ΤΕΛΙΚΟ: Skoda Ξάνθη – Λεβαδειακός 4-1

Η αυλαία της 27ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας ανοίγει στα Πηγάδια με την κρίσιμη αναμέτρηση για τη “μάχη” της παραμονής.

Τέλος αγώνα

86΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ. Καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή από τον Σολτάνι, η μπάλα στα δίχτυα.

84΄ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ. Ο Μαρίν ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

83΄ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΞΑΝΘΗ. Ο Σολτάνι ανατρέπεται από τον Κώτσιο και ο διαιτητής δίνει πέναλτι.

80′ Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μάνταλος αποχωρεί και μπαίνει στον αγώνα ο Μαρίν.

77′ Κίτρινη κάρτα στον Λυκογιάννη.

75′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟ. Ο Γεωργίου έπιασε την κεφαλιά και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς.

70′ Ο Μάντζιος στη θέση του Μάρτινς.

67′ O Βασιλακάκης στη θέση του Σολάρι.

62′ Ο Λυκογιάννης στη θέση του Πετράτσι.

54′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό. Ο Μιλοσάβλιεφ από καλή θέση σούταρε αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

49′ ΓΚΟΛ ΥΠΕΡ ΤΗΣ SKODA ΞΑΝΘΗΣ. Ο Σολάρι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και τα δικά του.

47′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ SKODA ΞΑΝΘΗΣ. Ο Κώτσιος μάρκαρε τον Κάλβο μέσα στην περιοχή και ο Σπάθας έδωσε το πέναλτι.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45′ Κίτρινη κάρτα στον Φλίσκα.

42′ Ο Γιάντσης στη θέση του τραυματία Καπό.

42′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου που έφυγε άουτ.

33′ Άλλο ένα λάθος στην άμυνα του Λεβαδειακού, ο Σολτάνι μπήκε στη φάση έκανε το πλασέ αλλά ο Στρατηλάτης έσωσε την ομάδα του.

25′ Πολύ δυνατό σουτ του Βαρέλα, έδιωξε με δυσκολία ο Κυριακίδης.

8′ Κίτρινη κάρτα στον Βαρέλα.

6′ Ωραίο σουτ του Μάρτινς που έφυγε λίγο άουτ.

5′ Μακρινό σουτ του Μάνταλου που έφυγε άουτ.

3′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ SKODA ΞΑΝΘΗ. Ο Μάνταλος πήρε τη μπάλα από το κλέψιμο του Φλίσκα και γύρισε στον αμαρκάριστο Σολάρι ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

Σέντρα στον αγώνα

Skoda Ξάνθη (Νίκος Κεχαγιάς): Κυριακίδης, Μουκουάνα, Ντε Γκουζμαν, Γούτας, Σολάρι (67′ Βασιλακάκης), Χοσέμι, Κάλβο, Φλίσκας, Μάνταλος, Σολτάνι, Μπαξεβανίδης.

Λεβαδειακός (Σάββας Παντελίδης): Στρατηλάτης, Μουλόπουλος, Μάρτινς (70′ Μάντζιος), Καπό (42′ Γιάντσης), Μιλοσάβλιεφ, Χαραλάμπους, Κώτσιος, Βαρέλα, Ορτέγκα, Γεωργίου, Πετράτσι (62′ Λυκογιάννης).