Χαμένο… όνειρο για Ατρόμητο – “Άπλωσε σεντόνι” ο ΠΑΟΚ

ΛΗΞη στο Περιστέρι

ΛΗΞΗ αγώνα στα Γιάννενα, 1-2

90+2′ Πάνω στην γραμμή οι παίκτες του Τσιώλη έδιωξαν το σουτ του ναπολεόνι

88′ Κίτρινη κάρτα στον Σαλπιγγίδη

88′ Κίτρινη κάρτα στον Ναβάρο

87′ Δεν υπάρχει οφσάιντ στον Ναπολεόνι. κακό σφύριγμα από τον διαιτητή

86′ Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Χαρίσης στη θέση του Βίλα

81′ Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ. Ωραία ατομική ενέργεια του Ολίσε από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής, αλλά το σουτ που έκανε κατέληξε άουτ.

84′ Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Τη θέση του Ουντότζι πήρε ο Καραμάνος.

83′ Κίτρινη κ΄λαρτα στον καραγκούνη

83′ Αδύναμο πλασέ του Ναπολεόνι, εύκολα ο Μπαντής

80′ Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΣ. Οι Γιάκος και Ρουμπουλάκου στη θέση των Γεωργίου και Κεϊτά αντίστοιχα.

78′ Κίτρινη κάρτα στον Τζημόπουλο

Η βαθμολογία αυτή τη στιγμή:
1) ΠΑΟΚ 13
2) Ατρόμητος 11
3) Αστέρας Τρίπολης 9
4) ΠΑΣ Γιάννινα 7

77′ Δεύτερη κίτρινη στον Σανκαρέ και κόκκινη. Με δέκα ο Αστέρας. Αυστηρή κάρτα

76′ Κίτρινη κάρτα στον Κατσουράνη

74′ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 1-2. Όπως έχουν αυτή την στιγμή τα πράγματα ο ΠΑΟΚ βγαίνει στα προκριματικά του Τσδάμπιονς Λιγκ. Φάση καρμπόν με τον Λίνο να εκτελεί φάουλ από το ίδιο σημείο και τον Σίλντενφελντ να πιάνει το σουτ στέλνοντας τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Φεγκρούς

73′ Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Λένσε στη θέση του Άλβαρεζ

70′ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ, 1-1. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο κατσουράνης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Φεγκρούς

69′ Ο Ουντότζι βρήκε χώρο έξω απ’ την μεγάλη περιοχή του Αστέρα, έκανε το σουτ, η μπάλα δίπα από το δεξί δοκάρι του Μπαντή

65′ Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Ναβάρο στη θέση του Ντε Μπλάσις

64′ Άκυρο το γκολ του Ατρόμητου, αφού έγινε επιθετικό φάουλ στον Μπαντή. Ο Φυτανίδης στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά δεν μέτρησε το γκολ, καθώς ο Κάκος έδωσε φάουλ πάνω στον Μπαντή

63′ Φάουλ Σουμπίνιο από αριστερά, ο Μπαντής έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ

61′ Ωραίος συνδυασμός των Μπρίτο, Γιαννούλη. Ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή και γύρισε, αλλά ο Σανκαρέ και πάλι σε σωστή θέση με τάκλιν έδιωξε σε κόρνερ

61′ Σουτ του Μιχαήλ μετά από συνεχόμενες κόντρες μεσα στην περιοχή, λίγο έξω η μπάλα

61′ Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Τσουκαλάς έκανε το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή και ο Χακόμπο απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ

57′ Σουτ του Ιγκλέσιας μέσα απ’ την περιοχή και από πλάγια θέση, ο Μπαντής έπεσε και μπλόκαρε

55′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Ο Σουμπίνιο βρέθηκε… φάτσα με το γκολ, αλλά ο Μπαντής έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ

50′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Τετ-α-τετ του Αθανασιάδη με τον Φέγκρους, ο πορτιέρε του ΠΑΣ βγήκε… νικητής

46′ Αλλαγές για τον ΠΑΟΚ. Ο Σαλπιγγίδης στη θέση του Καμαρά και ο Κίτσιου στη θέση του Κωνσταντινίδη

Ημίχρονο στα Γιάννενα

43′ Φάουλ Πίτου Γκαρσία, ο Ιγκλέσιας πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, αλλά δεν βρήκε την μπάλα με δύναμη. Στη συνέχεια ο Κάκος έδωσε φάουλ του Λαζαρίδη πάνω στον Μπαντή

38′ Κίτρινη κάρτα στον Ντε Βινσέντι για επικίνδυνη προβολή

33′ Σουτ του Πίτου Γκαρσία, ο Μπαντής έδιωξε σε κόρνερ

33′ Κίτρινη κάρτα στον Κεϊτά

31′ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ, 1-0. Ο Ντε Βινσέντι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι. Η μπάλα στα δεξιά της εστίας και ο Χακόμπο στα αριστερά

30′ ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΠΑΣ και κίτρινη κάρτα στον Κωσταντνίδη. Το κέρδισε ο Βίλα. Ο Μάνταλος είδε σπρώξιμο του Κωνσταντινίδη στον Βίλα κι έδωσε πέναλτι. Αυστηρή η απόφαση του Έλληνα ρέφερι

27′ Μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Γιαλούση, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ράντμαν

25′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Ίλιτς βρέθηκε στα δεξιά της περιοχής έπιασε το δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

24′ Κόρνερ Σουμπίνιο, ο Σανκαρέ στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε την μπάλα προς το τέρμα, αλλά ο Μπαντής με υπερένταση έδιωξε πάνω στη γραμμή

24′ Νέα ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Υπέροχο πλασέ του Σουμπίνιο έξω απ’ την μεγάλη περιοχή και από θέση δεξιά, ο Μπαντής έδιωξε με μεγάλη δυσκολία σε κόρνερ

20′ Πλασέ του Ιγκλέσιας λίγο έξω απ’ την μεγάλη περιοχή, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Αστέρα

17′ Κίτρινη κάρτα στον Σανκαρέ

13΄Μακρινή εκτέλεση φάουλ από τον Λίνο, ο Κουμάλο δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά, αλλά ο Φεγκρούς -που έκανε κακή έξοδο- έδιωξε με το σώμα σε κόρνερ

11′ Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Εκτέλεση φάουλ από τον Ντε Βινσέντι, ο Μιχαήλ ίσα-ίσα ακούμπησε τη μπάλα που πέρασε ελάχιστα άουτ

8′ Συρτό σουτ του Ναπολεόνι μέσα απ’ την περιοχή, ο Μπαντής έδιωξε σε κόρνερ

4′ Πρώτο σουτ στα Γιάννενα από τον Ολίσε, λίγο άουτ η μπάλα

1′ Καλή στιγμή για τον Ατρόμητο! Αναμπουμπούλα στην περιοχή του Αστέρα, παρά τις διαδοχικές προσπάθειες των Σουμπίνιο, Ουντότζι και Μπρίτο η μπάλα απομακρύνθηκε

1′ Έναρξη στους δυο αγώνες

Οι συνθέσεις από τα δυο γήπεδα:

Ατρόμητος – Αστέρας Τρίπολης

Ατρόμητος (Παράσχος): Ράντμαν, Σκόνδρας, Λαζαρίδης, Γιαννούλης, Φυτανίδης, Μπίτο, Ουντότζι, Σουμπίνιο, Ιγκλέσιας, Πιτου Γκαρσία, Ναπολεόνι

Αστέρας Τρ. (Τσιώλης): Μπαντής, Τσαμπούρης, Γιαλούσης, Σανκαρέ, Άλβαρεζ, Ουσέρο, Κάφα, Περόνε, Ράγιος, Ρούσης, Ντε Μπλάσις

ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΟΚ

ΠΑΣ (Χριστόπουλος): Φεγκρούς, Ντάσιος, Μιχαήλ, Τσουκαλάς, Κεϊτά, Μπέριος, Βίλα, Ντε Βινσέντι, Γεωργίου, Ίλιτς, Τζημόπουλος

ΠΑΟΚ (Γεωργιάδης): Χακόμπο, Ρομπέρ, Σίλντενφελντ, Αθανασιάδης, Λίνο, Κωνσταντινίδης, Κάτσε, κατσουράνης, Κουμάλο, Ολίσε, Καμαρά

Ομάδα Βαθμοί (Διαφορά τερμάτων)

Ατρόμητος 10 (8-5)
ΠΑΟΚ 10 (5-6)
Αστέρας Τρίπολης 8 (6-7)
ΠΑΣ Γιάννινα 7 (5-6)

Δείτε τα σενάρια της τελευταίας αγωνιστικής:

– Ο Ατρόμητος παίρνει σίγουρα την πρώτη θέση με νίκη επί του Αστέρα στο Περιστέρι. Με ισοπαλία θέλει να μη νικήσει ο ΠΑΟΚ. Με ήττα χάνει την πρώτη θέση.

– Ο ΠΑΟΚ τερματίζει πρώτος με νίκη επί του ΠΑΣ αν δε νικήσει ο Ατρόμητος και με ισοπαλία αν χάσει ο Ατρόμητος γιατί στην ισοβαθμία με τον Αστέρα στους 11β. υπερτερεί.

– Ο Αστέρας Τρίπολης τερματίζει πρώτος μόνο αν νικήσει τον Ατρόμητο και χάσει ο ΠΑΟΚ στα Γιάννενα. Σε αυτό το σενάριο, προκύπτει τριπλή ισοβαθμία Ατρόμητου, ΠΑΣ, ΠΑΟΚ που στέλνει τον “δικέφαλο” στην τέταρτη θέση.

Τα ευρωπαϊκά… εισιτήρια, ανάλογα με τις θέσεις:

– Όποια ομάδα βγει πρώτη στο μίνι πρωτάθυλημα θα κληθεί να περάσει δύο προκριματικούς γύρους για να μπει στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ (30-31/7 και 6-7/8 για τον τρίτο προκριματικό και 20-21/8 και 27-28/8 για τα πλέι οφ).

– Στην κλήρωση της 19ης Ιουλίου για τον τρίτο προκριματικό ο πρώτος των ελληνικών πλέι οφ θα αντιμετωπίσει μία εκ των Λιόν, Ζενίτ, Αϊντχόφεν, Μέταλιστ και Φενέρμπαχτσε.

– Οι ομάδες που θα προκριθούν από αυτό το γύρο θα παίξουν στον επόμενο με μία εκ των Άρσεναλ, Σάλκε, Μίλαν, Πάσος Φερέιρα και Ρεάλ Σοσιεδάδ.

– Ο τελευταίος του μίνι πρωτσθλήματος θα παίξει στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ (κλήρωση στις 24/6, αγώνες στις 18 και 25 Ιουλίου), ο τρίτος των πλέι οφ θα παίξει στον τρίτο προκριματικό (κλήρωση στις 19/7, αγώνες στις 1 και 8 Αυγούστου) και ο δεύτερος θα παίξει στα πλέι οφ του Γιουρόπα (κλήρωση στις 8/8, αγώνες στις 22 και 29 Αυγούστου).