Ολυμπιακός – Εφές 75-53 (Τελικό)

Οι Τούρκοι έμειναν κοντά στο σκορ μόνο στην πρώτη περίοδο, όταν ο Φάρμαρ και ο Ερντέν τους έδιναν λύσεις.
Στη δεύτερη οι ερυθρόλευκοι κράτησαν για 8 λεπτά στον 1 πόντο την αντίπαλο τους και αν ήταν πιο προσεκτικοί στην επίθεση τους θα είχαν καθαρίσει από το πρώτο μέρος το ματς.
Αυτό έγινε στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τον Παπανικολάου να πυροβολεί από παντού, τους Σλούκα και Μάντζαρη να παίζουν εξαιρετική άμυνα και να είναι συγκεντρωμένοι στην επίθεση, ο Ολυμπιακός έτρεξε επί μέρους 18-2 και ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους.
Από εκεί και μετά όλοι επικεντρώθηκαν στο +26. Ο Ολυμπιακός έφτασε μέχρι και το +24 αλλά δεν μπόρεσε να καλύψει την ήττα του στην Πόλη. Αυτό μπορεί να μην έχει καμία σημασία αν οι ερυθρόλευκοι συνεχίσουν έτσι, αφού ήδη βρίσκονται μία νίκη πάνω από τους Τούρκους.
Την επόμενη εβδομάδα παίζουν στη Λιθουανία με τη Ζαλγκίρις και θέλουν νίκη ώστε να διατηρήσουν ελπίδες και για την πρώτη θέση του ομίλου.
Τα δεκάλεπτα: 23-20, 35-26, 59-42, 75-53
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6 (6ριμπ), Λο 10, Άντιτς 5 (1), Σπανούλης 14 (5ριμπ, 4 ασίστ), Περπέρογλου 9 (1), Σλούκας 4, Μαυροειδής, Πάουελ 2, Πρίντεζης 8 (7ριμπ), Παπανικολάου 17 (4/7τριπ, 6ριμπ), Μάντζαρης.
Αναντολού Εφές (Μαχμούτι): Φάρμαρ 6, Βούγιασιτς 8 (1), Μπατούκ, Ερντέν 8 (10ριμπ), Τουντσερί, Σιπ, Γκονλούμ 6 (6ριμπ), Σαβάνοβιτς 5, Γκόρντον 15 (5ριμπ), Κούτσο 2, Γκιουλέρ 2, Μπάρατς 1.