η 3η περίοδος έληξε 69-51, όταν ο -για ακόμη μία φορά εκπληκτικός- Πρίντεζης μάζεψε στον αέρα την μπάλα μετά από άστοχη προσπάθεια του Χάινς και σκόραρε.

Ο Oλυμπιακός έφτασε ακόμα και σε διαφορά 22 πόντων (73-51) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Διαμαντίδης και Μπατίστ ήταν οι μόνοι με διψήφιο νούμερο για τον Παναθηναϊκό, ενώ ο Καϊμακόγλου πάλευε στα ριμπάουντ. Όμως, ο Ολυμπιακός έπαιζε… διαστημικό μπάσκετ και ο Γκετσεβίτσιους με το 10ο εύστοχο τρίποντο της ομάδας του έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +23 (78-55), πριν το τελικό 84-72.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Καρακατσούνης, Ηλ. Κορομηλάς

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 53-35, 69-51, 84-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 6, Λο 9 (1), Άντιτς 7 (1), Σπανούλης 15, Ντόρσεϊ 2, Κέσελ 10 (1), Γκετσεβίτσιους 6 (2), Πρίντεζης 16 (2), Παπανικολάου 6 (2), Μάντζαρης 5 (1), Σλούκας 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Μάριτς 3, Περπέρογλου 9 (1), Μπατίστ 12, Λόγκαν 9 (1), Σάτο, Τσαρτσαρής 7 (1), Διαμαντίδης 12 (2), Βουγιούκας 3, Καλάθης 1, Σμιθ, Καϊμακόγλου 9 (1), Γιασικεβίτσιους 6