ΤΕΛΙΚΟ: Ελλάδα-Ρουμανία 3-1 Πολύ καλή η εμφάνιση της Εθνικής μας

Η Εθνική μας παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην Ρουμανία με 3-1

Τέλος!!!!

94′ Κόρνερ του Καραγκούνη από τα αριστερά, κεφαλιά του Σαμαρά η μπάλα άουτ

93′ Κίτρινη κάρτα ο Ρατς

92΄ Δεύτερη κίτρινη στον Λάζαρ, με 10 η Ρουμανία

90′ Σκοράρει η Εθνική, η φάση έχει σταματήσει για φάουλ του Γκέκα…

87′ Κίτρινη κάρτα στον Λάζαρ

85′ Αλλαγή και για την Ρουμανία, ο Μαξίμ στην θέση του Τανάσε

85′ Αλλαγή για την Εθνική, ο Σάμαρης στην θέση του Κατσουράνη

81′ Σουτ του Καραγκούνη, άουτ

80΄Αλλαγή για την Εθνική, στην θέση του Μήτρογλου ο Γκέκας

77΄Αλλαγή για την Ελλάδα. Ο Καραγκούνης αντί του Μανιάτη.

75΄Διπλή αλλαγή για την Ρουμανία. Ο Λάζαρ παίρνει τη θέση του Μπουρσεάνου και ο Γκροζάν αυτή του Τόρζε.

74΄Ευκαιρία για την Ρουμανία. Από την σέντρα του Τόρζε ο Στάνκου αφύλαχτος κάνει το γυριστό αλλά η μπάλα φεύγει άουτ.

71΄Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα με τον Μήτρογλου να “τσιμπάει” τη μπάλα και τον Λόμποντ να σώζει την Ρουμανία.

69΄Ευκαιρία για την Ελλάδα. Από την σέντρα του Χολέμπας ο Κατσουράνης από εξαιρετική θέση “πιάνει αέρα” και δεν μπορεί να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

66΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Από το φάουλ του Σαμαρά ο Κατσουράνης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Μήτρογλου που με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λόμποντ.

62΄Χάνει την ρεβάνς της Τρίτης ο Κατσουράνης που είδε κάρτα για μαρκάτισμα στον Μαρικά.

58΄Μακρινό σουτ του Μπουρτσεάνου, η μπάλα φεύγει αρκετά μέτρα άουτ.

66; Μήτρογλου μετά από φάουλ του Σαμαρά κάνει το 3-1

57′ Μια καλή προσπάθεια από την Εθνική καταλήγει κόρνερ

55′ Καμία μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου

Έναρξη Β΄μέρους

Στατιστικά ημιχρόνου: Σουτ 5-5, στην εστία 3-1, οφσάιντ 0-1, φάουλ 6-9, κόρνερ 1-1, πλάγια 14-8, τάκλιν 4-9, επιτυχία μεταβιβάσεων 80%-80%, κερδισμένες εναέριες μονομαχίες 58%-33%, κατοχή μπάλας 44%-56%

46′ Τέλος πρώτου μέρους

37′ Κίτρινη κάρτα στον Σιόβα.

28′ Ο Σαμαράς βρέθηκε έξω από την περιοχή, το σουτ του είναι κακό και μπλοκάρει ο Λόμπον

21΄Σαλπιγγίδης κάνει το 2-1!

20′ Στάνκο μετά από φάουλ κάνει το 1-1

14΄ Ο Μήτρογλου, μετά από χτύπημα φάουλ του Χολέμπα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

10′ Οι Ρουμάνοι πιέζουν πιο πολύ στον πρώτο δεκάλεπτο

8′ Σουτ του Τόρζε, η μπάλα άουτ

1΄Έναρξη αγώνα.

Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα στο Καραϊσκάκη καθώς όλο το γήπεδο είναι στα γαλανόλευκα!

– Στα έξι παιχνίδια μας για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, οι Ρουμάνοι δεν έχουν χάσει. Έχουμε τρεις ήττες και τρεις ισοπαλίες.

– Η Ελλάδα είναι η μοναδική ευρωπαϊκή ομάδα που δεν δέχθηκε εντός έδρας γκολ στη φάση των ομίλων για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2014.

– Η πιο πρόσφατη συνάντηση ήταν το φιλικό του 2011 στην Αυστρία, όπου η ομάδα του Φερνάντο Σάντος ηττήθηκε 3-1. Σκόρερ για την Ελλάδα ο Καραγκούνης, για τους Ρουμάνους οι Τόρζε, Τανάσε, Κιπτσίου.

– Η Ρουμανία είναι ένας από τους παραδοσιακούς αντιπάλους της Εθνικής μας μέσα στο χρόνο. Μπορεί να έχουμε να παίξουμε επίσημο αγώνα από το 1989, αλλά συνολικά μετράμε 32 παιχνίδια από τη βαριά ήττα με 8-1 για το Βαλκανικό Κύπελλο το 1930 μέχρι το φιλικό του 2011.

– Δεν είναι τυχαίο ότι ο ένας από τους δύο ανθρώπους με τα περισσότερα γκολ σε βάρος της Εθνικής μας είναι ο Ρουμάνος Ιούλιου Μπόντολα, που μαζί με τον Βούλγαρο Λιούμπομιρ Ανγκέλοφ έχει πετύχει επτά γκολ σε βάρος μας (1931-1936).

– Επίσης ο προπονητής που έχει αντιμετωπίσει πιο πολλές φορές την Ελλάδα είναι επίσης Ρουμάνος, ο Έμεριχ Γένει, οκτώ φορές από το 1987 ως το 2000.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος): Καρνέζης, Τοροσίδης, Χολέμπας, Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Τζιόλης, Κατσουράνης, Μανιάτης, Σαλπιγγίδης, Σαμαράς, Μήτρογλου

Ρουμανία (Βίκτορ Πιτούρκα): Λόμποντ, Ματέλ, Ρατ, Μπουρσεάνου, Γκάρντος, Τανάσε, Μαρικά, Τόρζε, Γκοιάν, Στάνκου, Κότσις

Στον πάγκο της Ελλάδας: Καπίνο, Σηφάκης, Τζαβέλλας, Μανωλάς, Σάμαρης, Καραγκούνης, Βύντρα, Χριστοδουλόπουλος, Γκέκας, Νίνης, Φορτούνης, Ταχτσίδης.

Οι αναπληρωματικοί των φιλοξενούμενων: Λούτσιν, Γκρόζαβ, Λάζαρ, Παντελίμον, Γκριγκορέ, Λατοβλέβιτσι, Νικολίτα, Γκάμαμ, Νικουλάε, Μαξίμ, Χόμπαν, Κεσερού.

Διαιτητής: Πέδρο Προένσα (Πορτογαλία)

Τα τελευταία εισιτήρια έφυγαν σήμερα το πρωί οπότε το γήπεδο θα είναι κατάμεστο. Οι Ρουμάνοι θα έχουν την συμπαράσταση 1.500 φίλων τους, ωστόσο στα αυτιά των ανθρώπων της ΕΠΟ έχει φτάσει πως αρκετοί έχουν πάρει και μεμονομένα εισιτήρια ανάμεσα στους Έλληνες φιλάθλους.