Ο Σεϊμπούτις πλήγωσε τον Παναθηναϊκό

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρέωσεις του στην Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός καθώς ηττήθηκε με 84-83 στην παράταση από την Λιέτουβος Ρίτας, στην Λιθουανία. Ο Σεϊμπούτις το νικητήριο καλάθι των γηπεδούχων 5΄5΄΄ πριν το τέλος.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πλήρωσε την κακή αμυντική συμπεριφορά που είχε στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έφυγε ηττημένος από το Βίλνιους.

Η Λιετούβος είχε σε εξαιρετική μέρα τον Ρενάλντας Σεϊμπούτις που τελείωσε το ματς με 19 πόντους, ενώ ήταν αυτός που σκόραρε το νικητήριο καλάθι της ομάδας του 5΄5΄΄ πριν το τέλος της παράτασης καθώς στην τελευταία επίθεση ο Ούκιτς αρχικά και ο Φώτσης στη συνέχεια δεν μπόρεσε να δώσει στην ελληνική ομάδα τη νίκη.

Νωρίτερα ένα τρίποντο του Δημήτρη Διαμαντίδη είχε στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.