ΤΕΛΙΚΟ: Ελλάδα – Λετονία 1-0

90’+3′ Δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Κατσουράνη

90’+3′ Ο Νίνης εκτέλεσε και αυτό το στημένο και πάλι με πάσα, ενώ απ’ τη βαθιά μπαλιά του Σιόβα απομάκρυναν οι φιλοξενούμενοι

89′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Καραγκούνης έσκαψε ωραία τη μπάλα έξω από την περιοχή όμως ο Κολίνκο έδιωξε με τα ακροδάχτυλα.

88′ Τρίτη αλλαγή για την Εθνική. Βγαίνει ο Σαμαράς στη θέση του ο Φετφατζίδης.

86′ Κόκκινη κάρτα στον Ρούγκινς και κίτρινη στον Κατσουράνη, ο οποίος χάνει το επόμενο παιχνίδι της Ελλάδας

85′ Μικροένταση ανάμεσα στους παίκτες μετά από μια φάση στην οποία οι Λετονοί δεν τήρησαν το fair play

83′ Σουτ του Σαμαρά έξω απ’ την περιοχή, η μπάλα λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια

74′ Δεύτερη αλλαγή για την Ελλάδα. Εκτός ο Τζαβέλλας μέσα ο Καραγκούνης.

68′ Δεύτερη αλλαγή για τη Λετονία. Ο Καρασάουσκς στη θέση του Ζιούζινς.

64′ Πρώτη αλλαγή για την Εθνική. Στη θέση του Σαλπιγγίδη πέρασε ο Χριστοδουλόπουλος.

61′ Πρώτη αλλαγή για τη Λετονία. Στη θέση του Λάιζανς πέρασε ο Σινιελνίκοβς.

60′ Κίτρινη κάρτα στον Βερπακόφσκις

58′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛ για την Εθνική. Ατομική ενέργεια και κάθετη πάσα του Σαμαρά στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος ανενόχλητος στην περιοχή πλάσαρε με το αριστερό και άνοιξε το σκορ για την Ελλάδα

49′ Σουτ του Νίνη από το ημικύκλιο, η μπάλα έφυγε άουτ

Οι Βόσνοι το “γύρισαν”, 2-1

Χωρίς αλλαγές στη σύνθεση της η Εθνική

Έναρξη δεύτερου μέρους

Με γκολ του Μπίτσαξιτς στο 70′ η Βοσνία ισοφάρισε σε 1-1 τη Σλοβενία στο άλλο ματς του 7ου ομίλου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο “Γ. Καραϊσκάκης”

45′ Σέντρα του Νίνη από αριστερά, η κεφαλιά του Μήτρογλου πήρε ύψος και έφυγε άουτ

42′ Ο Βερπακόφσκις πήγε να εκμεταλλευτεί το λάθος του Παπασταθόπουλου, ο οποίος όμως διόρθωσε αμέσως και σταμάτησε τον Λετονό στην περιοχή για να μπλοκάρει την μπάλα ο Καρνέζης

36′ Μακρινό σουτ του Τσάουνα, έπεσε και μπλόκαρε ο Καρνέζης

33′ Νέα καλή ευκαιρία για την Εθνική. Σέντρα του Σαλπιγγίδη από δεξιά, η κεφαλιά του Μήτρογλου πέρασε άουτ

26′ Ούτε τώρα η Εθνική, νέα μεγάλη ευκαιρία. Σέντρα του Νίνη από τα αριστερά, ο Τοροσίδης από πολύ καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ

ΗΜΙΧΟΝΟ στην Σλοβακία. Ιδανικό σενάριο για την Εθνική που αν νικήσει πάει στο +3 από τη δεύτερη θέση.

Ο Σαμαράς έχει πάρει αρκετές επιθετικές προσπάθειες

19′ Ο Σαμαράς έκανε την συρτή σέντρα – σουτ μέσα απ’ την μεγάλη περιοχή και από θέση αριστερά, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι των Λετονών

Στο 43′ η Σλοβακία άνοιξε το σκορ, 1-0 την Βοσνία! Το γκολ ο Χάμσικ

14′ Απίστευτη ευκαιρία για την Εθνική! Μετά από σέντρα του Κατσουράνη ο Μήτρογλου έκανε την κεφαλιά-“ψαράκι” από τη μικρή περιοχή, αλλά ο Κολίνκο με διπλή απόκρουση κράτησε απαραβίαστη την εστία του

9′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική. Προσωπική προσπάθεια του Σαμαρά από τα αριστερά, που μπήκε στην μεγάλη περιοχή, γύρισε την μπάλα, αλλά το πλασέ του Σαλπιγγίδη πέρσε ελάχιστα άουτ

5′ Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική. Μετά από λάθος της άμυνας των Λετονών ο Μήτρογλου έγινε δέκτης της μπάλας, αλλά το πλασέ του από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής πήγε στο κορμί του αντίπαλου τερματοφύλακα

Στο 30′ Σλοβακία – Βοσνία 0-0

1′ Μακρινό σουτ του Τσάουνα, κανένα πρόβλημα για τον Καρνέζη

Έναρξη του αγώνα. Στη σέντρα οι Λετονοί

Οι συνθέσεις:

Ελλάδα (Σάντος): Καρνέζης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Τζαβέλας, Σιόβας, Κατσουράνης, Μανιάτης, Σαμαράς, Σαλπιγγίδης, Νίνης, Μήτρογλου

Λετονία (Πάχαρς): Κολίνκο, Μακσιμένκο, Γκορκς, Μπουλβίτις, Γκαμπόβς, Ζιούζινς, Λάιζανς, Ρούγκινς, Τσάουνια, Λάζντινς, Βερπακόφσκις

Οι εθνικοί ύμνοι των δυο ομάδων. Πρώτα της Λετονίας

Πάνω από 15.000 θεατές βρίσκονται στις κερκίδες του “Γ. Καραϊσκάκης”

-Το Σάββατο, οι Σλοβάκοι κέρδισαν μέσα στην Βοσνία και επέτρεψαν στην ελληνική ομάδα, μετά την νίκη της στο Λιχτενστάιν, να βρεθεί στην πρώτη θέση μαζί με τους Βόσνιους.

-Αν η Βοσνία δεν κερδίσει απόψε την Σλοβακία, η Εθνική Ελλάδας θα βρεθεί μόνη πρώτη και θα είναι πολύ κοντά στην απευθείας πρόκριση στα τελικά του Μουντιάλ της Βραζιλίας.

-Ο Φερνάντο Σάντος ελπίζει να μην δει ξανά την κακή εικόνα που είχε η ομάδα στο πρώτο μέρος το Σάββατο στο Βαντούζ.

– Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχει παίξει κόντρα στους Λετονούς, εφτά φορές κατά το παρελθόν μετρώντας 4 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα.

– Η τελευταία φορά που τέθηκε αντιμέτωπη η Ελλάδα με την Λετονία ήταν στις 7 Σεπτεμβρίου του 2012, με τους παίκτες του Σάντος να επικρατούν εκτός έδρας με σκορ 1-2.