Το Κύπελλο στον Ολυμπιακό το άδικο στον Αστέρα… 3-1

Το 26ο Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας του και δεύτερο συνεχόμενο κατέκτησε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε 3-1 στην παράταση του Αστέρα Τρίπολης, στον τελικό που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ. Οι Αρκάδες προηγήθηκαν στο 13΄ με τον Ράγιος, ο Φουστέρ ισοφάρισε στο 42΄ και στην παράταση τα γκολ του Τζιμπούρ στο 98΄ και του Αμπντούν στο 119΄ με πέναλτι «σφράγισαν» το νταμπλ των «ερυθρολεύκων». Ο τελικός, πάντως, σημαδεύτηκε από τον μη καταλογισμό πέναλτι εις βάρος των Πειραιωτών σε χέρι του Μανιάτη στο 68΄, που θα επέφερε και την αποβολή του διεθνή μεσοαμυντικού.

Τέλος του αγώνα, Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός
Κόκκινη κάρτα στον περόνε

Κόκκινη ο Μοδέστο

Ηρεμούν σιγά-σιγά τα πνεύματα, ώστε να μπορέσει να τελειώσει ο τελικός

Ξύλο μεταξύ παικτών. Κουρμπέλης με Μοντέστο, μπήκε στο… χορό και ο Περόνε και… χάνουμε το μέτρημα

Κίτρινη κάρτα στον Σανκαρέ

119′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 3-1. Ο Αμπντούν εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι

118′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό. Εκτός περιοχής το μαρκάρισμα του Μπαρτολίνι στον Αμπντούν και κίτρινη κάρτα για τον παίκτη του Αστέρα

103′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Έδιωξε ο Ναβάρο προ κενής εστίας το σουτ του Πίνο

Εννιά λεπτά απομένουν για το τέλος της παράτασης. Ο Ολυμπιακός προηγείται 2-1 του Αστέρα

Δεύτερο μέρος παράτασης

ΤΕΛΟΣ πρώτου ημιχρόνου παράτασης105 Κίτρινη κάρτα στον Αμντούν

Πρόβλημα ο Πιπίνης για τον Αστέρα

103′ Κίτρινη κάρτα στον Ναβάρο

100′ Αλλαγή για τον Αστέρα. Στην θέση του Κοντοέ ο Καλαντζής
98′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 2-1. Κεφαλιά του Φουστέρ μετά το κόρνερ του Πίνο που αποκρούει εντυπωσιακά ο Φούλοπ με τον Τζιμπούρ να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει από κοντά

Ο Ολυμπιακός πιέζει τον Αστέρα

Ξεκίνησε η παράταση

Οι γιατροί του Ολυμπιακού έχουν πέσει πάνω στον Χολέμπας και του δένουν το αριστερό του πόδι, προκειμένου να μπορέσει να βγάλει όσο το δυνατόν περισσότερα λεπτά
ΛΗΞΗ του αγώνα και ΠΑΡΑΤΑΣΗ

89′ Μεγάλη ευκαιρία για Αστέρα. Γρήγορη εκτέλεση φάουλ των παικτών του Αστέρα, ο Κάρολ απέκρουσε το πλασέ του Λένσε
88′ Πρόβλημα τραυματισμού ο Χολέβας
85′ Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Πίνο, η μπάλα βρήκε σε παίκτη του Αστέρα και πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Φούλοπ

83′ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Σουτ του Πίνο διώχνει ο Φούλοπ. Αμέσως μετά ο Φουστέρ προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά τον πρόλαβε ο Μπαρτολίνι

82′ Αλλαγή για τον Αστέρα. ο Λένσε στη θέση του αρνητικού Περόνε

81′ Κίτρινη κάρτα στον Πίνο
79′ Κίτρινη κάρτα στον Περόνε

75′ Τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στη θέση του Μασάδο ο Πίνο

72′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. O Τζεμπούρ αντικαθιστά τον Μήτρογλου

70′ Κίτρινη κάρτα στον Μπαντή

68′ Ζήτησε πέναλτι ο Αστέρας. Κεφαλιά του Σανκαρέ, ο Μανιάτης που βρίσκεται στο δοκάρι ανοίξει το χέρι και σταματά την μπάλα πριν περάσει την γραμμή. Ο Γιάχος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Σε αυτή τη φάση ο Έλληνας άσος έπρεπε να αποβληθεί

67′ Αλλαγή για τον Αστέρα. ο Μπαρτολίνι στη θέση του Κουρμπέλη.
60′ Πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. ο Ιμπαγάσα στη θέση του Μοδέστο

57′ Κίτρινη κάρτα στον Πιπίνη

55′ Κίτρινη κάρτα στον Κουρμπέλη50′ Άστοχη κεφαλιά του Σανκαρέ για τον Αστέρα Τρίπολης
Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες

Έναρξη δεύτερου μέρους

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο ΟΑΚΑ

42′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό, 1-1. Ο Αμπντούν έκανε το γύρισμα στο ύψος του πέναλτι και ο Φουστέρ με προβολή έκανε το 1-1
Σηκώθηκε για ζέσταμα ο Αριέλ Ιμπαγάσα, ο οποίος λαμβάνει το χειροκρότημα όλου του Ολυμπιακού Σταδίου
29′ Κίτρινη κάρτα σε Χολέμπας και Κοντοέ
ASTERAS3_533_35529′ Κίτρινη κάρτα σε Χολέμπας και Κοντοέ
26′ Ο Χολέμπας πήρε την μπάλα στο ύψος της σέντρας, κατέβηκε μέχρι την περιοχή του Αστέρα και σούταρε, αλλά δεν βρήκε στόχο

25′ Σουτ του Μανιάτη έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε ψηλά

Μετά το 10λεπτο ο Αστέρας πήρε χώρο στο γήπεδο και μετά το γκολ πήρε και ψυχολογία

14′ ΓΚΟΛ για τον Αστέρα, 1-0.  Περόνε και Ναβάρο συνδυάστηκαν με τον δεύτερο να σουτάρει απλό πλάγια θέση στην περιοχή, τον Κάρολ να αποκρούει και την μπάλα να φτάνει στον Ράγιος που άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ

10′ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για Αστέρα και απίστευτη επέμβαση του Κάρολ. Μετά από κόρνερ, ο Ντε Μπλάσις έκανε ανενόχλητος την κεφαλιά από την καρδιά της περιοχής και ο Κάρολ απέκρουσε με το ένα χέρι

7′ Καλό σουτ του Αμπντούν από μακριά, πέφτει και μπλοκάρει ο Φούλοπ

4′ Πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, για τον Ολυμπιακό. Παραλίγο αυτογκόλ για τον Αστέρα. Ο Κοντοές πήρε μία κεφαλιά με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι